Історія, 1

 

Федоренко Я.А.

Черкаський національний університет ім.Б.Хмельницького, кафедра новітньої історії України

 

Вплив політики М.Хрущова на соціальне становище українських селян

Поліпшення соціального становища населення, особливо сільського повинне бути пріорітетом у виробленні основ соціальної політики сучасної української держави. Для цього обовязково потрібно враховувати досвід минулих років. Першим хто розпочав вирішувати соціальні проблеми сільського населення став М.Хрущов, котрий був лідером СРСР  у 1953-1964 роках.

Мета роботи: охарактеризувати політику М.Хрущова і її роль у поліпшенні соціального становища селян.

Переймання М.Хрущова проблемами села пояснюється не лише намірами якнайшвидше відновити зруйноване сільське господарство, але і внутрішньою схильністю його як людини покращити злиденне життя селянства. Саме внутрішня мотивація значною мірою сприяла тому, що вже з перших днів боротьби за владу Хрущов виявив здатність порвати з терористичною політикою Сталіна і піти іншим шляхом – шляхом реформ.

Одним із завдань, котре вимагало негайного вирішення постала проблема порушення та недотримання принципу матеріальної зацікавленості колгоспів і самих колгоспників[222,12]. Інакше кажучи чи не вперше за часів радянської влади було визнано фіскальний характер ставлення держави до селянства. Адже розмір податку з господарств колгоспників встановлювався не в залежності від фактичних доходів, отриманих від утримання худоби та зібраного на присадибній ділянці урожаю, а таких, які на думку податківців можна було отримати. Тому податок був непомірно обтяжливим для селян. Це привело до скорочення поголів’я худоби в особистій власності, зменшення продуктивності присадибних ділянок, і вкрай негативно позначилось на загальних обсягах виробництва сільськогосподарської продукції в країні. Скорочення грошового податку, відновлення твердих ставок оподаткування у відповідності з розмірами присадибних господарств дозволили селянам оптимістичніше дивитись у майбутнє.

До сільської місцевісті  почали надходити гроші. За  перші пять років перебування при владі М.С.Хрущова і до 1958 року включно, в українському селі використали вдвоє більше коштів, ніж за попередні роки радянської влади разом узяті [1, 10]. Крім цього було вжито багато заходів, що привели до поступового покращення життя колгоспного селянства, зокрема, збільшилися державні заготівельні ціни на зерно і продукцію тваринництва, до того ж з колгоспів списувалася попередня заборгованість.

М.С.Хрущов приділив також увагу оплаті праці колгоспникам. Якщо у попередні роки селянин мусив працювати за трудодні, що було по суті  фіктивною оплатою, то із 1957 року впроваджено нову форму оплати праці – щомісячне авансування, тобто гарантовану оплату трудодня [2,42]. Щоб здійснити такий захід влада організовала перехідний фонд 100 тис. крб. і    1 тис. центнерів зерна. У середньому за місяць кожний колгоспник отримував за кожний вироблений трудодень по 2,5 кг. зерна і 3 крб., мізерну, але виплату[3,148].

У період „відлиги” поліпшилось соціальне зокрема пенсійне забезпечення колгоспників. Як і більшість соціальних виплат нарахування пенсій мало зв’язок із колгоспом,  в цілому залежачи від його економічного стану, а також від встановленого в кожній артілі порядку їх призначення. Нарахування пенсій зазвичай відбувалось у такому порядку: на загальних зборах колгоспу, за рахунок певної частини прибутків колгоспу, створювався фонд, завданням якого була організація допомоги непрацездатним колгоспникам. У середині 1950-х років сільгоспартілі почали відраховувати 2% своєї продукції та грошових заощаджень в фонд допомоги непрацездатним. У 1955 році на Україні налічувалось 14 тис. колгоспних кас, котрі охопили  4/5 колгоспів по всій Республіці [4, 151]. До кінця 1964 року розмір пенсії селян  становив 12крб.

Крім грошових виплат такі каси надавали допомогу натуральними продуктами: зерном, овочами, м’ясом, а також у їхньому розпорядженні були путівки у санаторії на лікування та медичні товари для інвалідів праці  (протези, інвалідні коляски, костилі, тощо). Хоча система колгоспної допомоги у період „відлиги” була не досить досконалою – кошти, які надавались, тим хто їх потребував були дуже малими, особливо у випадках виплат дітям сиротам, матерям-породіллям, до того ж  самі колгоспи через недостачу фондів обмежували цю роботу( у 1955році із 1,8млн. потребуючих допомога була надана лише 600 тисячам), але на той час такі каси, були значним кроком уперед, поліпшуючи соціальне становище селян [2,45].

Політика, ініційована М.Хрущовим, значно покращила соціальне становище сільського населення, котре чи не найперше в ісорії СРСР почало відчувати переймання держави проблемами села.

 

              Список використаної літератури

 

    1.  Хрущов М.С. і Україна: Матеріали наукового семінару НАН України. – К.:Інс-т історії України, 1995. – 200с.

  2.  Ковпак Л.В. Соціально-побутові умови життя населення України в      другій половині ХХ століття(1945-2000рр.). - К.: НАН України інститут історії України, 2003. – 250с.

  3.   Інформація РАТАУ про щомісячну оплату трудоднів колгоспників.-ЦДАВО.-Ф.5111.-Оп.1.-Спр.136.-253 Арк.

  4. Дані про каси допомоги непрацездатним.-ЦДАГО.-Ф.1.-оп.31 частина2.- Спр.1136.-198Арк.