География и геология / 10. Экономическая география

К.г.н. Савранчук Л.А.

Чернівецький національний університет, Україна

Умови розміщення й транспортні ресурси під час відвідування садово-паркових комплексів Японії

Відомо, що активний туристичний попит характерний, перш за все, для міських жителів. Життя городян проходить у несприятливому екологічному середовищі та характеризується психологічним дискомфортом. Сучасні міста, особливо великі, в різних країнах, навіть при збереженні традиційних елементів в плануванні і архітектурі, стають все більш схожими один на одного. Риси спільності набувають і люди, що живуть в них, незалежно від рівня соціально-економічного розвитку території. Зростання міського населення слід розглядати як чинник трансформації традиційного способу життя і формування його нових характеристик, у тому числі і прагнення до відпочинку за межами міста. Частка міського населення в Японії складає понад 80%. Сьогодні туризм, як складова частина галузі економіки зазнає ряд істотних змін – все більше японців відправляються подорожувати всередині країни та за її межами і всі вони вимагають підвищення вимог до якості послуг, що надаються.

Розвинута транспортна мережа сприяє розвитку туризму. В Японії залізниця є основним засобом перевезення пасажирів. Вона є масовим і високошвидкісним транспортом. Сім залізничних компаній Японії обслуговують велику частину країни. Також є залізничний сервіс, що надається приватними компаніями та регіональними адміністраціями. П‘ять станцій (Сіндзюку, Ікебукуро, Сібуя, Умеда, Йокогама) обслуговують по 2 млн. пасажирів в день кожна, роблячи японців нацією, що найбільше користується залізницями з розрахунку на душу населення. Особливістю транспортної мережі Японії є високошвидкісні потяги (сінкансени), призначені для перевезення пасажирів між великими містами. Максимальна швидкість поїзда складає 300 км/год. У зв’язку з вдосконаленням комунікацій і великим розповсюдженням особистого автотранспорту серед населення збільшилася тривалість екскурсій – виникла можливість добиратися до самих віддалених і затишних куточків. Туристична поїздка в Японії має дуже важливе, можна сказати, ритуальне значення. Це не просто подорож з метою проведення дозвілля, а форма заохочення службовців адміністрацією, варіант проведення медового місяця, привід для зустрічі колишніх однокласників, метод навчання і виховання.

Ми проаналізували структуру витрат японської родини з двох чоловік і виявили, скільки витрачається на туризм. У японській статистиці замість категорії «туризм» присутня категорія «рекреація та культура» на яку припадає 10% від загальної суми витрат, що становить приблизно 300 доларів США щомісяця. На транспорт і комунікації виділяється 13% від бюджету [3].

 Ключові ідеї розвитку туристичної галузі Японії – створення привабливих дестинацій, підвищення задоволення від подорожей Японією іноземними відвідувачами і стимулювання повторних поїздок. Також проводиться робота по вдосконаленню засобів розміщення та створенні вивісок та знаків англійською мовою. Читачі відомого англійського журналу про подорожі «Wandeslust» назвали Японію найкращим туристичним напрямом, а місто Кіото – одним з найпривабливіших міст світу. Японія вперше отримала премію «Wandeslust Travel Award», увійшовши до десятки престижних туристичних напрямів [2].

Високий рівень урбанізації позначається на способі життя населення. Все більше японців прагнуть відпочинку за межами міста. Споглядати природні об’єкти  дає можливість велика кількість таких об’єктів всередині країни, що дозволяє активно подорожувати з цією метою. Останніми роками японські парки та сади стали дуже популярними і для іноземних туристів. Основне призначення архітектури садів і парків Японії – викликати у людей відчуття краси в звичайному, простому, щоденному. А це особливо важливо в урбаністичному оточенні. Такий унікальний підхід до архітектури садів виник не відразу і не випадково. Історія пейзажного садівництва в Японії налічує 1300 років. Фундамент йому заклав Трактат про садівництво (Сакутейки), який був написаний у другій половині ХІ ст. В основі трактату лежить чималий практичний досвід пейзажного садівництва, зокрема технічне облаштування аспектів композиції. З часом стиль японських садів не залишався незмінним. Його доповнювали нові ідеї. Так, у XIV-XV ст. з‘явився відомий стиль «сухий пейзаж». Він практикувався храмами, тому відображав суворість і аскетизм філософії Дзен. Камінь був головним атрибутом цих садів. Стиль «цукіяма» покликаний відображати природу в мініатюрі. До XV ст. ритуал чайної церемонії сформував елементи дизайну японських садів: кам‘яні містки через струмки та кам‘яні ліхтарі на стежинах до чайних будиночків. Сьогодні такі ліхтарі є популярним предметом садового ужитку і невід‘ємним атрибутом традиційних японських садів. З сивої давнини у композиціях саду використовувався принцип так званого «запозиченого пейзажу» (все що знаходиться «вдалині» має бути використане як частина цілого, даючи закінчений ефект) [1].

