Єрмолюк Р.С., аспірант, Оліфіров О.В., д.е.н., професор

Донецький національний університет економіки

і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ З РОЗРОБКИ МОДИФІКОВАНОЇ ВОДНО-ДИСПЕРСІЙНОЇ ФАРБИ

 

Водно-дисперсійна фарба представляє собою водну суспензію пігментів і плівкоутворювального компонента. Компоненти фарби не розчиняються водою і знаходяться у воді в зваженому стані. Після нанесення фарби на поверхню вода випаровується, а плівка твердне і створює водозахисне покриття [2].

Найпопулярнішими водно-дисперсійними фарбами є акрилові фарби, що виробляють на основі акрилових смол [4].

Однак, акрилові водно-дисперсійні фарби мають низку недоліків, які можуть безпосередньо впливати на вибір споживача. Серед них: висока вартість, не можливість застосування на поверхнях з поганою гідроізоляцією, не підходить для обробки металевих поверхонь. Тому виникає проблема усунення цих недоліків шляхом модифікування водно-дисперсійних фарб [3].

Наукові дослідження з пошуку оптимального способу покращення властивостей водно-дисперсійної фарби в певній мірі ґрунтуються на електронних інформаційних ресурсах глобальної комп'ютерної мережі Інтернет.

У зв’язку з цим, у статті проведена спроба проаналізувати наявні на сьогоднішній день портали та сайти з наукової спрямованості на наявність дійсно реальної інформації щодо розробки фарб з поліпшеними властивостями.

Метою даної статті є аналіз доступних електронних інформаційних ресурсів для проведення наукових досліджень з проблем створення модифікованої водно-дисперсійної фарби.

Джерелами електронного інформаційного простору забезпечення наукових досліджень в першу чергу є: патенти, книги, наукові журнали, автореферати, дисертації та збірники наукових праць [1].

Значення тематичних сайтів і електронних ресурсів в цілому, як засобу отримання наукової інформації для досліджень у лакофарбовій галузі значно підвищується. Це підтверджується проведеним аналізом електронних ресурсів з питань, що стосуються лакофарбових матеріалів та зокрема водно-дисперсійних фарб. Серед наявної літератури знайдено:

1. Іноземні видання: A. Tracton. Coatings Technology Handbook, 2006; D. Stoye. Paints, Coatings and Solvents, 1998; D. Weldon. Failure Analysis of Paints and Coatings, 2009; R. Lambourne. Paint and surface coatings: theory and practice, 1999; М. Schwartz. Waterbased acrylates for decorative coatings, 2001.

2. Російськомовні видання: Елисаветский А.М. Лакокрасочные покрытия. Технология и оборудование. 1992р.; Лившиц М.Л. Лакокрасочные материалы: Справочное пособие, 1982р.; Верхоланцев В.В. Водные краски на основе синтетических полимеров, 1968р.; Казакова Е.Е. Водно-дисперсионные акриловые лакокрасочные материалы строительного назначения, 2003р.; Яковлев А.Д. Химия и технология лакокрасочных покрытий, 2008р.; Фомин Г.С. Лакокрасочные материалы и покрытия. Энциклопедия международных стандартов, 2008р.

Далі було вирішено почати пошук з існуючих патентів на тему розробки поліпшених водно-дисперсійних фарб. На сайті http://base.ukrpatent.org/ було знайдено 6 патентів на водно-дисперсійну фарбу. Це означає, що розробки в досліджуваній області ведуться не стабільно. А враховуючи те, що з шести знайдених патентів діє лише два рекомендується продовжити розробки в цій галузі.

Далі було здійснено пошук авторефератів, дисертацій та наукових статей за темою наукового дослідження на сайтах бібліотек та в електронних каталогах дисертацій. Завдяки первинному пошуку, знайдено 15 статей, 5 доступних автореферати, 5 дисертаційні роботи, які дозволили виконати аналіз сучасного стану досліджень з розробки водно-дисперсійної фарби підвищеної якості.

