Д.т.н., проф. Пуховський Є.С., студент Іванніков П.В.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

СИСТЕМИ ІНСТРУМЕНТАЛЬНОГО ОСНАЩЕННЯ

ГНУЧКИХ ВИРОБНИЧИХ СИСТЕМ (ГВС)

Велика кількість всіляких типів верстатів з числовим програмним управлінням (ЧПУ) зумовило необхідність уніфікації способів кріплення і фікса­ції ріжучого інструменту. Для верстатів з ЧПУ певних груп створені системи допоміжного і спеціального інструменту, що забезпечують надійне закріплення всього стандартного ріжучого інструменту, необхідного для якісного виконання його техно­логічних функцій.

Система допоміжного інструменту повинна забезпечити мінімі­зацію номенклатури інструменту, точне, жорстке і вібростійке кріплення інструменту з урахуванням інтенсивних режимів різання, регулювання положення ріжучих кромок відносно координат системи СНІД, зручність в роботі, достатню швидкозмінність і технологічність у виготовленні.

При створенні системи допоміжного інструменту керуються умовами мінімізації її елементів. Допоміжний інструмент уніфікується шляхом типізації технологічних переходів элемен­тарних поверхонь, що дозволяє обмежити номенклатуру приєднувальних  поверхонь, довжин і діаметрів ріжучого инструмен­та, стандартизувати спосіб регулювання положення ріжучих кромок  і т. д. Найбільш важливою є уніфікація приєднувальних еле­ментів інструментів, за допомогою яких він закріплюється на верстаті. У більшості верстатів з ЧПУ прийнята система кінцевого закріплення  ріжучого інструменту за допомогою конічних хвостовиків. Такий спосіб кріплення застосовується не лише для кінцевих інстру­ментів, але і для різцевих блоків. Конічний отвір шпинделя більшості верстатів з ЧПУ виконано з конусністю 7:24, що дозволяє використовувати для всіх інструментів уніфіковані хвос­товики.

Велика різноманітність інструментів і верстатів з ЧПУ вимагає розробки систем складових елементів, що пристосовуються до різноманітних верстатів і умов роботи. Такі системи дозволяють закріпляти інструмент незалежно від того, яку форму і розміри має кінець шпинделя; змінювати розміри інструментального блоку в залежності від вимог обробки, забезпечуючи роботу найбільш міцної конструкції; забезпечують взаємозамінність кінцевої частини інструменту при виконанні всіляких переходів.

 

Рис

Рисунок 1- Узагальнена схема  уніфікованого допоміжного інструменту.

На рис.1 показана узагальнена схема уніфікованого допоміжного інструменту, що забезпечує перехід від хвостовика будь-якого  інструменту до шпинделя верстата за допомогою стандартних пере­хідних елементів.

Велика різноманітність інструментів і верстатів з ЧПУ вимагає розробки систем складових елементів, що пристосовуються до різноманітних верстатів і умов роботи. Такі системи дозволяють закріпляти інструмент незалежно від того, яку форму і розміри має кінець шпинделя; змінювати розміри інструментального блоку в залежності від вимог обробки, забезпечуючи роботу найбільш міцної конструкції; забезпечують взаємозамінюваність кінцевої частини інструменту при виконанні всіляких переходів.