Секция:„Экономическая наука”,

подсекция №2 „Внешнеэкономическая деятельность”

Галкіна О.С.

Камінський П. Д., доцент

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

МІЖНАРОДНІ ВИСТАВКИ Й ЯРМАРКИ

У сучасних міжнародних відносинах проведення міжнародних виставок та ярмарок займає провідне місце. Міжнародні виставки і ярмарки виступають важливим інструментом маркетингової, рекламної, комерційної і техніко-економічної діяльності зацікавлених фізичних і юридичних осіб. Завдяки участі у подібних заходах підприємство має можливість довести інформацію про продукцію, що воно виробляє до іноземного споживача.

Міжнародні виставки і ярмарки - особлива форма світового ринку, де демонструються зразки товарів, досягнення господарства, науки і техніки, культури і мистецтва, проводяться ділові переговори потенційних учасників операцій купівлі-продажу, уточнюються комерційні позиції, здійснюється оптова торгівля по зразках, підписуються зовнішньоторговельні договори, контракти.

Для організації міжнародної виставки або ярмарки необхідні:

1)     Розробка концепції виставкового проекту – при розробці концепції виставкового проекту необхідне проведення серйозних маркетингових досліджень, які дадуть відповідь на наступні питання: готовність ринку /отрасли до проведення даного проекту; наявність партнерів ( по ринку/галузі) по організації виставки; наявність аналогічних виставкових проектів.

2)     Аналіз комерційної спроможності проекту, визначення вартості кв.м. виставкової площі.

3)     Укладення договору на оренду виставкової площі.

4)     Укладення договору на забудову з генеральним підрядчиком.

5)     Підготовка Організаційного комітету, формування програми державної підтримки проекту.

6)     Розробка фірмового стилю проекту (логотип, бланк, візитка, фірмовий колір).

7)     Підготовка інформаційного листу про виставку, розробка програми заходів виставки – інформаційний лист про виставку призначається для запрошення учасників. Містить точну назву, час, місце проведення, тематику виставки, програму заходів виставки, контактні телефони і інші реквізити організаторів, а також елементи фірмового стилю виставки. Об'єм листу — не більш 2 сторінки.

8)     Підготовка заявочної документації за проектом – заявочна документація є бланком заявки-договору на участь у виставці, який служить підставою для виставляння рахунку-фактури експоненту. Містить умови участі у виставці, схему оплати, розмір і тип площі, що орендується, перелік додаткового устаткування і послуг, що надаються організатором.

9)     Визначення клієнтської бази, формування бібліотеки інформаційних джерел за проектом, бази VIP – джерела для формування «фірмової» клієнтської бази електронні і друкарські бази даних по галузях, «відомчі» бази даних Інтернет і ін.

10)Розробка рекламної кампанії проекту: розробка структури Promotion проекту; формування системи інформаційної  підтримки проекту; розробка медіа-плану; маркетування реклами, текстовий зміст; визначення комплексу поліграфічної продукції, підготовка технічного завдання; визначення комплексу зовнішньої реклами за проектом, ін. видів реклами, рекламних акцій; підготовка і здача в друк рекламних буклетів.

11)Розробка індивідуальних і спонсорських програм – для крупних компаній, банків і ЗМІ організатори виставок пропонують деталізований пакет участі у виставці (інакше «спонсорський пакет»), який включає максимальний набір рекламних інструментів Долі експонента у виставці за індивідуальною програмою здатний принести значні додаткові фінансові надходження організаторам виставки, але вимагає великої організаційної роботи менеджерів компанії Індивідуальна (спонсорська) програма включає презентацію сильних/унікальних сторін виставки і її проектів, а також деталізацію рекламних інструментів, що надаються експоненту (спонсору) організаторами виставки

12)Розробка концепції і заявочної документації рекламно-інформаційних додатків (каталоги-довідники, мультимедійні продукти)

Регулювання за проведення міжнародних виставок і ярмарок здійснює Міжнародне бюро виставок, яке було створене в 1931 р. для спостереження за виконанням Паризької конвенції 1928 р. про міжнародні виставки. У задачі Конвенції входить регламентація порядку організації офіційних всесвітніх виставок, класифікація виставок, визначення прав і обов'язків країн, що організовують виставки і беруть участь в них, порядок присудження нагород експонентам товарів. Конвенція визначає терміни організації виставок з урахуванням їх категорії. Країна, організуюча виставку, повинна зареєструвати її в Міжнародному бюро виставок не пізніше ніж за шість місяців до розсилки запрошень. Конвенція передбачає ряд пільг для учасників виставки: безкоштовне надання площі під експонати; тимчасово безмитне ввезення експонатів із зобов'язанням їх зворотного вивозу; безмитне ввезення каталогів і інших рекламних видань, будівельних матеріалів для зведення павільйонів і стендів, зразків для безкоштовної роздачі і дегустації. Якщо цьому не перешкоджають закони країни, експонент має право продати свої експонати після закінчення виставки. Важливе значення має також заборону підвищення митного збору країною, в якій проводиться виставка, за шість місяців до її відкриття і під час функціонування.

Міжнародні виставки і ярмарки є одним з кращих способів розповсюдження вітчизняного товару на міжнародному ринку. Участь в таких виставках і ярмарках допомагає підприємствам зробити свою продукцію доступної для зарубіжних споживачів, що сприяє збільшенню споживання і розширенню виробництва. Також міжнародні виставки і ярмарки допомагають споживачам дізнатися про нових виробників, нову продукцію, оцінити новинки вироблені на міжнародному рівні.

 

Авторська довідка

 

Галкіна Олена Святославівна, студентка групи МО-05-Б, ІЕУ, Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, м. Донецьк, 83064, вул. Максима Козиря буд.11, кв. 9, тел. 8 (0622) 63-66-11, моб. 8-063-843-11-93, e-mail: lvenok-lenchik@yandex.ru

 

Каминський Павло Дмитрович, к.е.н., доцент кафедри міжнародної економіки