Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

аспірант Панчишин Я.М.

Українська державна академія залізничного транспорту, Україна

Особливості конкурентоспроможності залізничного транспорту

 

Залізничний транспорт – специфічна галузь економіки України, специфіка якої визначається характером діяльності, її статусом як природної монополії, специфічним характером продукції та наявністю специфічного характеру конкуренції у транспортному секторі економіки України. Мова йде про конкурентну боротьбу різних видів транспорту, мета яких завоювання більшої частки ринку перевезень.

З усієї різноманітності підходів до поняття «конкурентоспроможність» жодний з них в повному обсязі не підходить до залізничного транспорту. Так його конкурентоспроможність залежить від: конкурентоспроможних послуг (вантажні та пасажирські перевезення), конкурентоспроможності логістичної та залізничної інфраструктури (якщо розглядається конкурентна боротьба за обсяги транзитних перевезень та залучення товарних потоків з інших видів транспорту). Також варто говорити і про створення конкурентних переваг, які нададуть стійкі позиції залізничному транспорту на ринку перевезень (рис).

До чинників забезпечення конкурентоспроможності залізничних перевезень належать: рухомий склад, система організації та управління перевезеннями, персонал, залізнична інфраструктура, логістична інфраструктура,

Факторами конкурентоспроможності вантажних перевезень є: 1) надійність - відсутність непередбачених недопустимих змін якості  в процесі надання послуги; 2) гнучкість – можливість швидко задовольняти потреби вантажовласників, пропонуючи різні системи доставки вантажів (юнімодальні, мультимодальні, інтермодальні); 3) продуктивність – можливість перевезення максимального обсягу вантажу одиницею рухомого складу, здійснення комплектації вантажів для більш повного використання обсягу одиниці рухомого складу; 4) швидкість – спроможність долати великі відстані за менший проміжок часу; 5) вартість – спроможність надавати високоякісні послуги за прийнятною ціною; 6) технічна відповідність – відповідність технічних характеристик тягового и рухомого складу умовам, що визначені в угоді про перевезення; 7) збереженість - можливість зберігати значення показників безвідмовності, довговічності і ремонтопридатності вантажів протягом і після транспортування; 8) сумісність з іншими системами – здатність вітчизняного залізничного транспорту, його інфраструктури забезпечити безпечний і безперервний рух вантажних поїздів в міжнародному сполучені із визначеним рівнем робочих характеристик, що базується на всіх регуляторних, технічних і експлуатаційних умовах; 9) ритмічність і регулярність – спроможність забезпечити постійні обсяги перевезень на протязі усього року, за будь-яких природних умов, відповідно до встановленого планового рівня; 10) інформативність – забезпечення вантажовласників інформаційною підтримкою щодо стану, ходу переміщення вантажів та проблем, які виникають на шляху просування; 11) комплексність – надання переліку додаткових послуг, що підвищує зручність користування послугами залізничного транспорту.

Факторами конкурентоспроможності пасажирських перевезень є: 1) безпека - безпечне переміщення пасажирів, що гарантує збереженість здоров’я пасажирів та їх вантажу; 2) комфортність – можливість отримання пасажирами умов, які задовольняють їх вимогам щодо перевезення; 3) швидкість – можливість переміщення пасажирів на далекі відстані за якнайбільш короткий проміжок часу; 4) вартість – спроможність надавати високоякісні послуги за прийнятною ціною, яка конкурентна з ціною перевезень іншими видами транспорту; 5) комплексність обслуговування – можливість надання пасажирам додаткових послуг, що економлять час та кошти на їхній пошук та здійснення; 6)  інформативність – забезпечення пасажирів додатковою інформацією, щодо зручності, якості залізничних перевезень, що схиляє потенційних споживачів послуг залізничного транспорту на його бік та створює відчуття турботи про пасажира.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. Конкурентоспроможність залізничного транспорту в аспекті конкурентних переваг

Принципами конкурентоспроможності вантажних перевезень встановлено: інтермодальність – сумісність залізничних систем з іншими видами транспорту; інтеропераційність – експлуатаційна та технічна інтеграція залізничної системи; адаптивність – напрямки розвитку залізничного транспорту визначаються з урахуванням можливих змін зовнішнього середовища, які можуть обумовити коректування цілей, пріоритетів та механізмів їх реалізації; інноваційність - спрямованість на необхідність постійного застосування технічних, технологічних, організаційних інновацій з метою підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту.

Принципами конкурентоспроможності пасажирських перевезень встановлено: адаптивність – необхідність постійного врахування інтересів та вимог пасажирів щодо комфортності, швидкості, безпеки, вартості перевезень, що забезпечує збереження кількості пасажирів, що користується послугами залізничного транспорту; швидкість – збільшення швидкості залізничних пасажирських перевезень за рахунок введення швидкісного пасажирського руху (перспективний напрямок), що сприятиме перерозподілу пасажиропотоку на користь залізничного транспорту, що супроводжується високою надійністю, екологічністю, високим рівнем безпеки; інноваційність – застосування інновацій у вирішенні питань збільшення якості пасажирських перевезень.

Отже до конкурентоспроможності залізничного транспорту необхідно підходити як до складної категорії, що крізь призму специфічних властивостей залізничного транспорту розглядається на рівні внутрішніх та зовнішніх перевезень, безпосередньо залежить від конкурентоспроможності вантажних та пасажирських перевезень та характеризується здатністю залізничного транспорту зберігати стійке положення на ринку перевезень.

 

 

 

 Литература:

1.      Николаев Д. А. Оценка конкурентных преимуществ железнодорожного и автомобильного транспорта в организации внутрирегиональных перевозок: автореф. дис. на соискание ученой степени канд. экон. наук: спец. 08.00.05 «Экономика и управление народным хозяйством (экономика, организация и управление предприятиями, отраслями, комплексами: транспорт)» / Д. А. Николаев. - Хабаровск, 2007. – 25 с.

2.      Экономика железнодорожного транспорта: учеб. для вузов ж-д трансп. / [Белов И. П., Терешина Н. П., Галабурда В. Г. и др. ]; под ред. Н. П. Терешиной, Б. М. Лапидуса, М. Ф. Трихункова. – М. : УМК МПС России, 2001. — 600 с.

3.      Проблеми та основні напрямки реформування залізничного транспорту України / [Ю. М. Цвєтов, М. В. Макаренко, М.. Ю. Цвєтов та ін.].т– К. : КУЕТТ, 2007. – 222 с.