Огаджанян Сніжани Альбертівни

Східноеропейський университет економіки і менеджменту, м. Черкаси, Україна

 Сегментація готельних послуг, як спосіб завоювання ринку готельних послуг

 

Одним із перших стратегічних рішень, що використовується фірмою, повинно стати вибір ринку, на якому вона хоче вести конкурентнту боротьбу. Цей вибір свого базового ринку визначає ділення ринку на частини, що містять споживачів зі схожими потребами і поведінкою чи мотиваційними характеристиками і ствоюють для готельного підриємства  сприятливі маркетингові можливості.

Проблемам дослідження сегментації ринку присвячені роботи Волов А Б, Зозульов О.В, Балабанової Л.В., Котлера Ф., Ламбена Ж.-Ж., О'Шонессі Дж., Уткіна Е.А. Однак в сучасній економічній літературі не приділяється значної уваги дослідженню сегментування як складової  управління підприємства в умовах маркетингової орієнтації.

При сучасному стані ринку, при постійній зміні ринкової кон’юнктури для готельних підприємства велике значення має постійний контроль та аналіз зовнішнього середовища. Тому для будь-якого підприємства значну роль відіграє процес сегментації ринку. Результатом аналізу діяльності підприємства є узагальнення значної кількості різноманітних даних про розвиток готельного підприємства та середовища. При цьому дуже важливим є урахування ступеня і характеру впливу, тенденцій змін окремих факторів на готельні підприємства.

Використовуючи  свої власні розробки і спостереження готельне господарство може отримати крупну конкурентну перевагу перед своїми суперниками і дасть можливість першими освоїти новий сегмент ринку.Застосування методики сегментації ринку дозволить готельному підприємству чітко, однозначно визначити цільовий ринок, розробити стратегію позиціонування та на цій основі визначитися з комплексом маркетингу; досягти максимальної ефективності стратегії просування; мінімізувати зусилля по збуту продукції та знайти конкурентну нішу для підприємства.

Сегментація ринку готельних послуг –це ділення ринку на відповідні групи споживачів зі схожими потребами, поведінковими та мативіаційними характеристиками. Ці групи різні між собою за висунутими вимогами до товару і відповідно вимагають відповідних комплексів маркетенгового впливу до того, щоб спонукати їх до дії.

Сегмент ринку — одне з ключових понять концепції маркетингу, що зорієнтована на попит. Найчастіше із сегментом ринку ототожнюють сукупність споживачів, яка однаково реагує на той самий набір спонукальних стимулів маркетингу.

Підприємства готельного бізнесу прагнуть використовувати існуючі ринкові можливості, надаючи виняткову споживчу цінність, що знаходить свій вираз в пропозиції найрізноманітніших товарів. Класифікація готельних підприємств своїх споживачів проводиться на підставі способів використання споживачами товарів, їх потреб і переваг, що задовольняються товарами, а також різних моделей ухвалення рішень про покупку. З урахуванням цих характеристик покупців формуються сегменти ринку.

Процес сегментації дозволяє виявити властивості і характеристики окремих ринків. Знання такого роду характеристик дозволяє готельному підприємству краще формувати і реалізувати продукти і послуги, напрявлені на цільові і потенційні сегменти ринку. Крім того, сегментації є важливим ланцюгом в загальній стратегії максимілізації доходів.

Використання  всіх вище прерахованих властивостей від ділення ринку на сегменти є можливістю отримання готелем великого доходу від реалізації своїх послуг, ніж в ситуації коли  сегментація ринку була б неможливою. І справді, один і той же готельний продукт чи його модифікації можна продавати в один і той же час клієнтським групам, що різняться за платоспроможністю, терміном перебування, цілями поїдки і т.д, максимізуючись тим самим загальним доходом готелю.

Щоб бути ефективною, ринкова сигментація  повинна проводитися по відповідним принципам. В готельному бізнесі рекомендується використовувати наступні  принципів при проведенні сегментації ринку: географічний принцип, демографічний принцип, психографічний принцип, поведінковий принцип.

Зі всього вище сказаного можна зробити висновок, що необхідність ринкової сегментації продиктована відмінностями в потребах і перевагах споживачів. Визначення цих переваг і угрупування покупців зі схожими потребами є невід'ємною частиною створення корпоративної і маркетингової стратегій. Ринкова сегментація дозволяє готельним підприємствам зосередити свої зусилля на тих споживчих сегментах, де їх конкурентна перевага виявиться найбільш ефективною. Слід пам'ятати, що вигоди від сегментації повинні покривати витрати на її проведення.

Управління процедурами сегментації ринку готельних послуг для успішного функціонування готелю на ринку менеджменту необхідно знати особливості  різноманітних груп споживачів та  їх відношення до конкретних готельних продуктів. Уміння виділити, знайти і повнюстю задовльнити портеби ринку значно  підвищує єфективність управління продуктами готелю і веде до отримання додоткових доходів від продаж.

Отже, сегментація ринку є потужними засобами завоювання визнання на готельного ринку, підвищення конкурентноздатності фірми та розуміння споживачів.

Література:Волов А.  Б. Сегментирование рынка гостиничных услуг. // новости индустрии гомтепреимсвства. -2008. № 120. –С. 67 -69;Зозульов О.В. Сегментація ринку як основа маркетингової стратегії підприємства. // Маркетинг в Україні. - 2000. - № 4 (6) (спецвипуск). - С. 37-38; Котлер Ф., Боуэн Д., Мейкенз Д. Маркетинг: Гостеприимство и туризм: Учебник.- М, 1998