Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

магістрант Коптєлов М.В.

Національний університет кораблебудування ім. адм. Макарова, Україна

 

Шляхи підвищення рентабельності малярно-ізоляційних підприємств суднобудівної галузі економіки

 на прикладі ВАТ МІП «Райдуга»

 

Питання розвитку українського суднобудування хвилюють не тільки велике число людей, що працюють у цій області, але і широке коло громадськості, якій небайдужа доля однієї з пріоритетних галузей народного господарства.

Практична потреба у вирішенні даної наукової задачі виникла через те, що сьогодні суднобудування переживає не кращі часи. Його порятунком, зберіганням і розвитком займаються на найвищому урядовому рівні.  Тому підвищення рентабельності підприємств суднобудівної галузі є актуальною проблемою сьогодення.

Внаслідок інфляційних процесів, різкого росту цін на енергоносії і матеріальні ресурси, введення норм обов'язкового продажу валюти державі при значній курсовій різниці, фінансовий стан заводів почав погіршуватися. Ці і ряд інших причин обумовили значне зростання собівартості суднобудування.

Це в свою чергу призвело до падіння обсягів виконання робіт з суднобудування. Для того щоб вижити у ринкових умовах, підприємства повинні були знизити частку прибутку у одиниці продукції.

Сьогодні перед суднобудівними підприємствами стоять такі головні цілі: пошук замовників, зниження собівартості будівництва суден, підвищення обсягів виробництва за рахунок проведення дослідження ринкової кон’юнктури та пошук інвесторів.

ВАТ МІП «Райдуга» створено в липні місяці 1998 року в процесі корпоратизації, шляхом виділення зі складу ДАХК «ЧСЗ», на підставі наказу  № 108 від 31.03.98 р. Міністерства промислової політики України.

Це одне з провідних підприємств на Україні по струминному очищению і фарбуванню металевих поверхонь, інженерних споруд, монтажу ізоляції, мастичних і керамічних покриттів. Виконання цих робіт підприємство освоїло до рівня світових стандартів. ВАТ МІП «Райдуга» виконує комплекс робіт по захисту металоконструкцій в суднобудуванні, судноремонті, машинобудуванні, магістральних трубопроводів, резервуарів хімічної, нафтової і газової промисловості, нанесения тепло- і звукоізоляційних матеріалів, протипожежної ізоляції і вогнестійких мастичних покриттів, керамічних і килимових матеріалів, гарантійному обслуговуванню.

Технологія антикорозійного захисту забезпечує струминне очищения до ступеня   Sа-3 за вимогами ISO 9001-2000, нанесення захисних лакофарбових покриттів методом безповітряного розпилювання. Виробничі потужності ВАТ МІП «Райдуга» дозволяють виконувати будь яке замовлення на антикорозійний захист поверхонь.

Підприємство розташоване у спеціальній економічній зоні  «Миколаїв», що дозволяє скористатися пільгами, що діють на її території.

Суттєвий запас у ВАТ МІП «Райдуга» невикористаної виробничої потужності дозволяють суттєво збільшити обсяг виконання робіт. Отже необхідно досягти збільшення обсягу продажів, яке можна здійснити за рахунок розширення ринків збуту.

Розширення ринків збуту продукції пропонується досягати за рахунок реклами робіт, що виконуються ВАТ МІП «Райдуга» в спеціалізованих виданнях, виставках суднобудівної галузі. Доцільним є випуск рекламних брошур, проспектів і каталогів з описанням продукції підприємства і розповсюдження їх серед потенціальних клієнтів.

Необхідно проводити маркетингові дослідження у галузі. Ці заходи призведуть до підвищення обсягів надання робіт з суднобудування та судноремонту.

Залучення нових споживачів продукції можливе і за рахунок підвищення якості продукції. Але якість продукції ВАТ МІП «Райдуга» відповідає міжнародним стандартам якості ISO 9001-2000.

Необхідно ефективно організувати систему контролю за виробничим процесом, починаючи з контролю закупівлі матеріалів, необхідних для виготовлення продукції (виконання робіт), і закінчуючи організацією її збуту. Потрібно здійснювати систематичний контроль за роботою обладнання і його своєчасне налагодження з метою уникнення зниження якості та запобігання браку, стежити за умовами зберігання і транспортування матеріалів і сировини.

Серед факторів, які впливають на приріст прибутку на підприємстві, важлива роль належить зниженню собівартості продукції (робіт). В традиційному розумінні найважливішими шляхами зниження витрат є економія усіх видов ресурсів, які використовуються для здійснення операційного процесу: матеріальних і трудових та енергетичних [1].

Матеріальні затрати займають майже 60% в структурі операційних витрат ВАТ МІП «Райдуга».

Таким чином, найважливішим напрямом зниження собівартості виробництва є пошук шляхів економії матеріалів і організація ефективного контролю за їх витрачанням.

Ефективнішому використанню матеріальних ресурсів сприятиме впровадження  елементів  нормативного  обліку  з  виявленням  відхилень фактичних витрат від їх нормативних значень [2].

Щодо матеріально-технічного постачання то доцільно визначитися щодо найбільш вигідних постачальників і укласти з ними довгострокові угоди. Це призведе не тільки до стабільності цін, що є дуже важливим в умовах інфляції, але й до отримання знижок.

Скорочення витрат на оплату праці планується досягти за рахунок підвищення рівня продуктивності праці. Підвищення продуктивності праці багато в чому зумовлюється мотиваційним механізмом на підприємстві і підтриманням сприятливого соціального мікроклімату в трудовому колективі. Отже, доцільно розробити систему матеріального стимулювання персоналу, тісно пов'язану з результатами діяльності підприємства і систему депреміювання за порушення трудової дисципліни.

Слід зазначити, що у зв'язку із зростанням обсягів виробництва зменшаться внутрішньозмінні простої робочої сили, що призведе до збільшення продуктивності праці. Також за рахунок збільшення обсягів виробництва відбудеться відносне скорочення постійних і умовно постійних витрат, які не змінюються або майже не змінюються із зростанням кількості виробленої продукції (амортизації, витрат на електроенергію, витрат на оплату праці за погодинною системою та інших загальноцехових і загальнопідриємницьких витрат) [1].

Отже, при комплексному здійсненні усіх запланованих заходів щодо збільшення прибутку, всі показники рентабельності ВАТ «Райдуга» значно зростуть, що є дуже важливим для подальшої ефективної діяльності підприємства.

 

 

Литература:

 

1.         Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. – К.: МАУП, 2000.–152 с.

2.         Назаренко І.  Як правильно організувати облік запасів. – Все про бухгалтерський облік № 104 (772) 13 листопада 2002.

 

 

Автор                                                                   М.В. Коптєлов