«Економічні науки» / 7. Облік та аудит

Бочуля Т.В.

Харківський державний університет

харчування та торгівлі

Приватизація як основний етап становлення вітчизняних акціонерних товариств

У ринковій економіці існують різні форми організації підприємницької діяльності – державні і приватні підприємства, корпорації, концерни, господарські товариства. Тому постає питання, яка з форм є найбільш ефективною для вітчизняної практики господарювання. З точки зору організаційно-правової форми, акціонерне товариство є найбільш привабливим видом підприємницького об’єднання, оскільки найповніше забезпечує функцію концентрації й централізації капіталу і його подальшого використання, підвищує підприємницьку активність, поєднує різні економічні можливості суб’єктів – капітали, знання, ідеї, а також обмежує економічний ризик для учасників товариств.

Історія вітчизняної практики констатує, що принцип заснування акціонерного сектору – залучення капіталів – було порушено ще на початку його формування (рис. 1) – проведено не об’єднання, а, навпаки, поділ державного капіталу, а випущені акції не дали реального залучення коштів (був проведений обмін на приватизаційні папери).

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Шляхи створення акціонерних товариств в Україні

Хоча процес приватизації державних підприємств розпочався ще на початку 90-х рр., пік активності створення акціонерних структур, на думку аналітиків, припадає на 1995 – 1997 рр. – саме в цей період переважна кількість підприємств змінювала форму господарювання на акціонерну шляхом приватизації (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Етапи проведення приватизаційних процесів

Зазначимо, що процес приватизації не можна оцінювати однозначно, тому що їй притаманні і позитивні, і негативні риси (рис. 3).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3. Позитивні і негативні риси приватизації

Приватизаційні процеси відбувалися здебільшого стихійно, з порушенням прав власників. На сьогодні приватизація не спроможна вирішити основні проблеми ринкового реформування, які полягають, насамперед, у розвитку акціонерної форми господарювання і формуванні їх ефективної системи управління. Зазначимо, що процес приватизації у нашій країні носить постійний характер і законодавці не планують відмовлятися від такого шляху створення корпорацій. За словами керівника Головної служби соціально-економічного розвитку секретаріату Президента Олександра Шпалака, Президент України вкрай стурбований ситуацією, що склалася у сфері приватизації об’єктів державної власності, та наголошує на необхідності прийняття програми приватизації та розробки стратегії роздержавлення, повідомляє прес-служба голови держави. Про це йдеться у листі з пропозиціями Президента до Прем’єр-міністра. Голова держави виступає за якнайшвидше проведення в парламенті дискусії щодо програми приватизації, у якій мають бути закладені принципи і стратегія роздержавлення окремих галузей і об’єктів, а також чітко обумовлені принципи відповідальності за ці процеси Фонду держмайна та уряду.

Таким чином, з одного боку процес приватизації є неефективним для процесу створення акціонерних товариств, а з іншого – держава не планує відмовлятися від нього. Це свідчить про недосконалість законодавчої бази з питання створення акціонерного сектору економіки і потребує вирішення не на рівні власників і акціонерів, а на рівні законодавства.

Література

1.     Волошко Н.О. Основні проблеми управління акціонерним капіталом в корпораціях України // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2006. – вип. 217. – С. 68 – 73.

2.     Корнєєв В.В. Модифікація важелів управління корпоративними правами держави в структурі акціонерного капіталу // Економіка і прогнозування. – 2004. – №  4. – С. 28 – 38.

3.     http://www.uaib.com.ua