Починаючи з 1966 р. в Японії стало популярним будівництво садів на дахах будинків. Використовувався найменший шматочок вільного простору для створення саду чи навіть парку. Один з найбільших – 660 м2 саду на даху Гранд-готель в Саппоро, Хоккайдо. Також особливою формою озеленення житлового простору в Японії стає створення маленьких садів, розташованих у межах будинку. Сад, гармонійно вписаний в житловий простір, створює ілюзію, що ви знаходитися не вдома, а на вулиці.

Сади є майже при кожному храмі чи замку, при музеях [7; 8]. Видатними є 4 національні сади, загальна площа яких становить біля 240 га: сад при Імператорському палаці (115 га); національні сади: Кіото-гоен (63 га). Сіндзукі-гоен (58 га); меморіальний сад Чідорігафусі (16 га). В Кіото для ознайомлення з 30 основними садами розроблений автобусний тур.

31% території Японії зайнятий природними парками. Це значно більше за європейські країни, які мають таку ж, чи більшу загальну площу країни. В Японії 454 природних парки; 28 з яких є національними, їх відвідують 35 тис. туристів щорічно. 55 парків вважаються квазінаціональними, кількість їх відвідувачів сягає 30 тис. щороку. Найбільше число природних парків розташоване в префектурах: Гіфу, Коті, Хоккайдо [3; 6].

Кількість міських парків з кожним роком збільшується. Якщо у 1990 р. їх кількість становила 59324 тис., то в 2006 їх кількість досягла відмітки 93227 (див. рис. 1.). Найбільше міських парків в префектурах: Хоккайдо, Токіо, Канагава [3].

Рис. 1.

Динаміка росту міських парків Японії (складено автором за даними [3])

 

В Японії туристам пропонується широкий спектр розміщення - як у західному (європейському)так і в японському стилі, які відрізняються за класом та цінами. Готелі західного стилю розташовані по всій Японії, а в головних містах країни широко представлені готелі міжнародних готельних мереж. З усіх готелів 260 є членами Японської готельної асоціації, і відомі своїм постійно високим рівнем сервісу й якісними умовами проживання. Більшість готелів у західному стилі надають той же самий набір послуг що й інші готелі в будь-якій країні світу. В Японії орієнтовно 6 тисяч готелів європейського типу. Але класифікація готелів за категоріями комфортності дещо відрізняється від стандартів, прийнятих у багатьох країнах світу. Готелі поділяються не за «зірковістю», а за певними класами:

 Делюкс (DX) – ексклюзивні і дорогі готелі, пропонують високий рівень сервісу і широкий спектр додаткових послуг. У готелях розташовуються крамниці відомих фірм, салони краси, ресторани з азіатською та європейською кухнями, бізнес-центри. Готелі цієї категорії належать до кращих готелів світу і відповідають рівню «п‘ять зірок». Суперіор (SP) – готелі цієї категорії володіють багатьма рисами готелів категорії DX, але менш дорогі. Підходять для найбільш вимогливих клієнтів. За оцінкою відповідають готелям категорії «п‘ять зірок». First (F) – ці готелі доступніші за ціною, а рівень обслуговування набагато вище середнього. Відповідають готелям категорії «чотири зірки».

Стандарт (S) – готелі цієї категорії пропонують стандартний набір послуг. Площа номерів менша ніж в готелях вищих категорій. За оцінками класності вони стоять трохи вище, ніж готелі категорії «три зірки».

