Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Арич М.І.

Науковий керівник: Плахтєєва А.Л.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Статистичні методи обробки маркетингової інформації

 

Механізми ринкової економіки невіддільні від планування, регулювання, управління і прогнозування виробничих, технологічних і фінансових процесів. У зв’язку з цим є актуальним розроблення і застосування статистичних методів і моделей для розв’язання фінансово-господарських задач, що виникають на ринку, визначення і вибір варіантів економічного розвитку на перспективу тощо.

Питанню статистичної обробки маркетингової інформації присвячували свої праці такі вітчизняні та зарубіжні науковці, як Л. І. Нечаюк, Н. О. Телеш, Тимофеєва Л.А., Дахнова А.О., Ірина А. М., Пальян З. О. та інші.

При прогнозуванні дуже важливо отримати узагальнені результати. Узагальнені емпіричні дані, отримані у результаті проведення спостережень та експериментів, можна класифікувати таким чином:

- переписи, цензи або вибіркові обстеження, що мають статистично репрезентативний характер;

- дослідження, в яких спостерігаються або вимірюються тільки характеристики, що являють інтерес для дослідника, або конкретні статистичні дослідження;

- експерименти, в яких дослідник самостійно регулює фактори.

Межі між цими групами дещо розпливчасті: де кінчається простий відбір і починається втручання людини — сказати іноді важко, однак штучний лабораторний експеримент очевидно відрізняється від простого накопичення емпіричних даних. Визначальним моментом тут є те, якою мірою дослідник контролює і регулює розглядувані фактори.

Характерною рисою наукових результатів є те, що вони повинні мати узагальнюючий характер, бути відтворюваними. У будь-якому представницькому дослідженні якого-небудь емпіричного явища має бути розглянуто більше за одну сукупність даних. Отже, повторення — це ключовий елемент при збиранні даних.

Аналіз маркетингових можливостей є необхідною передумовою для прийняття маркетингових рішень і планування дій з реалізації їх на практиці.  Статистичні методи аналізу результатів економічної діяльності суб’єктів господарювання використовуються практично в усіх маркетингових дослідженнях. Можна виділити такі статистичні методи аналізу:

кореляційний — вивчає взаємодію та ступінь щільності взаємозв’язку показників системи в процесі функціонування її;

регресійний — використовується для визначення залежності змінної від однієї чи декількох незалежних змінних (проста чи багатофакторна регресія). Використовується для розв’язання таких задач, як визначення залежності між обсягом продажу на конкретному сегменті ринку та ціною, сервісом, рекламою і т. ін.;

дисперсійний — використовується для виявлення впливу деякого фактора на певний економічний показник (наприклад, вплив реклами на обсяги продажу в польових дослідженнях ринку);

варіаційний — використовується для визначення ступеня впливу варіацій незалежних змінних на залежні у лабораторних експериментах;

дискримінантний — використовується для визначення різниці та проведення чітких меж між заданими (існуючими) групами об’єктів за допомогою комбінації значень декількох незалежних змінних, що характеризують об’єкти, достатніх для розмежування груп та для віднесення будь-якого нового об’єкта до певної групи за його характеристиками;

факторний — використовується для дослідження взаємозв’зку між змінними з метою визначення найбільш впливових суттєвих факторів;

кластерний — використовується для об’єднання об’єктів у групи або кластери, так щоб відмінності між об’єктами одного кластера були меншими за відмінності між об’єктами різних кластерів.

У сучасних умовах потреба в маркетинговій інформації постійно зростає і менеджери з маркетингу часто відчувають брак достовірних, актуальних і вичерпних даних. Основними є такі методи, як кореляційний, регресійний, дисперсійний, варіаційний, дискримінантний, факторний, кластерний.

Спроби полегшити проблеми збору та використання маркетингової інформації полягають в удосконаленню її статистичних методів обробки.

Отже, треба зауважити, що кожний статистичний метод, застосовуваний при обробці маркетингової інформації, має характерні для нього обмежувальні умови. За неправильно обраного методу обробки може бути втрачено важливу інформацію. Щоб уникнути цього, для обробки маркетингових даних можна використовувати метод експертних оцінок, який дає найбільш коректні результати обробки найціннішої, інтуїтивної інформації.

 

Література

1. Ірина А. М., Пальян З. О. Теория статистики: Практикум. – 5-е изд., испр. и доп. – К.: Знання, 2006.

2. Статистичний щорічник України за 2007 рік. – К.: Консультант, 2006.

3. Панова С.О. Математичні методи у статистичній перевірці наукових гіпотез// http://www.bdpu.org/scientific_published/conf021009/articles/Section_3/ Panova. Pdf.