Галузеве машинобудування

Скачков В.О., Іванов В.І., Мосейко Ю.В., Карпенко Г.В.

 

ДО РОЗРАХУНКУ УЩІЛЬНЕННЯ ПОРИСТОЇ СТРУКТУРИ

ВУГЛЕЦЕВИХ КОМПОЗИТІВ ПІРОУГЛЕРОДОМ В ПЛОСКОМУ РЕАКТОРІ

Запорізька державна інженерна академія

 

Зниження температури ущільнення пористої структури вуглецевих композитів до 600…700 °С можна сягати шляхом використання як реакційного газу пропану, а також урахування реальної пористої структури даних матеріалів.

У роботі [1] зроблено спробу врахувати пористу структуру вуглецевих композитів, яку представляли ефективною пористістю з характерним радіусом усередненої пори.

Розподіл пір у вуглецевих композитах характеризується порограмою, яка має чотири характерні групи пір [2]:  перша група розподілена у діапазоні розмірів ефективних радіусів від 0,001 до 0,03 мкм; друга група - 0,03…2,50 мкм; третя група - 2,50…10,0 мкм; четверта група - 10…200 мкм. Частка пір першої групи складає 38 %, другої групи – 32 %, третьої – 19 % і четвертої – 11 %.

У об'ємі реактора реалізуються два дифузійні потоки реакційного газу:  один потік спрямовано від центру реактора на його безпористу стінку, другий – на пористу поверхню вуглецевого композиту.

Потік на безпористу поверхню стінки реактора може бути визначено за допомогою метода рівнодоступних поверхонь Франк-Каменецького [3] та концентрацію реакційного газу на поверхні реактора  можна розрахувати за формулою

 ,                                                  (1)

де  С – концентрація реакційного газу в ядрі реактора;  b – константа швидкості дифузії;  k – константа швидкості розкладання реакційного газу на нагрітій поверхні.

На поверхні вуглецевого композиту реакційний газ розкладається на безпористих ділянках, дифундує у пори чотирьох груп з осадженням піровуглецю на їх поверхні.

З урахуванням викладеного, концентрацію реакційного газу на пористій поверхні вуглецевих композитів  визначають як

 ,                                        (2)

де  qn – пористість поверхні вуглецевого композиційного матеріалу;

;  ri, pi – середній ефективний радіус і відносна частка i-ої характерної групи пористої структури вуглецевого композиту відповідно;  N – кількість характерних груп пір.

Розглядають плоский реактор шириною bp і довжиною L. У центрі, між бічними стінками реактора розташовують плоску пластину вуглецевого композиту шириною bn і товщиною 2h. Реакційний газ (пропан) рівномірно обтікає вказану пластину з обох боків і дифундує з центру потоку на поверхні стінок реактора та пластини вуглецевого композиту. Стінки реактора та пластина є нагрітими до постійної температури Т, за якої пропан розкладається на нагрітих поверхнях з відкладенням твердого осаду, – піровуглецю – відповідно до рівняння

 .                                                   (3)

Диференційне рівняння перенесення реакційного газу довжиною плоского реактора з урахуванням його розкладання можна записати

 ,                     (4)

де  U – швидкість течії реакційного газу довжиною реактора;  х – координата, спрямована довжиною реактора від входу до нього реакційного газу.

З рівняння (3) виходить:

 ;

 ;                                                  (5)

 ,

де   – концентрація пропана на вході до реактора;  Uвх – швидкість подачі реакційного газу до реактора;  a – питомий ступінь розкладання пропана довжиною реактора.

З урахуванням співвідношень (5) рівняння (4) має вигляд:

 ,                                              (6)

де   .

Рівняння (6) задає ступінь розкладання пропану довжиною реактора, що враховує процеси осадження піровуглецю на стінках реактора та у пористій структурі пластини вуглецевого композиту.

Література

         1. Дедков, Г.В. Нанотрибология:  экспериментальные факты и теоретические модели [Текст] / Г. В. Дедков // Успехи физических наук. – 2000. – Т. 170. - № 6. – С. 586-618.

2. Байгушев, В. В. Технология производства композиционных углерод-углеродных материалов электротермического назначения : дис…канд. техн. наук: / В. В. Байгушев. – Днепропетровск, 2006. – 140 с.