Економ-клас (E) – економний варіант розміщення. Готель надає основні послуги, яких вистачає клієнтам для проживання під час короткочасної подорожі. Відповідають готелям категорії «три зірки». До економ-класу також можна віднести бізнес-готелі. Це відносно новий тип готелів, який особливо цінують бюджетні мандрівники. Вони розташовані в усіх великих і в багатьох середніх містах країни і, в основному, використовуються японськими бізнесменами. Як правило, це чисті та комфортабельні, але невеликі готелі, що надають менше послуг ніж готелі вищого класу. Бізнес-готелі переважно зручно розташовані поблизу залізничних станцій. Номери зазвичай тільки для одномісного розміщення. Для бюджетних мандрівників є більше 80 готелів, що входять до Японської групи, що спеціалізується на прийомі відвідувачів з-за кордону. Це достатньо дешева мережа готелів вельми популярна серед обмежених у засобах мандрівників. Центр бронювання «Велком Інн» допоможе знайти і забронювати номер у недорогих готелях, що входять в їх мережу, розташовані практично у будь-якій частині Японії. Ця мережа пропонує широкий спектр засобів розміщення для невеликих груп туристів. Центр бронювання «Велком Інн» знаходиться під управлінням Японського міжнародного туристичного центру, тому їх послуги не оподатковуються.

По всій Японії нараховується близько 320 хостелів. Ці види розміщення майже не відрізняються від європейських та американських. Тут переважно необхідно членство в Японській корпорації молодіжних готелів чи у Федерації молодіжних готелів. У хостелях немає обмежень за віком. Однак, у порівнянні з іншими видами мешкання, тут більше різних правил та розпоряджень. Дешевше хостелів можуть бути тільки кемпінги. Вони можуть мати різний вид сервісу, в деяких забезпечити себе водою можна тільки з річки. Однак ці заклади переважно розташовані в дуже привабливій місцевості, а саме на території природних парків, яких в  Японії велика кількість.

Пансіони – невеликі заклади, які зазвичай утримуються однією родиною, надають проживання та сніданки, іноді двохразове харчування. Розташовані переважно у сільській місцевості.

Апартаменти – недорогий варіант розміщення для довгострокового перебування у країні. Також носять назву «гостьовий будинок». Багато апартаментів здається у Токіо, а також у великих містах Японії. Окреме приміщення коштує значно дорожче ніж таке, де ванна та кухня спільні. Проживання в гостьових будинках дає змогу ближче ознайомитися з побутом місцевих жителів [4; 9].

До закладів розміщення у традиційному японському стилі можна віднести рьокани, мінсюку, сьокубо та капсульні готелі. Номери в рьоканах зазвичай однокімнатні, великі, без перегородок. Підлоги в кімнатах покриті традиційними солом‘яними матами «татамі». З меблів представлений тільки низенький столик. Двері розсувні. Сплять на ватяному матраці «футон», який розстеляється увечері персоналом. Більшість готелів рьокан мають ванну загального користування, яка призначена для роздільного відвідування чоловіками і жінками. У вартість проживання включене дворазове харчування: розкішна вечеря з делікатесами місцевої кухні і простий сніданок. Харчування тут забезпечується обслуговуючим персоналом в кімнаті проживання, який після вечері прибирає стіл і розстеляє «футон». Роль генерального менеджера в рьокані виконує його власник. Відвідувачі при вході в рьокан повинні роззутися і надіти спеціально приготоване домашнє взуття. У кімнаті мешти знімають і по татамі ходять босоніж або в шкарпетках. Перед відвідинами суспільних ванн необхідно обов‘язково прийняти душ. У Японії є біля 55 тисяч готелів рьокан, з яких 1300 за якістю сервісу входять в Японську Асоціацію Рьокан [5]. Тарифи в цих готелях дуже розрізняються.

Інший спосіб зменшити витрати під час подорожі по Японії – проживання у мінсюку. Це еквівалент гостьового будинку або пансіонату – зазвичай сімейний бізнес, заснований на здачі в  оренду частини житлових приміщень. Оскільки вони є домашніми пансіонатами, то тут пропонується менший набір послуг, ніж в спеціалізованих готелях. Включає дворазове харчування, зазвичай домашнього приготування. Різниця між мінсюку і рьоканом лише в тому, що в мінсюку їжа подається в столових або у сімейних кухнях, а не в кімнатах.

