Волосович А.Е.

Вінницький фінансово-економічний університет

ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ДІАГНОСТУВАННЯ БАНКРУТСТВА

 

         Кризи зайняли своє місце в економіці країни. Зокрема, висока собівартість продукції вітчизняного виробництва та істотне зменшення попиту на неї стали головними причинами фінансової кризи. Зріст складності промислових об'єктів, кризові ситуації представляють більш високі вимоги до розв'язання задачі діяльності підприємств, діагностування економіки підприємства і виявлення стану банкрутства ще на стадіях появи ознак банкрутства.

         Основною метою роботи є обґрунтування системи методів та економіко-математичних моделей діагностики банкрутства підприємства в умовах нестабільного функціонування .

         Для досягнення даної мети було поставлено такі завдання:

·        провести комплексний аналіз теоретичних та емпіричних досліджень у сфері моделювання кризової ситуації, існуючих технологій і систем діагностування банкрутства підприємств;

·        розробка інтегрального показника економічного стану підприємства та створення на його основі системи критеріїв для визначення кризового стану підприємства, банкрутства та станів наближення (виходу) з них;

·        синтез (на основі результатів проведеного аналізу, отриманих інтегрального показника та системи критеріїв) методики дослідження етапів життєвого циклу підприємства та математичної моделі розвитку кризи;

·        розробка комплексного показника для оцінки адекватності синтезованої моделі та оцінка ефективності діагностування банкрутства;

·        аналіз впливу середовища функціонування  в кризовому стані та визначення класифікатора основних фінансово-економічних показників і коефіцієнтів для здійснення процедур запобігання банкрутства;

·        дослідження основних принципів формування баз знань експертної системи (нейронної мережі) для діагностики банкрутства у ситуаціях, що не підлягають опису за допомогою синтезованої моделі розвитку кризи;

·        формування підходів до прогнозування кризового стану  підприємства;

·        розробка практичних рекомендацій щодо застосування результатів дослідження.

В роботі розглянута діагностика економіки підприємства в ринкових умовах. Проведений аналіз критеріїв і методів оцінки економічної ефективності систем діагностування. Досліджена економічна сутність кризи розвитку системи та загрози банкрутства. Основу складає теорія життєвого циклу продукту по Лігоненко Л.О. Зроблено огляд сутності кризи по вітчизняних і зарубіжних джерелах інформації.

Розглянуто багатомірне розпізнавання кризового стану підприємства згідно діагностики Фоміна Я.Ю., показано складність обробки. Гнучке управління стратегіями нестабільного функціонування базується на основних технологіях прогнозування стратегій діагностування, політиці стратегій діагностування кризи [1] і виходу із стану банкрутства. Визначено, що для досягнення поставленої цілі необхідно розробити узагальнений критерій ефективності, який повинен забезпечити розрахунок значень часток різних фінансових інструментів, що складають оптимальну інвестиційну стратегію із врахуванням заданих обмежень на них і на такі критерії ефективності, як прибутковість і ризик для кожного виду стратегій і для головної стратегії в ціло­му. Сформульовано і формалізовано основні задачі дослідження, які перш за все полягають в розробці нових функцій оцінки ризику як самої стратегії, так і окремого виду стратегій нестабільного функціонування, і теоретичному та практичному обгрунтуванні їх ефективностей та переваг над уже існуючими функціями вимірювання ризику. Визначено, що ці функції оцінки ризику повинні враховувати, на відміну від класичного підходу, несхильність інвестора до від'ємних відхилень прибутковості та старіння показників ряду прибутковості стратегій з часом.

В роботі розглянута розробка критеріїв оптимальності стратегій виходу із банкрутства, теоретичні аспекти діагностування банкрутства, наведено синтез методики прогнозування діагностування банкрутства. На основі приведеного математичного апарату [2] синтезовано математичну модель  багостадійних процесів [3].

Розглянута побудова експертної системи діагностування банкрутства на основі нейроподібних семантичних мереж. Розроблено інтегроване середовище для моделювання діагностики банкрутства для деяких галузей промисловості. Побудована схема  діагностування банкрутства на ос­нові гіпотетичної кризової ситуації на підприємстві.

Література:

         1. Волосович А.Э. Банкрутство господарюючого суб’єкта// Збірник наукових праць: "Економіка: проблеми теорії  та практики".-Дніпропетровський НУ,2006.- Вип.211, том ІІІ.- с.722-736 .

2.Ткаченко І.С., Волосович А.Е. Концепція створення систем інтегральної діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства//Вісник ТАНГ.Серія: Економіко-математичне моделювання, 2001.- № 9-Ю.- С.63-72.

3. Волосович А.Е. Побудова моделі спостерігача багатостадійних процесів при кризі економіки підприємства//Економіка: проблеми теорії та практики. 36. наук, праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- Вип.184, том II.- С.360-368.