Филологические науки/1.Методика  преподавания языка и литературы

 

Шелудченко Т. В., наук. керівник Лаврик-Слісенко Л. П.

Кременчуцький національний університет ім. М. В. Остроградського, Україна

Комунікативний метод вивченя англійської мови

Комунікативна методика спрямована на практику спілкування. Ця методика вже давно чудово працює в США та Європі. Комунікативний метод з'явився в 60-70-х роках в Британії, коли англійська мова поступово почала набувати статус мови міжнародного спілкування.

Тоді-то й з'ясувалося, що випробувані і надійні, традиційні методики того часу перестали задовольняти потребам більшості іноземців, які вивчають англійську мову.

Основною причиною цьому був новий контингент учнів - прагматики, що розглядають англійську мову, в першу чергу, як засіб комунікацій. Вони потребували не глибинного та системного вивчення мови, яке пропонували традиційні академічні програми, а можливості негайно застосовувати отримані знання на практиці.

Буде неправильно думати, що комунікативний метод призначений тільки для «світської» бесіди. Це можливість розуміти свого іноземного співрозмовника на рівних, розмовляючи на будь-яку тему.  Якщо ти володієш багатим словниковим запасом, то ти легко орієнтуєшся в текстах, однак цього не досить для того щоб підтримати бесіду з іноземним колегою.

Метою дослідження є виявлення основних прийомів комунікативної методики вивчення англійської мови, її переваг та недоліків.

Актуальність теми полягає у тому, що останнім часом спостерігається вагома інтеграція комунікативного методу  в систему мовної освіти України. Мова – це основний засіб міжнародного спілкування та наукових досліджень. Тому кваліфіковані фахівці мають вільно володіти хоча б розмовною англійською мовою.

 У зв'язку з кардинальним переглядом способів  та методів навчання, проблема використання ефективної методики викладання англійської мови є досить важливою.

В структуру комунікативного методу входять пізнавальний, розвиваючий і повчальний аспекти, які направлені на виховання учня.  Комунікативний метод покликаний навчити ефективному спілкуванню в мовному середовищі. Можна сформулювати наступні методичні принципи комунікативної методики:

-                  Принцип оволодіння всіма аспектами іншомовної культури через спілкування.

-                  Принцип навчання іноземним мовам на основі ситуації як системи взаємовідносин.

-                  Принцип розвитку мовленнєвої діяльності та самостійності учнів в оволодінні іноземною мовою.

-                  Принцип системності та функціональності в організації навчання іноземним мовам.

-                  Принцип управління навчальним процесом на базі спостереження.

-                  Принцип індивідуалізації в оволодінні іноземною мовою.

-                  Принцип новизни в навчанні іноземних мов.

 Важливо відзначити, що всі розглянуті принципи взаємопов'язані, взаємообумовлені і доповнюють один одного.

Переваги комунікативної методики полягають у наступному:

-                  Вивчення не лише мови, але й іншомовної культури через спілкування.

-                  Задоволення особистісних пізнавальних інтересів учня у будь-якій сфері діяльності.

-                  Ситуаційна орієнтація під час розмови.

-                  Оволодіння невербальними засобами спілкування.

Хоча комунікативний підхід справді видатний винахід, основний його недолік, як не дивно, саме в людському факторі.

Основне питання, що виникає при комунікативному підході, чи потрібно виправляти помилки в розмовній мові студентів і як це робити? Так потрібно, бо вчитися слід правильній мові. Але виправляючи свої помилки, студент повинен не просто дублювати викладача, а й розуміти  їхню суть.

Оскільки наукова діяльність та робота на престижних посадах вимагає коректності оформлення документації та робіт, необхідно знати не лише лексику, а й граматику іноземної мови. Тому в її вивченні важливо дотримуватися золотої середини між комунікативним і традиційними методами навчання.

Література:

1. Барабанова Г. В. Методика навчання професійно-орієнтованого читання в немовному ВНЗ: Монографія / Г.В. Барабанова. – К.: Фірма “ Інкос ”, 2007. – 315 с.

2. Пасів Є.І. Комунікативний метод навчання іншомовного говорінню. –  М.: Просвещение, 1991. –  223 с.

3. Савченко О. П. Еволюція розвитку підходів до організації процесу навчання іноземним мовам. // ел. журнал «Педагогічна наука: історія, теорія, практика, тенденції розвитку». – 2008. – №1. – Режим доступу: http://intellect-invest.org.ua/ukr/pedagog_editions_e-magazine_pedagogical_science_arhiv_pn_

n1_2008_st_33 .