Лобас І.А., Грицак О.В.

Донецький національний університет економіки і торговлі імені Михайла Туган-Барановського

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ РИНКУ ПЛАСТИКОВИХ КАРТОК В УКРАЇНІ В УМОВАХ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ

Останнім часом у всьому світі розвиток платіжних систем характеризувався поступовим звуженням сфери використання готівки та паперових платіжних засобів, переходом до нових платіжних інструментів та сучасних технологій платежів. Застосування пластикових карток у країнах з розвиненою ринковою економікою стало звичайною практикою. В Україні пластикові картки лише починають займати свою нішу на ринку банківських та торговельних послуг.

Економічний ефект від впровадження і використання пластикових карток важко переоцінити. Витрати на щорічну підтримку грошового обігу в Україні складають приблизно 220 млн. дол. Зниження потреби в готівці може дати щорічну економію коштів держбюджету у 60-100 млн. дол. Це також дасть змогу залучити і змусити працювати ті кошти, які знаходяться нині у населення, допоможе у боротьбі із тіньовою економікою шляхом повернення до банківського обігу коштів.

Аналіз досліджень і наукових публікацій з проблеми підтверджує її актуальність  і теоретичну значущість. Проблемою пластиковых карток займались: Міщенко В.І., Кетечков В.М., Роїна О.М. та ін.

Мета даної статті полягає в дослідженні сутності і закономірності розвитку емісії пластикових карток в Україні та вплив світової фінансової кризи на цей процес.

За стабільних  позитивних умов розвитку банківського сектору і економіки України взагалі цей напрямок розвивався стійкими форсованими темпами, починаючи від впровадження на ринок банківських послуг звичайних кредитних та дебитових карток, закінчуючи так званими зарплатними проектами. Доречі використання саме таких карток зараз займає лідуючі позиції: за даними Української міжнародної асоціації членів платіжних систем (ЄМА), на 1 липня 2008 року в обігу знаходилось більше 57 млн карток, за оцінками експертів, не менше 70% з вказаної кількості