Сільське господарство/ 1. Організація сільськогосподарського виробництва

Богданова А. П. , Гладун Л. І.

(фахівці центру “Черкасагропромпродуктивність”
інституту “Украгропромпродуктивність”)

Перспективи розвитку птахівництва в Україні на 2007-2008 рр.

Стратегічним пріоритетом соціального та економічного розвитку України в умовах ринкових трансформацій є підвищення рівня продовольчої безпеки держави на основі нарощування виробництва продуктів харчування, поліпшення їх якості та збалансованості за поживними елементами, а також забезпечення захисту вітчизняного виробника. Забезпечення продуктами харчування завжди було одним з прибуткових напрямків діяльності народного господарства України на всіх етапах його розвитку. В розв’язанні м’ясної проблеми продукти птахівництва, зокрема, виробництво курячого м’яса, за співвідношенням ціни та якості, враховуючи купівельну спроможність населення України, завжди займало провідні позиції. Однак в агропромисловому виробництві України галузь птахівництва залишається проблемною. Створити сприятливі умови для підвищення ефективності птахівництва в цілому, забезпечити населення високоякісними продуктами харчування, витримати значну конкуренцію на внутрішньому ринку і знайти шляхи виходу на зовнішній ринок - ось перелік далеко не всіх питань, які стоять перед галуззю на сучасному етапі розвитку.

Насамперед необхідно визначити, що птахівництво – це багатовекторна галузь, функціонування якої вимагає розроблення складних технологій, направлених на: утримання птиці, організації праці, застосування модернізованого устаткування при різних технологічних операціях, застосування науково-обґрунтованих норм продуктивності. Дані операції задіяні для таких видів кінцевої продукції як: види курей (леггорни, корніші, плімутрок, род-айланд, нью-гемпшір, кучинські, полтавські глинисті, московські, ювілейні та ін.), індичок (бронзові широкогруді, бронзові і білі московські, білі широкогруді та ін.), качок (пекінські, українські білі і чорні білогруді, мускусні та ін.), гусей (сірі, холмогорські, горьківські, роменські та ін.). Нині в Україні набуває поширення вирощування таких екзотичних, і як показує досвід – прибуткових, видів птиці як страуси та цесарки. Процес вирощування всіх вище перерахованих видів птиці включає наступні операції: племінна селекція, підготовка яєць до інкубації, інкубація, вивід молодняку, вирощування молодняку, утримання та годівля птиці, лікування і нарешті, забій та переробка кінцевого продукту. При цьому необхідно врахувати такі чинники як біологічні особливості сільськогосподарської птиці технологічного призначення, особливості племінної роботи, технології інкубації, вирощування та утримання м’ясного молодняку. Тобто технологічний процес, як зазначалося вище – багатоступінчастий, вимагає високих інноваційних вкладень, а також використання новітніх технологій для утримання конкурентноздатності на внутрішньому та світовому ринках.

Програма розвитку галузі птахівництва України складена для вирішення поставлених завдань, досягнення стабілізації та нарощування обсягів виробництва, динамічного розвитку. Використовуючи метод математичного аналізу та прогнозування, програма передбачає наступне: основними факторами розвитку галузі, окрім інвестицій є технічне переоснащення й розширення виробничих потужностей птахівничих підприємств, якісне поліпшення племінних ресурсів, сучасний менеджмент і державну підтримку. Усе це повинно здійснюватися шляхом запровадження спеціальних режимів оподаткування податком на додану вартість та введення фіксованого сільськогосподарського податку, доплатою сільгосппідприємствам за проданих на забій кондиційних курей-бройлерів, частковим фінансуванням програми селекції у птахівництві, здійсненням фінансової підтримки підприємств через механізм здешевлення коротко- і довгострокових кредитів, частковою компенсацією 30 % вартості складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, кліткового обладнання й придбання його за умовами фінансового лізингу.

У свою чергу це вимагає залучення інноваційних технологій у машинобудівну галузь України для виробництва вітчизняного обладнання птахівничої галузі. Як зазначають к.е.н., доцент Дацій О.І. та к.е.н. Ґудзь О.Є. це приведе до наступних факторів: інноваційні витрати, враховуючи високу прибутковість птахівницької галузі, дадуть швидку віддачу; виникне можливість залучення в українську економіку іноземного капіталу та інновацій через створення спільних підприємств. Стане можливою розробка й реалізація державних програм розвитку птахівництва й виробництва обладнання для даної галузі, застосування пільгового оподаткування та кредитування; стане можливим створення сприятливих умов для розвитку сільськогосподарського машинобудування; виробники отримають допомогу з боку держави для розвитку селекції у птахівництві; наукові установи та виробники надаватимуть допомогу у розробці сучасного обладнання і технологічних процесів у цій галузі саме вітчизняним конструкторам.

Прогноз наступного розвитку галузі згідно програми асоціації “Союзу птахівників України” при сприянні Міністерства аграрної політики України додає оптимізму. Так виробництво м’яса птиці за 2007-2008 рр. планують збільшити: по всім категоріям господарств в 1,16 раза, приріст в 1,15 раза, господарств населення в 1,05 раза, виробництва м’яса птиці в усіх категоріях господарств у забійній вазі в 1,18 раза; виробництво м’яса птиці всіх видів у живій вазі сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності планується збільшити в 1,2 раза. Сума необхідних інвестицій у розвиток промислової інфраструктури виробництва м’яса бройлерів в 2008 р. передбачається в розмірі 1668800000 грн., що на 324800000 грн. менше ніж в 2007 р. Також передбачається створення науково-методичного забезпечення на базі новітніх досягнень у сфері науки й техніки.

Отже заплановане істотне збільшення обсягів виробництва м’яса птиці можливо лише за умови сприятливого інвестиційного клімату в галузі, що обумовлюється стабільною, прогнозованою державною політикою на підтримку вітчизняного товаровиробника у бюджетній, кредитній, ціновій та регулятивній сферах державного управління, а також у налагодженні випуску технологічного обладнання з урахуванням інноваційних технологій.

 

Література:

1.     Ґудзь О.Є. Забезпечення сільськогосподарських підприємств фінансовими ресурсами в період змін та стабілізації. – К. – 2007. – № 3. – С. – 46-53.

2.     Дацій О.І., Кузнецов О.О. Розвиток інновацій у птахівництві. – К. – 2004. – № 1. – С. – 89-93.

3.     Довідник зооінженера / Машкін М.І., Барановський Д.І., Сокол О.І. та ін.; За ред. Машкіна М.І. – К.: “Урожай”, 1989. – 320 с.

4.     Інкубація яєць та утримання курчат: Корисні поради фахівців. – Донецьк: ТОВ ВКФ “БАО”, 2005. – 112 с.

5.     Методичні положення та норми продуктивності в тваринництві: птахівництво, рибальство, бджільництво, шовківництво / Вітвіцький В.В., Нагорна Г.А., Фурса М.І. та ін. – К.: НДІ “Украгропромпродуктивність”, 2005. – 544 с.

6.     Програма розвитку галузі птахівництва України на 2005-2009 роки / Асоціація “Союз птахівників України”. – К., 2005. – 27 с.