Часовських А. В.

ПРОБЛЕМИ РЕФОРМУВАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ, ЩО РЕГУЛЮЄ ПРАВОВІДНОСИНИ НА ФІНАНСОВИХ РИНКАХ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

Начальник Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

 

Фондовий ринок повинен стати потужним джерелом для залучення в державу інвестиційних ресурсів, повинен сприяти реструктуризації економіки, підвищенню її конкурентоспроможності, інтеграції у світову економіку тощо.

На цей же час показник капіталізації українського фондового ринку як частки ВВП більш ніж удвічі поступається показникам країн Центрально – Східної Європи та Росії.

Однією зі складових, що повинні сприяти його розвитку, є формування у державі відповідної нормативно-правової бази, яка повинна не тільки встановлювати певні норми та правила, які відповідають загальновизнаній світовій практиці, але й при цьому має враховувати і безпосередньо українські реалії, особливості розвитку та функціонування вітчизняної економіки, фінансового сектору.

При цьому повинен ретельно відпрацьовуватися весь досвід – як позитивний, так і негативний, для того, щоб унеможливити використання інструментів ринку цінних паперів з метою, яка суперечить основним його завданням та інтересам суспільства у цілому.

Так, зокрема, серед проблемних питань слід зазначити такі, як відсутність жорстких вимог законодавства щодо концентрації торгівлі цінними паперами виключно на організаційно оформлених ринках, лістингу - делістингу, неврегулювання ситуації з особливостями обігу акцій закритих акціонерних товариств, відсутність розмежування сфер обігу пайових, похідних та товаророзпорядчих цінних паперів, акцій, що емітовані відповідно ВАТ та ЗАТ, емісійних  та неемісійних цінних паперів тощо.

При цьому можна зауважити, що у країнах з розвиненими фінансовими ринками ці питання здебільшого  врегульовані не на рівні норм законів, а традиціями, звичаями ділового обороту, правилами здійснення операцій, що затверджуються безпосередньо учасниками ринку тощо.

В Україні ж, враховуючи на те, що за міжнародною класифікацією, за станом розвитку наш ринок відноситься до групи Frontier market, на відсутність напрацьованих бізнес-традицій та звичаїв, це повинно впроваджуватися виключно на рівні норм законодавства.

Це може сприяти концентрації на ринку цінних паперів переважно інвестиційних фінансових інструментів, що дозволить посилити роль фондового ринку України у здійсненні вищевикладених функцій.