Секція: Економічні науки

Підсекція: 10

Кулієв І.Р., студент 5-го курсу;

Невмержицький В.І., доцент, кандидат економічних наук

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Страхування ризиків торговельних підприємств

 

Сучасну економіку не можливо уявити без фінансової стабілізації низової ланки – підприємств різних галузей, у тому числі торгівлі. В період ринкових трансформацій української економіки, радикальних інституціональних змін на розвиток торговельних підприємств впливають зовнішні і внутрішні соціально-економічні фактори, що створюють умови невизначеності і ризику. Це стосується загальної економічної, соціальної і політичної нестабільності, відсутності чіткої і повної законодавчої бази, динамічної інфляції, безробіття, банкрутства. Діяльність торговельних підприємств, а також їх стабільний розвиток вимагають пошуку ефективної системи захисту від впливу будь-яких ризиків майнового і фінансового характеру.

Розглянувши структуру страхового ринку України в різних аспектах можна визначити його "сильні" і "слабкі" сторони. Це дозволяє сформулювати кількісні і якісні критерії для оцінки ефективності діяльності страхового ринку. До кількісних критеріїв, що визначають ефективність, варто віднести: динаміку і структуру страхових надходжень, виплат, розрахунковий показник вигідності страхування, кількість страховиків на ринку країни, характеристику національного страхового портфелю, матеріальне визначення збитків з диференціацією їх за фізичними і юридичними особами, рівень розвитку перестрахування, співвідношення частки вітчизняних і іноземних страхових компаній на ринку. До якісних критеріїв ефективності функціонування страхового ринку відносяться такі складові:  вивчення страхового поля, встановлення рівня контролю з  боку державних органів за діяльністю страхового ринку, характеристика діючих страхових продуктів, питань страхового менеджменту і маркетингу, доступності страхових послуг, розробка і проведення рейтингу страхових компаній та ін.

Подальший аналіз за допомогою запропонованих критеріїв дозволяє визначити спроможність вітчизняних страховиків швидко реагувати на безпосередньо зростаючі потреби підприємств у страховому захисті. Достовірність одержаних оцінок має ґрунтуватися на глибокому аналізі динаміки і структури страхових надходжень, виплат та фінансових результатів  як в цілому по страховому ринку країни, так і за конкретними суб’єктами страхової діяльності – страховими компаніями. Одним з найважливіших якісних критеріїв з боку страхувальника є рейтинг страховиків. Оскільки результати діяльності страхових компаній досліджуються саме з боку страхувальників-підприємств, то в основу рейтингу покладаються найбільш значущі показники: рентабельність страхової діяльності, показник вигідності страхування, питома вага відшкодування та страхових надходжень. Як показали дослідження, з більш ніж 430-ти страхових організацій України найбільш привабливими з погляду страхувальника-юридичної особи є  страхові компанії "Універсальна", "ТАС", “Оранта”, “Еталон”, “Інго-Україна”, “Українська пожежно-страхова компанія", а також великі страхові компанії з іноземним капіталом, такі як “PZU-Україна”, “Generali-Garant”, “Росно-Україна”.

Рушійним механізмом виникнення потреби в страховому захисті є оцінка рівня впливу різних ризиків на діяльність торговельних підприємств. З метою страхування ризики поділяються на ті, що страхують та не страхують. До основних господарських ризиків торговельних підприємств, які можливо застрахувати можна віднести – торговий, технічний, галузевий, техніко-технологічний, інвестиційний, інноваційний, кредитний та ін.

Майже всі ризики мають або майновий, або фінансовий характер. До майнових ризиків, що мають місце в торгівлі відносяться такі негативні явища, як  пожежа, загибель вантажу, крадіжки та ін. Встановлено, що вірогідність виникнення таких ризиків саме для торговельних підприємств досягає величини коефіцієнта від 0,016 до 0,12. Виходячи з цього, тарифна ставка при укладанні відповідного договору страхування майна повинна бути диференційованою в залежності від видів ризиків і вірогідності їх виникнення.

Слід відмітити, що досліджуючи структуру ризиків фінансового характеру  може виникнути складність, яка пов'язана з відсутністю достатньої інформації для визначення величини втрат щодо політичних, податкових ризиків, ризиків недоотриманої вигоди.

Кандидат економічних наук Сєвка В.Г. у своїй дисертації на тему “Страхування діяльності торговельних підприємств” провела вибіркове обстеження 30 торговельних підприємств Донецької області. Ці підприємства за розміром товарообороту згруповані в  5 груп: групи з обсягом товарообороту від 100 до 600 тис. грн., від 600,1 тис. грн. до 1 млн. грн., від 1,1 до 3 млн. грн., від 3,1 до 10 млн. грн. і понад 10 млн. грн. Для цієї сукупності підприємств були визначені такі показники, як: товарооборот, прибуток від реалізації товарів, витрати, вартість основних фондів, чисельність робітників, обсяг збитку від нестач, втрат,  крадіжок та інших негативів. Проведено оцінку ризику зниження рентабельності по кожній групі торговельних підприємств і встановлено, що найбільш ризиковою групою є  третя за розміром товарообороту – від 1,1 до 3 млн. грн. Розрахунки кореляційної залежності між розміром прибутку від реалізації і товарооборотом, вартістю основних фондів та розміром крадіжок і розтрачань, які проводилися на основі багатофакторного регрессійного аналізу, показали наявність тісного зв'язку – 0,995-0,999, що спонукає торговельне підприємство на пошук зовнішнього страхового захисту [2].

Критерій ефективності такого страхового захисту для торговельного підприємства являє собою визначене співвідношення показників і характеристик, за допомогою яких можуть бути описані відносини страхувальника і страховика. Пошук оптимального співвідношення інтересів торговельного підприємства і страховика являє собою рух по шкалі, де як нульове значення розглядається максимальна сума некомпенсованих втрат і повна відсутність страхового захисту. Оптимальне ж значення може розглядатися у вигляді критерію корисності страхового захисту [1].

 В процесі дослідження дійшли висновку, що будь-яке торговельне підприємство, що функціонує в сучасних ринкових умовах, так чи інакше, в процесі своєї діяльності постійно стикається з низкою господарських ризиків. Ці ризики можуть призвести до непередбачуваних збитків, незапланованих затрат, втратою прибутків, а іноді – до неможливості подальшого функціонування підприємства. Правильний вибір страхової компанії для торговельного підприємства має важливе значення для його системи ризик-менеджменту взагалі, а остання є передумовою фінансової спроможності підприємств. Отже, страхування, з одного боку, дає можливість відшкодувати матеріальні збитки у кризовій ситуації, а з іншого – додає впевненості у стабільному розвитку підприємства.

 

Бібліографічний список

1.                     Сєвка В.Г. Визначення критерію ефективності страхового захисту для торгового підприємства // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 12, том 4, – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. - С. 104 – 108.

2.                     Сєвка В.Г. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук Страхування діяльності торговельних підприємств. – 2002.

3.                     Клапків М. Продукт страхової послуги на сучасному фінансовому ринку // Фінансові послуги. – 1999. - № 1-2. – с. 34.

4.                     Чернова Г.В. Про співвідношення ризиків та фінансових джерел їх покриття у страховій організації // Страхова справа. – 2003. - № 4. – с. 25-31.