к.е.н. Шершньова Г.В.

Михайленко Г.Р.

 

ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ  ЕКОНОМІКИ І ТОРГІВЛІ імені Михайла ТУГАН - БАРАНОВСЬКОГО

Проблеми інформаційного забезпечення місцевих відділень пенсійного фонду України

 

Одним із шляхів виходу з кризи в соціальній сфері є введення єдиного соціального внеску, передбачене програмою економічних реформ Президента. З 1 січня 2011 року всі соціальні внески об’єднані й передані в один фонд, згідно Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Функції адміністратора покладено на Пенсійний фонд України, також покладено функції прийому звітності по перерахуванню і сплаті внесків; перевірки своєчасності та повноти сплати внесків, адже на сьогодні він володіє найповнішою інформацією про страхувальників та застрахованих осіб. [1]  Це перший етап втілення єдиного соціального внеску, а підготовкою до нього став перехід до персоніфікованої щомісячної звітності до пенсійного фонду. Але недосконалість систем інформаційної підтримки є досить суттєвою.

Метою даної роботи є аналіз проблем інформаційного забезпечення місцевих відділень пенсійного фонду України.

Пенсійний фонд України (надалі - ПФУ) для виконання покладених на нього функцій забезпечує створення та супроводження Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який складається з реєстру страхувальників  та застрахованих осіб та реєстру одержувачів пенсійних виплат. На сьогодні на Центральному рівні створені відповідні державні бази даних, накопичення яких здійснюється безпосередньо на Центральному сервері (надалі – Сховища) (рис.1).

Рис.1 -  Централізація мережі передачі даних в ПФУ

 

При цьому, інформація до Державного реєстру страхувальників та застрахованих осіб та реєстру одержувачів пенсійних виплат військовослужбовців надходить та обробляється, минаючи бази даних районних управлінь ПФУ, відразу у Сховищі . Інформація щодо інших одержувачів пенсійних виплат вноситься та обробляється лише на місцевому рівні (рис. 2).  Ці бази розрізнені та слабо пов’язані між собою.

 

 

 

Рис. 2 – Збір та передача даних на місцевому рівні

 

Дана  проблема має бути вирішена шляхом створення на Центральному рівні відповідної підсистеми призначення пенсії , яка  дозволить:

- використовувати  в автоматичному режимі дані Державного реєстру   загальнообов’язкового державного соціального страхування при призначенні (перерахунках) пенсії;

- вивільнити робочий час при отриманні, обробці, оформленні зворотних документів звітності та підготовки документів;

- прибрати помилки спеціалістів при наборі звітності;

-  зменшити паперовий обіг.

 

 

 

Перелік посилань:

1.     Конституція України [Документ 254к/96-вр, остання редакцiя вiд 01.01.2006 на пiдставi 2222-15, чинний]-161c.

2.     Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»[ 8 липня 2010 року N 2464-VI]-46c.

3.     Степанова Т.В. Основы страхования в Украине//Курс лекций.-Харьков:Бурун Книга,2010.-208с.

4.     Самсоненко В. Реформа пенсионной системы и социальная стабильность в стране//Insurance Top.- 2007.-4(20).-С.30-31.

5.     Шафоростов А. Взнос – одиночка. Единый социальный налог? Не налог, не совсем социальный, но единый // Бизнес. – 2005. – № 26. – С. 34-37.\

6.     Офіційний сайт Міністерства праці та соціальної політики України [Електронний ресурс].- http://www.mlsp.gov.ua