Губа В.В. к.т.н., доц. кафедри «Б і АД» АДІ ДВНЗ „ДонНТУ”,

Тупилка Р.Ю. студент  АДІ  ДВНЗ „ДонНТУ”.

 

УТРИМАННЯ ДІЛЯНКИ ДОРОГИ В ЗИМОВИЙ ПЕРІОД РОКУ

 

До основних факторів, що впливає на умови руху автомобілів в зимовий період року, відносять наявність сніжних відкладень та зимової слизькості, що призводять до різкого зниження зчіпних якостей дороги, збільшенню опору коченню, погіршення рівності, а також до зміни ширини проїзної частини та узбіччя. В результаті, у зимовий період, знижуються швидкості руху автомобілів та збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод [1, 2, 3].

Найімовірніша тривалість снігопаду на території України становить близько 8 годин. Максимальний приріст снігового покриву за добу залежить від інтенсивності снігопаду та для різних регіонів України становить від 15 до 30 см.

Перенос снігу під час хуртовин визначають швидкістю вітру, характером руху сніжинок, рельєфом місцевості. Хуртовини класифікують [1, 2, 3, 4]:

1)         за походженням сніжинок, що переносяться вітром:

      верхові перенос снігу, що падає, слабким вітром, при цьому сніг, що вже випав, не переноситься;

      низові перенос вітром над земною поверхнею снігу, що випав раніше;

      загальні одночасний перенос вітром снігу, що падає під час снігопаду та того, що випав раніше;

2)         за швидкістю (силою) вітру розрізняють:

       слабкі хуртовини за швидкості вітру менше 10 м/с;

       звичайні хуртовини за швидкості вітру від 10 до 20 м/с;

       сильні хуртовини за швидкості вітру від 20 до 30 м/с;

       дуже сильні за швидкості вітру від 30 до 40 м/с;

       найсильніші за швидкості вітру понад 40 м/с;

3)         за ступенем насиченості хуртовини снігом розрізняють:

        насичені хуртовини;

        ненасичені хуртовини.

Головне завдання зимового утримання є забезпечення максимальних зчіпних якостей дороги та мінімального опору кочення, шляхом запобігання утворення снігових відкладень й ліквідації зимової слизькості.

Для виконання цих вимог дорожньо-експлуатаційні служби проводять такі заходи [1, 2, 3]:

      профілактичні – для попередження або не допущення утворення снігових та крижаних відкладень на дорозі; послаблення зчеплення шару сніжно-крижаних відкладень з покриттям; підвищення зчіпних якостей дорожніх покриттів при утворенні на них сніжно-крижаних відкладень; ущільнення снігу або ожеледі за рахунок утворення штучної шорсткості;

      захисні заходи – за допомогою яких перекривають доступ до дороги снігу, принесеного хуртовинами; застосування захисту від хуртовинного перенесення снігових лавин;

      видалення вже існуючих сніжних й крижаних відкладень, а також заходи щодо зменшення впливу відкладень на рух транспорту.

Види робіт з очищення доріг від снігу залежать від характеру відкладень.

Таблиця 1

Залежність способу очищення від товщини снігового покриву

Товщина снігового покриву, м

Машини та механізми, спосіб виконання робіт

до 0,2

Плужні снігоочисники на базі автомобілів, переміщують сніг у вали, які прибираються роторними снігоочисниками

до 0,6

Автогрейдери або плужні снігоочисники на базі колісних тракторів Т-150К спільно з роторними снігоочисниками

до 1,2

Двовідвальні плужні снігоочисники на базі тракторів типу К-700 (К-701А) або бульдозери спільно з фрезерно-роторними снігоочисниками

понад 1,2

Бульдозери, фрезерно-роторні та фрезерні снігоочисники

Повне снігоочищення на дорогах загального користування здійснюється після закінчення снігопаду або хуртовини і не повинно перевищувати 8 годин, крім випадків катастрофічних снігопадів та хуртовин, що віднесені до стихійного лиха.

Машини, призначені для розподілу протиожеледних матеріалів, за своєю конструкцією поділяються на самохідні, причіпні та з навісним обладнанням. В Україні застосовують переважно самохідні розподілювачі протиожеледних матеріалів. Використовуються також сільськогосподарські причіпні машини, призначені для внесення на ланах мінеральних добрив. До таких машин, наприклад, належить причіпний розкидач мінеральних добрив РУМ–3. Вантажопідйомність РУМ–3 становить 3 т, кузов вміщує 2,6 м3, швидкість з вантажем 15 км/год, робоча швидкість 8 – 10 км/год. При такій швидкості руху – норма розподілу хлоридів може бути регулювана від 10 до 600 г/м2. Ширина посипання змінюється від 8 до 12 м.

 

Литература

 

1.       Васильев А.П. Ремонт и содержание автомобильных дорог: Справочник инженера дорожника [Текст] / А.П. Васильев, В.И Баловнев и др.; Под ред. А.П. Васильева. – М.: Транспорт, 1989. – 287 с.

2.       Кизима С.С. Основи експлуатації автомобільних доріг: навчальний посібник [Текст] / С.С. Кизима. – К: НТУ, 2002. – 232 с.: іл. – 50.

3.       Технічні правила ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України: П-Г.1-218-113:2009. [Чинні від 01.06.2009].–К.: Держ ДорНДІ, 2009.258с.

4.       Споруди транспорту. Автомобільні дороги. ДБН В.2.3-4:2007. [Чинний від 2008-03-01]. – К., Мінрегіонбуд України, 2007. – 85 с.