Зупинка на ніч у буддійських храмах є більш екзотичним способом нічлігу. Він підійде для тих, хто шукає миру та спокою. Деякі храми дозволяють гостям приєднатися до медитацій дза-дзен, інші просто здають кімнати в оренду. Тут туристів харчують справжньою вегетаріанською їжею ченців. Найбільш популярне місце для такого розміщення знаходиться на горі Коя-сан, що знаходиться на південь від Осаки. З сотні храмів п‘ятдесят функціонують як своєрідні готелі. Туристам не обов‘язково сповідувати буддизм, щоб зупинятися в них.

Капсульні готелі можна віднести певною мірою до сучасно-традиційних. Такий варіант розміщення властивий суто для Японії. Вперше капсульні готелі з‘явилися всередині 1980-х рр. як дешева альтернатива тим витратам,які можна понести, якщо запізнитися на останній потяг. В цих готелях клієнтам пропонують не окремі номери, а капсули, які розраховані на лежаче або сидяче положення і вміщують ліжко, телевізор та кондиціонер. Речі в таких готелях здають в камери схову, ванна кімната зазвичай знаходиться на поверсі. Часто капсульні готелі сегментовані виключно на чоловіків. В іншому випадку, чоловіки та жінки розміщуються на окремих поверхах. Ціни на проживання у більшості готелів Японії вказуються за людину, а не за номер.

На японському ринку готельних послуг працює багато західних готельних мереж. Номери класу Делюкс та Суперіор можна знайти в таких готельних ланцюгах як The RitsCarlton, Fous Seasons, Hilton, Hyat Regency, Marriott, Sheraton, Conrad Renaissance, Swissotel, Pan Pacific, Westin Hotels and Resorts, Royal Park Hotels. Дещо дешевшими є номери в готельних мережах Holiday Inn, Sofitel, Intercontinental, Radisson Best Western, Crown Plaza, Ana, Ramada, Comfort.

Готельні ланцюги Prince Hotels Inc, Tokyu Hotels Fujiya Hotel, Keio Plaza Hotel, Associa Hotels & Resorts та The Sunroute Hotel Co. Ltd працюють тільки на внутрішньому ринку. Ланцюг Sunroute Hotel має більше 75 готелів по всій країні, які підходять для подорожуючих. Найбільшою мережею готелів володіє дочірня компанія Японських Авіаліній – Ial Hotels. Це єдиний японський готельний ланцюг, який вийшов на міжнародний ринок готельних послуг. Компанія надає послуги розміщення під брендами «Nikko Hotels International» та «Hotel Jal City» і володіє 58 готелями в таких країнах як: Китай, Тайвань, Індонезія, США, Мексика, Німеччина, Великобританія, ОАЕ. Номерний фонд готельного ланцюга становить 18682 номери. Готелі бренду Hotel JAL City працюють тільки на території Японії і розташовані, переважно, поблизу аеропортів та бізнес-центрів, що робить їх вельми привабливими для туристів. Готелі бренду Nikko Hotels International розташовані за межами Японії і зорієнтовані більше на відпочинок. Причетність цієї компанії до авіаліній надає змогу формувати зручні пакети послуг для своїх клієнтів.

Компанія J.D/Power Asia Pacific, яка займається маркетинговими дослідженнями, вивчала ступінь задоволеності клієнтів готельними послугами в Японії. Згідно з їхніми дослідженнями у 2007 р. Associa Hotels Resorts, Dormy Jnn, Richmond Hotels, Roval Park Hotels та The RitzCarlton здобули найвищі рейтинги у відповідних сегмантах.

 

Література:

1. Мистецтво краєвидів Японії // http: // www.nihon,ru / culture / gardens. asp. 2. Японія визнана кращим туристичним напрямом // http: //www.prohotel.ru/news-105142/0/. 3. Yapan statistics bureau@statistics Center // http: // www. Stat.go.jp / english // 4. Yapan Hotel Association // http: // www. j-hotel.or.jp / index.html. 5. Yapan Ryokan Association // http: // www. ryokan. or.jp / index. en html. 6. National Park and Gardens // http: // www. env. go.jp. 7. Rock Gardens, Dry Landscapes. Hill Gardens // http: // www. onmarkproduktions. com. / html / japanese- gardens.shtml. 8. Traditinal Culture: Gardens // http: // www. Ito.go.jp / eng / inde pth / history / experience / b. html. 9. Where to stay in Japan // http: // www. Japanvisition. Com / index. Php 4 D = 356 piD = 288.