Математика / Математичне моделювання

Іванов В.І., Чепрасов О.І., Скачков В.О., Болюк С.В., Моісейко Ю.В.

Запорізька державна інженерна академія

МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСУ

ВІДПАЛЮВАННЯ ЗЛИТКІВ У РЕЦИРКУЛЯЦІЙНИХ ПЕЧАХ

Запропоновано математичну модель для дослідження на ПЕОМ температурних полів сталевих злитків, що піддають відпалюванню в рециркуляційних печах.

Під час розробки моделі вважали, що зовнішній теплообмін у робочому обсязі даних печей характеризується інтегральними показниками - приведеними коефіцієнтами випромінювання гріючого середовища та кладки печі на метал (), коефіцієнтами тепловіддачі конвекцією (aкi) та температурою гріючого середовища (Тср).

Окрім того, під час постановки завдання брали до уваги припущення про ізотермічний розподіл гріючого середовища в робочому обсязі печі та рівномірне зростання температури на бічній поверхні злитків, а також про незначний теплообмін випромінюванням між зонами печі та двовимірюваність розрахункової області (з урахуванням геометричної симетрії злитка, також симетрії межових умов нагрівання).

Під час моделювання використовували двовимірне диференціальне рівняння теплопровідності з нелінійними коефіцієнтами у декартових координатах

                                           (1)

за межових умов, що описують складний теплообмін

 ;                              (2)

 ;                  (3)

 ;                  (4)

 ,                                           (5)

де  с - питома теплоємність сталі, Дж/(кг×К) (Т); (Т);  r - щільність сталі, кг/м3, (T);  x, у, t - поточні значення координат відповідно;  2B, 2S - довжина та ширина злитка, м, відповідно;  l - коефіцієнт теплопровідності сталі, Вт/(м×К) (Т);  tк - тривалість періоду нагрівання, с;  Tм,i - температура поверхні злитка, К;  Т0 - початкова температура на осі злитка, К;  DТ1 = Т0 - Тх; DТ2 = Т0 - Ту.

Рівняння теплопровідності (2), а також межові умови (2)-(5) задачі, апроксимували за неявною різницевою схемою та вирішували методом кінцевих елементів [1].

Приведений коефіцієнт випромінювання  і коефіцієнт тепловіддачі конвекцією aкi розраховували з використанням відомих методик [2,3]. Значення параметрів, що подано у межових умовах (2)-(5), задавали відповідно до режимів відпалювання злитків стосовно печей даного типу.

Адекватність математичної моделі реальному процесу перевіряли зіставленням розрахункових даних про розподіл температури по перерізу сталевих злитків, одержаних на ПЕОМ, з результатами промислового експерименту, виконаного за промислових умов на одній з рециркуляційних печей ВАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь». Встановлено, що максимальне відхилення розрахункових та практичних даних не перевищує ± 2,5 %.

Подальші дослідження існуючих режимів відпалювання злитків високолегованих сталей на ВАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» з використанням запропонованої моделі дозволили виконати корегування їхніх температурно-часових параметрів. Результати випробувань удосконалених режимів відпалювання зафіксували поліпшення якісних показників металу:  підвищилися однорідність мікроструктури та комплекс механічних властивостей.

ПЕРЕЛІК ЛІТЕРАТУРИ

1.     Марчук Г.И., Агашков В.И. Введение в проекционно-сеточные методы. - М.: Наука, 1981. - 416 с.

2.     Расчеты нагревательных печей / Под ред. Н.Ю.Тайца. - Киев: Техніка, 1969. - 540 с.

3.     Пуговкин А.У. Рециркуляционные пламенные печи. - Л.: Машиностроение, 1975. - 200 с.