Шевченко В.В.

Дніпропетровський національний університет

РОЗВИТОК РЕГІОНАЛЬНИХ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

 

Особливістю сучасної економіки України є не­ефективна галузева структура господарського комплексу. В зв'язку з чим першочерговим завданням усіх ланок управління і суб'єктів господарювання виступає сут­тєва структурна перебудова промисловості та інших галузей країни. її здійснення вбачається реальним тільки за умови вико­нування послідовної державної інвестиційної політики, оскільки інвестиції є важливим засобом реалізації прогресивних струк­турних зрушень в господарському комплексі держави.

У зв'язку з переходом від галузевого методу планування і про­гнозування переважно до регіонального, розробкою державно­го і регіонального бюджетів з урахуванням впливу ринкових від­носин з'являються можливості підвищення ступеню ефектив­ності використання інвестицій, оскільки більша їх частина розпо­діляється на регіональному рівні, біля джерел їх споживання.

Слід зазначити, що процес формування цілей і завдань регіо­нальної інвестиційної політики потребує дослідження співвідно­шень капітальних вкладень і обсягів виробництва, вирішення про­блем фінансування інвестиційних програм, а також подальшого вивчення динаміки основних показників соціально-економічного розвитку країни, її регіонів, структури виробництва валового внут­рішнього продукту, темпів розвитку промислового і будівельного комплексів, структури і обсягів інвестицій. Тому, вважаємо, що проблема формування фінансового механізму стимулювання ін­вестиційних процесів в регіоні є досить актуальною, а її досліджен­ня доцільне як з теоретичної, так і з практичної точки зору.

Проблема економічного зростання тісно пов'язана з на­явністю ресурсів для розвитку економіки, удосконаленням її структури. Найважливішим джерелом економічного зрос­тання є інвестиції. Тому протягом століть теорія інвестицій завжди викликала глибокий інтерес у дослідників цієї галузі науки, Особливе місце займають теорії інвестицій періоду зародження та становлення економіки капіталізму, кейнсіанська інвестиційна теорія, неокласичні інвестиційні теорії, інституціональні теорії інвестицій.

Одною з характерних особливостей сучасного стану розвит­ку економіки України виступає нова роль регіонів, яка базуєть­ся на перерозподілі важливих повноважень, зокрема законо­давчих, розширенні сфери прав і компетенцій в вирішенні пи­тань соціально-економічного розвитку на регіональному рівні.

Поняття «регіон» у широкому змісті вживається для розмежу­вання території країни по різних ознаках: адміністративно-тери­торіальним, етнічним, географічним тощо. З економічної точки зору регіон трактується як самостійна система, складниками якої є підприємства й організації. І саме їхній взаємозв'язок впливає на формування господарського комплексу.

Аналіз економіки України за останні роки свідчить про те, що соціально-економічне положення регіонів погіршилося, а коло проблем розширилося. До проблем, що існували раніше (неефективне використання ресурсів, недосконалість галу­зевої структури багатьох регіонів, забруднення навколишнь­ого середовища), додалися нові: погіршення господарських зв'язків між регіонами, спад виробництва, збільшення числа безробітних, погіршення рівня життя більшості населення.

Відповідно до проекту Концепції державної регіональної еко­номічної політики, розробленого Кабінетом Міністрів України, територія України поділяється на вісім економічних регіонів. Це Східний (Полтавська, Сумська, Харківська області), Донецький (Донецька і Луганська області), Карпатський (За­карпатська, Львівська, Івано-Франківська. Чернівецька об­ласті), Подільський (Волинська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська області). Придніпровський (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області). Причорноморський (АР Крим, Миколаївська, Одеська, Херсонська області, м. Севас­тополь), Центральний (Київська, Черкаська області, м. Київ).

У результаті територіального розподілу праці Східний, Донецький і Придніпровський регіони є промисловими центрами України, західноукраїнські регіони характеризу­ються розвитком легкої і харчовий промисловості. Причор­номорський район - це, насамперед, морський транспорт, легка, харчова промисловість і туризм. Виходячи з нерівномірного розподілу промислових під­приємств по території України з кожним роком відбуваєть­ся все більша диференціація промислових потенціалів регі­онів, а як наслідок - і рівнів їхніх економік.

Серед різних криз, пережитих сучасною українською економі­кою, особливо виділяється інвестиційна. Насамперед вона вияв­ляється в зниженні обсягу капіталовкладень, у наслідок чого бага­то підприємств не тільки не можуть конкурувати, але й просто іс­нувати, що, безумовно, впливає на економічний розвиток регіонів. Тоді як достатній обсяг інвестиційних ресурсів може забезпечити позитивну динаміку соціально-економічного розвитку регіонів.

Але стабілізація економіки неможлива без ефективної інвестиційної політики, яка повинна посідати центральне міс­це в комплексі заходів, що здійснюються в грошово-кре­дитній, фінансовій, зовнішньоекономічній сферах. Інвести­ційний процес є невід'ємною складовою процесу відтворен­ня національного капіталу, а отже суспільного відтворення.

Основною метою регіональної інвестиційної політики є забезпечення комплексного соціально-економічного роз­витку. В відповідності до поставленої мети базовим зав­данням регіональної інвестиційної політики повинно бути узгодження інтересів учасників інвестиційної діяльності на всій території регіону. Тому до основних принципів управління інвестиційною діяльністю на регіональному рівні необхідно віднести:

1. Цільовий принцип, тобто необхідність і доцільність виділення регіонального замовлення в самостійний розділ інвести­ційної програми.

2. Принцип структурних пріоритетів, який визначає послі­довність стадій інвестиційного циклу, фінансування та ви­конання робіт.

3. Принцип формування структури капіталу. Сучасний етап уп­равління інвестиційною діяльністю в регіоні багато в чому визна­чається структурою капіталу, який здебільшого є акціонерним.

4. Принцип безперервного інвестиційного циклу і паралельно - дослідна технологія його здійснення і управління, а також взаємопов'язаність і взаємообумовленість усіх ста­дій інвестиційної діяльності.