К.е.н. Аветісян К.П., Данченко О.А

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

потенціал Інтеграції України У міжнароднИЙ РИНОК ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ

 

Розвиток нових технологій вніс істотні корективи в хід розвитку людства. Лідерство країни на міжнародній арені останнім часом починає усе більшою мірою визначатися вже не тільки наявністю природних ресурсів, рівнем розвитку сільського господарства і промисловості, а й якісними і кількісними показниками сконцентрованих у її національній економіці інформаційних потоків.

Інформаційні ресурси сьогодні є стратегічними і мають не менше значення, ніж запаси сировини, енергії, копалин та інших ресурсів. Інформація в сучасному суспільстві являє собою найважливіший фактор економічного зростання. Отже, сучасний етап розвитку економічних систем, стан яких прийнято називати новою економікою, неможливо розглядати без телекомунікаційного сектору, що є основним знаряддям управління інформаційними потоками сучасного суспільства й основою економіки в її сучасному розумінні.

Дослідженню особливостей інтеграційної взаємодії різних рівнів національних економічних систем значний інтерес представляють роботи В.Будкіна, І.Бураковського, Д.Вайцнера, В.Геєця, Б.Губського, Д.Лукяненка, А.Поручника, А.Румянцева, П.Уайлза, А.Філіпенка, Ю.Шишкова.

Слід також зазначити виняткову актуальність дослідження питань, повязаних з міжнародними інтеграційними процесами в аспекті телекомунікацій і тісно повязаної з цим проблематики інформаційного наповнення сучасного соціуму. Важливість таких досліджень обумовлюється низкою специфічних, часом унікальних, у порівнянні з іншими галузями, властивостей інфокомуні­каційної сфери, зокрема первісною глобальністю деяких її сегментів.

Обєктивні процеси розвитку економічної системи призвели до того, що останнім часом в Україні починає приділятися все більше уваги сектору телекому­нікацій, що на сьогоднішній день є основою нової економіки на Заході й одним із найперспективніших і швидко зростаючих сегментів вітчизняної економіки.

Протягом 2008 року обсяг доходів, отриманий суб’єктами господарювання галузі зв’язку всіх форм власності, склав близько 46 млрд. грн., що на 15% перевищує обсяг аналогічного періоду 2007 року, з них від надання послуг населенню - 18,5 млрд. грн. При цьому споживання послуг зв’язку на одного мешканця України склало 400 грн. або 33,3 грн. на місяць [44].

Галузь розвивається випереджальними темпами. Темп росту в 15% у 2008 році, свідчить, що попит на послуги зв’язку достатньо високий.

Найбільш динамічно зростали доходи від комп’ютерного зв’язку (в 1,5 рази), зокрема, надання доступу до мережі Інтернет (148%), супутникового зв’язку (146%), поштового, спеціального та фельдзв’язку, кур’єрської діяльності (140%). Найбільш вагомими сегментами залишаються послуги рухомого (мобільного) зв’язку - 63,5%, фіксованого телефонного зв’язку - 20,6%, комп’ютерного зв’язку - 5,4%, поштового, спеціального, фельдзв’язку та кур’єрська діяльність - 5,9%.

Обсяг капітальних інвестицій, спрямованих протягом 2008 року операторами усіх форм власності на розвиток зв’язку, склав близько 8 млрд. грн., з яких 64% - за рахунок власних коштів, 15,4% - за рахунок коштів іноземних інвесторів і кредитів банків. Підприємствами, що входять до сфери управління Мінтрансзв’язку та підпорядковані Державній адміністрації зв’язку, освоєно понад 70 млн. грн. капітальних інвестицій, з них 89% - за рахунок власних коштів та 11% - за рахунок кредитів вітчизняних банків.

Україна володіє значним науково-технічним потенціалом для активізації інтеграції в міжнародний ринок телекомунікацій. Разом з тим, успішне виконання цього завдання ставиться в пряму залежність від ефективного вирішення комплексу економічних проблем, серед яких висока вартість послуг операторів вітчизняного ринку телекомунікаційних послуг, низький рівень платоспроможного попиту з боку субєктів економіки України. Очевидні також і проблеми, повязані з повною приватизацією ряду операторів звязку, що найчастіше представляють собою повних монополістів на окремих сегментах вітчизняного ринку, що, у свою чергу, обумовлює штучну їх замкнутість щодо міжнародного співробітництва. Ключовим завданням, вирішення якого повинно стати центральним в активізації процесу інтеграції України в міжнародний ринок телекомунікацій є розробка стратегії зовнішньоекономічного співробітництва вітчизняних телекомунікаційних компаній із застереженням щодо обовязковості виконання вимог національної безпеки, у частині того, що галузь, що представлена ними, має кумулятивне значення для соціально-економічного розвитку України в цілому.

Принциповими умовами включення інформаційно-комунікаційного сегмента вітчизняної економіки в міжнародні ринки є забезпечення високоефективної, стійкої і безпечної, в контексті дотримання національних інтересів, взаємодії.

Тому побудова таких відносин повинна здійснюватись в основному через забезпечення розвитку інтеграційної взаємодії як в аспекті зміцнення міжнародних звязків вітчизняних інфокомунікаційних компаній, так і з огляду включення України як цілісної і соціально-економічної формації в міжнародні ринки телекомунікацій.

 

Література

 

1.      http://www.ukrstat.gov.ua/ - офіційний сайт Державного комітету статистики України

2.     http://www.mintrans.gov.ua// - офіційний сайт Міністерства транспорту та зв'язку України

3.      http://www.stc.gov.ua// - офіційний сайт Державної адміністрації зв'язку