Хомич С.В.

Рівненський державний гуманітарний університет

Створення динамічних візуалізацій бізнес-інформації.

Значні обсяги даних, що накопичують облікові системи підприємств та організацій, ставлять перед останніми непросте питання: як використовувати ці дані з максимальною ефективністю для бізнесу? Цілком зрозуміло, що дані потрібно аналізувати з метою отримання корисної інформації (знань). В цьому контексті доцільно говорити про простий та складний аналіз (рис. 1).

Рис. 1. Форми проведення аналізу бізнес-інформації.

Як видно з рис.1, в будь-якому випадку в аналізу даних присутній етап візуалізації, тобто побудови візуальних графічних об’єктів, які дозволяють легко зрозуміти характер даних, інтерпретувати результати аналізу тощо.

Взагалі, візуалізація – це представлення даних у вигляді, що забезпечує найбільш ефективну роботу користувача.

На сьогодні, найбільш розповсюдженим засобом візуалізації бізнес-даних прийнято вважати електронні таблиці Microsoft Excel, які, безумовно, мають ряд суттєвих переваг, але разом з тим і недоліків (таблиця 1).

Таблиця 1. Переваги та недоліки MS Excel при візуалізації бізнес-даних.

Переваги

Недоліки

1.   Програма відома багатьом користувачам (розповсюдженість).

2.   Велика кількість рядків (>1 млн. в Excel 2007) та широкі засоби маніпуляції над даними, що важливо при аналізі, на який і спирається візуалізація.

1.   Неефективна візуалізація багатомірних даних, а це, як правило, основа аналізу.

2.   Незручна змінна вигляду  візуалізації «на ходу» в MS Excel та складність зміни в інших програмах MS Office.

3.   Неможливість зміни параметрів діаграми у web та pdf.

Варто особливо наголосити на такому недоліку MS Excel, як неефективну візуалізацію багатомірних даних. Під багатомірними слід розуміти, наприклад, вибірку даних, що характеризують помісячні продажі кількох моделей авто. Якщо мова йде, наприклад, про дві моделі (рис. 2), то з цим Excel ще може «справитися», а якщо мова заходить про кілька моделей авто, то діаграма виходить складною для розуміння (рис. 3).

Рис. 2. Динаміка продаж 3 моделей.

Рис. 3. Динаміка продаж 8 моделей.

Постійно змінювати моделі, які будуть присутні на діаграмі засобами Excel, незручно, а в інших середовищах або неможливо, або дуже складно.

Хорошим виходом з даної ситуації є використання можливостей системи динамічної візуалізації Xcelsius 2008 від компанії BusinessObjects, що нині належить німецькому вендору SAP. Унікальність даного програмного засобу полягає в тому, що він поєднує всі переваги MS Excel, оскільки працює на його основі, та дозволяє надати візуалізаціям динамічності.

До основних можливостей програми слід віднести:

·        Широкий набір засобів для побудови візуалізацій: набір різноманітних графіків та діаграм, карт (континентів, країн, в т.ч. України), елементів управління (перемикачі, випадаючі списки, закладки тощо).

·        Має широкий набір кольорових схем.

·        Дозволяє будувати візуалізації різної складності: від простих графіків до бюджетних планів, візуальних сценаріїв альтернатив, прогностичних та фінансових моделей.

·        У вигляді джерела даних використовується робоча книга Excel, також є можливість підключатися до інших джерел засобами XML.

·        Можливість експорту візуалізації у формат .SWF (flash-анімація), який підтримує інтеграцію з багатьма програмними середовищами (doc-документи, ppt-презентації, pdf-файли, html-сторінки), при цьому не втрачається динамічність візуалізацій.

Тепер детальніше зупинимося на візуалізаціях, які можна створити засобами BusinessObjects Xcelsius 2008:

1.   Візуалізація багатомірних даних (рис. 4). Даний приклад показує, як можна вирішити проблему, що була проілюстрована рис. 2-3. Натискаючи по фото будь-якої моделі марки Mitsubishi, всі дані будуть автоматично змінюватися, характеризуючи продажі по даній моделі: в грошовому та кількісному виразі по місяцях, в кількісному по комплектаціях за рік та в кількісному виразі по областях України за рік.

Рис. 4. Візуалізація продаж автомобілів (всі дані є ілюстративними).

2.   Кредитний калькулятор (рис. 5). Часто на сайтах банків можна знайти форму для обрахунку виплат по кредиту. Незручність такого web-калькулятору полягає в постійній потребі відправлення даних на web-сервер та очікування результату, що змушує користувача чекати (іноді досить довго), особливо якщо потрібно рахувати декілька сценаріїв позики. В наведеній нижче візуалізації достатньо задати «повзунками» параметри кредиту і всі суми платежів online відобразяться на екрані без жодної затримки.

3.   Сценарій «що-якщо» (рис. 6) дозволяє легко оцінити вплив тих чи інших статей доходів та витрат фірми на кінцевий результат – прибуток. Перетягуючи «повзунки» в нижній частині, ми змінюємо заповнення відповідних індикаторів у верхній частині візуалізації.

Рис. 5. Кредитний калькулятор.

Рис. 6. Сценарій «що-якщо» доходів та витрат фірми.

4.   Аналіз даних з використанням географічних карт (рис. 7). Такі візуалізації практично незамінні при маркетингових та макроекономічних дослідженнях. Натискаючи по області на карті, ми можемо змінювати графік в нижній частині візуалізації. Колір кожної області визначає інтенсивність показника виділеного в правій частині візуалізації (на рис.7 активним є показник «Динаміка безробітних»). Очевидно, що параметри можна легко змінювати в списку праворуч.

Рис. 7. Аналіз даних з використанням географічних карт.

Динамічно попрацювати з візуалізаціями можна на персональній web-сторінці автора (www.ekibernetika.org.ua/khomych.html).

Література:

1.   Анализ бизнес информации – основные принципы. // http://www.basegroup.ru/library/methodology/analysisbusinessdata/

2.   Xcelsius 2008. // http://www.interface.ru/home.asp?artId=16154

3.   Встраивание визуализаций Xcelsius 2008 в Crystal Reports 2008. // http://www.reportingfor.info/ru/news.php?extend.56