Коробов Є.Т.

Дніпропетровський національний університет

СТРУКТУРА КЛАСИФІКАЦІЇ ЯК ЛОГІЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ

          Важливе значення в інтелектуальній діяльності має класифікація, яка є засобом систематизації, впорядкування об’єктів, що вивчаються, встановлення закономірних зв’язків між ними. Слід зауважити, що розуміння в широкому значенні слова починається з певної класифікації, тобто зі з`ясування, до якого виду понять відноситься дане поняття (що це: явище чи процес, закон чи правило і т.ін). Класифікація грунтується на здатності бачити загальне в кожному конкретному та поодинокому випадку і має на меті: уточнити, узагальнити знання про звязки і відношення між обєктами, що вивчаються.

          Структуру класифікації як розумової операції утворюють такі дії: вибір основи для класифікації; поділ на цій основі всієї сукупності об’єктів, що вивчаються, і входять в об’єм даного поняття; побудова ієрархічної класифікаційної системи.

          Звичайно за основу для класифікації вибирають ознаки, істотні для даних предметів. Саме в цьому класифікація виявляє істотні подібності й відмінності між предметами і має пізнавальне значення. Якщо за основу для класифікації береться яка-небудь несуттєва другорядна ознака, одержана класифікаційна система не буде становити собою цінності, а то й зовсім виявиться помилковою. Ще одна вимога до основи класифікації полягає в тому, що ознака, яка є класифікаційною основою має бути найбільш придатною і зручною для відшукання предметів класифікаційній системі.

          Різновидність обєктів для класифікації вельми широка навіть у рамках одного навчального предмета, не кажучи вже про сукупність предметів, що вивчаються в навчальному закладі. Це можуть бути властивості речовин, різноманітні явища і процеси, вимірювальні прилади й інструменти, види матеріалів, поняття, історичні події, теорії, методи дослідження, машини й пристрої, окремі блоки різних приладів, жанри мистецтва, види літературних творів, хімічні елементи, види рослин і тварин, види трудових операцій.

          При класифікації оперують такими поняттями як: вид, рід, клас, обсяг поняття, ділення обсягу поняття. Тому для успішного оволодіння вмінням класифікувати учням необхідно сформувати чіткі уявлення про вказані поняття.

          Клас – це сукупність (розряд або група) предметів, виділених за деякою загальною ознакою, яка сприймається як одне ціле. Наприклад, в зоології – група, що об’єднує споріднені ряди тварин (клас птахів, клас ссавців), в електротехніці – група електровимірювальних приладів, об’єднаних за принципом дії (клас приладів електромагнітної системи). Вид – підрозділ у систематиці, що входить до складу вищого розряду – роду. Вид являє собою специфічне, особливе в межах загального. Рід – група, яка об’єднує декілька видів, які мають спільні ознаки. Рід являє собою дещо спільне в предметах, що складають його види. Видове поняття обовязково має всі властивості родового, родове поняття виступає щодо видового як подальша ступінь узагальнення. Як видно з визначення цих понять, поділ на види, роди, класи вельми відносний. Одне й те ж поняття в різних класифікаційних системах може виступати і як видове, і як родове. Наприклад, поняття “амперметр” щодо поняття “вимірювальний прилад” виступає як видове. У той же час, для різних типів амперметрів поняття “амперметр” виступає як родове. Встановлення родо-видових відношень, виділення в поняттях роду й видової відмінності є одним із основних етапів класифікації.

          Найбільш типові помилки, котрі допускають учні, здійснюючи класифікацію об’єктів,що вивчаються, полягає у змішуванні основ класифікації об’єктів, звуження об’єму понять об’єктів, які класифікуються, порушення ієрархії (родові й видові поняття). Тому чітка орієнтація учнів у розглянутих вище поняттях буде сприяти більш успішному формуванню вмінь класифікувати й систематизувати навчальний матеріал.

          Оскільки розуміння передбачає виділення зв’язків даного поняття з певним класом, то для формування вмінь учнів класифікувати доцільно на уроках (або як домашнє завдання) пропонувати їм вправи на складання класифікаційних схем. Порядок складання таких схем передбачає систематичне зображення вивчених у даній темі понять на основі їх родо-видових відношень. Зрозуміло, що класифікаційні схеми доцільно складати в кінці вивчення теми або розділу.