Золочевська М. В., ст. викладач; Бражник О. В., студентка

Харківська гуманітарно-педагогічна академія, Україна

Розробка елементів дистанційного курсу

«ІТ в готельному господарстві» на платформі Moodle

Вирішення нових завдань, поставлених перед системою освіти України процесами державотворення, кардинальними змінами в суспільно-політичному житті суспільства, вимагає вироблення адекватної організаційної структури системи освіти, яка б забезпечувала перехід до принципу «освіта впродовж усього життя». Вирішення цієї проблеми можна знайти через добре відому в усьому світі систему дистанційного навчання.

Не існує єдиного визначення дистанційного навчання, в різних джерелах використовують різні трактування цього поняття (Полат Є. С, Підкасистий П. І., Трайнев В.  А).

У нашій роботі будемо вважати, що дистанційне навчання – це сукупність педагогічних засобів, що поєднані у гнучкі технології (форма навчання) і базуються на принципах відкритого і комп’ютерного навчання та активних методах навчання у спілкуванні та співробітництві в інформаційному освітньому просторі для організації освіти користувачів, розподілених у просторі та часі [1]. Привабливими рисами дистанційного навчання є його гнучкість, можливість пристосуватися до потреб кожного студента, модульність, що дає можливість структурувати інформацію як за змістом так і за формою. Нова роль викладача полягає у керівництві співпрацею, швидкому реагуванні на небажані зміни і затримки у навчальному процесі і внесенні потрібних коректив. Контроль у цій технології є головним елементом підтримки мотивації і керування процесом. Значну роль у дистанційному навчанні відіграє самоконтроль, як засіб формування впевненості людини у своїй діяльності і підсилення мотивації.

Для створення дистанційних курсів використовуються різні програмні засоби та платформи, найбільш відомими з яких є Moodle, «Веб-клас ХПІ» та інші. Зупинимося на них більш детально.

В основу середовища «Веб-клас ХПІ» покладено технологію клієнт-сервер. Середовище створено з використанням asp-технології, доступ до баз даних відбувається через ADO, діалог на веб-сторінках побудовано на основі мови Java-Script. Віртуальне навчальне середовище призначено для забезпечення основних педагогічних технологій дистанційного навчання. Единий інтерфейс середовища (український та російський) використовується для роботи адміністратора системи, автора курсу, тьютора та студента.

До складу системи входять такі підсистеми: доступу до довідкової інформації; адміністрування; налагодження параметрів системи; планування занять; доступу до статичного електронного курсу; доступу до динамічного електронного посібника через Курс-меню; он-лайнового створення бази навчальних сторінок та їхнього використання в динамічних уроках; підготовки та проведення он-лайн тестування; доступу до системних веб-словників; доступу до внутрішньокурсової пошти; доступу до Форуму – курсового дискусійного клуба; доступу до стрічки чатів.

Система надає автору можливість формувати частину занять динамічно, коли цього вимагає індивідуальний підхід до студента або групи студентів.

Moodle є програмним комплексом для організації дистанційного навчання в мережі Internet. Це пакет програм, який призначений для створювання в Інтернеті педагогічних навчальних курсів, які можна динамічно наповнювати та змінювати.

Загальна характеристика можливостей системи дистанційного навчання Moodle: простий, зручний, продуктивний, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс; надійна система безпеки даних. Один сайт Moodle може підтримувати тисячі курсів; більшість текстових областей вводу (ресурси, поштові відправлення) можуть бути відредаговані за допомогою вбудованого  HTML-редактора. Окрім вище названого, важливою перевагою платформи Moodle є відкритість і безкоштовність використання.

Для підвищення якості навчання студентів 3-го курсу спеціальності «Готельне обслуговування» було створено елементи  дистанційного курсу з дисципліни «ІТ в готельному господарстві» (доступний для гостьового входу за адресою:  ovwork.mdl2.com), створені для підтримки тем: «Основні принципи побудови HTML –документів. Поняття тегів», «Створення Web-сторінки за допомогою основних тегів. Використання тегів, форматування тексту. Створення сайту готелю»

При вивченні першої теми студенти виконують лабораторну роботу, зміст якої викладений  у відповідне місце курсу. Студенти ознайомлюються з тегами HTML та створюють пробну веб-сторінку, адресу якої надсилають на курс. Викладач має можливість переглянути за наданою адресою результат, прокоментувати його та оцінити. Важливо, що студенти можуть залучатися до спільної роботи та обговорення її результати через вбудований форум. При розробці курсу було використано такі можливості Moodle, як додавання файлу, додавання завдання – відповідь у вигляді файлу, тести, лекції та інші.

При створенні тестових завдань можемо користуватися такими особливостями курсу: обирати тип завдання (множинний вибір, альтернативний вибір, на відповідність, вірно/не вірно, тощо ); налаштовувати процес тестування (початок, закінчення, обмеження часу, кількість спроб, метод оцінювання, оцінка, розташування, властивості питання).  Завдання та налаштування тестів можуть оперативно змінюватися відповідно до індивідуальних якостей студентів конкретної групи.

Система дозволяє по різному створювати тест, зокрема можливо спочатку всі завдання помістити в банк запитань, а потім додавати з нього в тест. Після виконання роботи оцінка студента записується до спеціального журналу, в якому викладач може моніторити роботу групи або окремого студента, що дозволяє корегувати процес навчання та ефективніше використовувати час.

Курс «ІТ в готельному господарстві»  включає

                  теоретичний навчальний матеріал (структуровані електронні матеріали, зміст яких відображає логіку навчання за курсом і надає студенту теоретичні відомості з модуля у повному обсязі; мультимедійні презентації лекцій; відеоуроки; додаткові електронні навчальні матеріали; довідкові та нормативні документи);

                    практичні (семінарські, лабораторні) роботи із зазначенням мети роботи та завдань студентам, оформлені у вигляді веб-сторінки (сторінок), робочих зошитів, посилань на файли різних форматів та завдань;

                   завдання для самостійної роботи та методичний матеріал, який забезпечить якісне виконання студентами. Для кожного завдання рекомендується форма подання результатів виконання, критерії оцінювання, термін виконання, список додаткових друкованих та Інтернет-джерел. Результати виконання завдання можна надсилати викладачеві в електронній формі до навчального он-лайн курсу, подавати в паперовому вигляді або усно. Після перевірки та оцінювання виконаних завдань, викладач має виставити бали до електронного журналу;

                   модульний контроль знань, умінь та навичок, у формі індивідуальних завдань, тестів та контрольних запитань. Результати оцінювання навчальних досягнень кожного студента заносяться до електронного журналу.

Висновки. Дистанційне навчання є вимогою сьогодення, адже сучасний світ вимагає постійного перенавчання великої кількості спеціалістів різних профілів. Навчаючись дистанційно, студенти отримують знання не тільки з обраного курсу, а й формують навички дистанційної роботи та самонавчання. Отже, створення педагогічних динамічно наповнюваних курсів є необхідною і важливою справою кожного сучасного викладача.

 

Література:

1.                       Трайнев В.  А., Трайнев И.  В. Информационные коммуникационные педагогические технологии:  Учебное пособие.– К.: Освіта, 2008. – 327 с.