Педагогічні науки/ 5. Сучасні методи викладання

Стахова О.А.

Вінницький технічний коледж, Україна

Використання навчальних компютерних продуктів на заняттях з математики.

Сучасний стан інформатизації суспільства не можна уявити без введення компютерних технологій на всіх ланках системи освіти, навчальних закладах. Рішення проблем автоматизації та комп’ютеризації закладів освіти поставлено на загальнодержавному рівні, про що свідчить прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року №1182 “Про затвердження Державної програми автоматизації та комп’ютеризації вищих навчальних закладів I -II рівнів акредитації на 2005 –2008 роки.”

Одним з найважливіших завдань навчальних закладів є впровадження компютерних технологій у навчальний процес. Для цього необхідні три основні умови: наявність сучасної комп’ютерної техніки; програмне забезпечення; відповідний професійний рівень викладачів.

Використання персонального компютера у навчанні математики, методів розвязання різних задач, побудови і аналізу математичних моделей найрізноманітніших процесів і явищ не є чимось новим і незнайомим. Комп’ютерна підтримка цього процесу дає значний педагогічний ефект, полегшуючи, розширюючи і поглиблюючи вивчення та розуміння методів математики на відповідних рівнях навчальних закладів різних профілів.

Компютер для викладача може бути засобом:

-         підготовки до занять;

-         демонстраційного супроводу занять;

-         організації самостійної роботи на заняттях.

Робота зі студентами, які працюють з компютерами, вимагає від викладача особливої організації заняття. Дійсно, зараз підготовка викладачем компютерного заняття віднімає у декілька разів більше часу у порівнянні з традиційним способом подачі навчального матеріалу. В той же час реально підготовлене заняття (з урахуванням всіх особливостей комп’ютерного навчання) дозволяє враховувати індивідуальні властивості студентів як при рішенні завдань, так і при виборі темпу занять, надає нові можливості для показу математичних об’єктів, тощо. Необхідно враховувати, що ці перспективи відкриваються в той час, коли психолого-педагогічні науки виявляють недостатній рівень ефективності традиційної методики викладення – незалежно від особистих і професійних якостей викладача, його технічної оснащеності і підготовленості.

На жаль, процес комп’ютеризації освіти в Україні іноді розуміється однобоко і зводиться просто до придбання учбовим закладом все більш нових зразків техніки, а головні проблеми, пов’язані з підготовкою кадрів і програмно-методичних комплексів, відсовуються на другий план. Швидше за все, це повязано із завищеною субєктивною оцінкою потенційних можливостей компютера як дидактичного засобу. Вельми часто адміністрація навчальних закладів і організатори освіти вважають, що вже сама поява комп’ютера може підвищити ефективність процесу навчання.

До чинників, що знижують ефективність педагогічної праці в традиційній системі навчання, дослідники відносять:

-         недолік часу на навчання для доведення до автоматизму базових практичних навиків;

-         низький рівень пізнавальної активності студентів, що навчаються при групових заняттях;

-         відсутність можливості у викладача забезпечити безперервну адаптацію до індивідуальних особливостей кожного студента;

-         неможливість проведення регулярного і обєктивного контролю за процесом навчання кожного студента.

На підставі вищесказаного можна виділити наступні аспекти застосування компютерної техніки в навчанні:

-         компютер в навчальному процесі повинен бути направлений на вдосконалення педагогічного процесу;

-         використання компютерів в навчальному процесі висуває наступні вимоги до інформатизації культури педагога і якості відбору навчального матеріалу з урахуванням властивостей інформації;

-         використання компютерної техніки в процесі навчання повинно бути методично виправдане (не можна намагатися перекласти на компютер всі функцій викладача в навчанні, зокрема функцію управління учбовим процесом або виховну функцію).

Заняття з математики, орієнтовані на використання сучасних технологій та методів навчання, мають проходити у відповідно оснащеній технічними і програмними засобами аудиторії.

Програми  GRAN1, EUREKA, DERIVE прості у користуванні, оснащені зручним інтерфейсом контекстно-чутливою допомогою. Від користувача (студента) не вимагається значного обсягу спеціальних знань з інформатики, основ обчислювальної техніки, програмування. Програми можна використовувати практично на всіх заняттях математики, зокрема під час вивчення таких тем як «Поняття функції», «Перетворення тригонометричних графіків функції», «Розв’язування рівнянь та нерівностей», «Матриці і визначники», та інші.

Зазначені програми дають змогу викладачеві значно інтенсифікувати своє спілкування зі студентами та студентів між собою, більше уваги приділити логічному аналізу умов задач, перекласти на комп’ютер технічні та нецікаві операції, виконання яких практично не розвиває інтелект студента.

На заняттях з математики можна працювати з об’єктами Microsoft Ecxel, Microsoft Equation, Mathad. Заняття буде ефективним тільки за дотримання певних вимог до його організації, а саме наявності великого демонстраційного екрану та компютерів у такій кількості, щоб біля одного компютера працювало не більше двох студентів.

Студентам можна запропонувати розробити власні презентації різних тем курсу математики. При цьому можна використовувати не тільки програми Power Point, Paint та GRAN1, а також GRAN 3D, Screen Movie Player, Screen Saver Builder, AVI – файли, засоби Internet тощо.

На сьогоднішній день розроблено значну кількість програмних засобів, які дозволяють розвязувати за допомогою компютера досить широке коло математичних задач різних рівнів складності. До останніх належать Graph Win, Mathad, Mathlab, Mathplot. На вітчизняному ринку є багато сучасних програмний засобів. Хоч компютерних програм з математики багато, але більшість з них не адаптовані для використання. Тому викладач вимушений змінювати існуючі програми або створювати власні.

Прикладом демонстраційного  супроводу під час пояснення на уроках є презентація теми: «Перетворення графіків функцій». Для підготовки уроку використовуються програми Power Point, Paint, GRAN1. Пояснення супроводжуються інформацією на слайдах, що є не тільки яскравою динамічною ілюстрацією, а й способом фіксації нового матеріалу.

У процесі використання комп’ютера в навчальному процесі вирішуються наступні психолого-педагогічні проблеми:

-         компютер підвищує активність роботи студента, збуджує інтерес до навчання;

-         індивідуальна робота з компютером сприяє розвитку самостійності;

-         спілкування з комп’ютером привчає до точності, акуратності, послідовності дій;

-         робота з компютером сприяє розвитку здатності до аналізу й узагальнення;

-         комп’ютер полегшує засвоєння абстракцій, дозволяє представити їх конкретними.

Отже, динаміка навчальної ситуації, що формує інформаційну культуру студента і стимулює його саморозвиток, відповідає сходженню від репродуктивної до пошуково-творчої і передбачає планомірне зростання ролі студентів у навчальному процесі, перетворенню комп’ютера з навчальної машини й об’єкта вивчення в інструмент пізнання і професійно-творчої діяльності.

Література:

1.                     Компютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць // Редкол. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова. – Вип. 4. – 2001. – 230с.

2.                     Інформатизація освіти і проблеми створення компютерних програмно-педагогічних засобів // Освіта України. – 2003. - №23.