Для цілісного інформаційного забезпечення досліджень з даної проблеми необхідно використання усіх наявних інформаційних ресурсів та джерел, які приведені в таблиці 1.

Таблиця 1. Організації-розробники та проблеми

Назва організації

Країна

Фахівці-розробники

Основні напрями діяльності

Кількість документів

(по видах)

Санкт-Петербурзький Державний Технологічний інститут (Технічний університет)

РФ, Санкт-Петербург,

2008

Григорьєва М.Е.

 

Розробка водно-дисперсійних лакофарбових матеріалів протикорозійного призначення на основі латексів фосфоровмісних стирол-акрилатних сополімерів

Статті - 3

Автореферат дисертації - 1

 

Державна академія професійної підготовки та підвищення кваліфікації керівних робітників та спеціалістів інвестиційної сфери

РФ, Москва, 2001

Готліб Д.М.

Модифіковані ЭДОСом воднодисперсійні лакофарбові і клеючі матеріали на основі полівінілацетату

Автореферат дисертації - 1

Технічні умови - 1

 

Київський національний торговельно-економічний університет

Україна, Київ,

2010

Караваєв Т.

Порівняльна оцінка властивостей

карбонатних наповнювачів

водний-дисперсійних фарб

Стаття - 1

 

 

 

Московський кооперативний інститут

РФ, Москва, 1992

Ілларіонова Л.О.

Споживні властивості модифікованих водно-дисперсійних лакофарбових матеріалів

Автореферат дисертації - 1

Статті - 5

Санкт-Петербурзька Державна лісотехнічна академія ім. С.М. Кірова

РФ, Санкт-Петербург 2006

Соколова  В.О.

Створення захисно-декоративних покриттів деревини на основі модифікованих водно-дисперсійних лакофарбових матеріалів

Автореферат дисертації - 1

Статті - 6

 

Ярославський державний технічний університет

РФ, Ярославль,

2000

Кулікова О.О.

 

Отримання та стабілізація суміщених алкідно-акрилових дисперсій та розробка лакофарбових матеріалів на їх основі

Автореферат дисертації - 1

 

 

 

 

Аналізуючи отримані дані стає зрозумілим, що вчені розробники водно-дисперсійних фарб схиляються до таких основних шляхів покращення лакофарбових матеріалів: створення матеріалів протикорозійного призначення на основі латексів фосфоровмісних стирол-акрилатних сополімерів; створення фарб модифікованих різноманітними пластифікаторами; додавання до композиції наповнювачів; створення композиції на основі стирол-акрилатних латексів; отримання суміщених алкідно-акрилових фарб і тд.

Таким чином, багатоаспектний аналіз і подальший морфологічний синтез є неодмінним елементом будь-яких інформаційних досліджень. Оволодівши методикою їх здійснення, дослідник виявляється здатним брати участь в підготовці найрізноманітнішої продукції. Крім того, формується можливість збагачення методичних прийомів підготовки нової продукції за рахунок взаємовикористання досвіду, накопиченого під час написання оглядів, проведенні патентно-інформаційних досліджень, підготовці доповідей та ін.

Отже, наукові дослідження з питань створення модифікованої водно-дисперсійної фарби досить добре забезпечені інформаційними оn-linе ресурсами і при більш ретельному пошуку можуть зробити суттєвий внесок у роботу дослідника.

 

Література:

1.                 Оліфіров, О.В. Контролінг інформаційної системи підприємства. Монографія. – Донецьк, Дон Дует ім. М. Туган-Барановського, 2003. – 325с.

2.                 Казакова, Е.Е. Водно-дисперсионные акриловые лакокрасочные материалы строительного назначения. - М.: ООО "Пэйнт-Медиа", 2003. – 136с.

3.                 Яковлев, А.Д. Химия и технология лакокрасочных покрытий: Учебник для вузов. - СПб.: ХИМИЗДАТ, 2008. - 448 с.

4.                 D. Stoye, W. Freitag. Paints, Coatings and Solvents, - 2., completely rev. ed. - Weinheim; New York; Basel; Cambridge; Tokyo: Wiley-VCH, 1998. – 437р.