Економічні науки/Облік та аудит

Студенти гр. ОА – 05 – Б Володарський А. В., Григорєва В.В.

Науковий керівник: к.е.н. Закалінська К.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановького

Деякі аспекти внутрішнього аудиту                     як інструменту контролю діяльності підприємства

Розвиток України в умовах економічної кризи характеризується подальшим розвитком ринкової економіки, її інтеграцією в систему міжнародних економічних відносин. До розвитку економіки залучаються зовнішні і внутрішні інвестиції, кредити, проводяться емісії цінних паперів, продовжується процес роздержавлення власності та приватизація майна. За цих умов суттєво зростає роль внутрішнього аудиту, оскільки завдяки йому приймаються рішення про зміни напрямів виробництва, його модернізація, переміщення капіталу відповідно ринкової кон’юнктури.

Метою статті є наукове обґрунтування місця внутрішнього аудиту в системі управління підприємства в умовах економічної кризи в Україні, бо наявність ефективного внутрішнього аудиту стає невід’ємною складовою успішного розвитку компанії в умовах швидких змін зовнішнього середовища, підвищення складності процесів управління, розподілу функцій володіння та управління бізнесом. Наскільки при цьому внутрішній аудит стане корисним, залежить від завдань, які будуть перед ним поставлені.

Під внутрішнім аудитом розуміють незалежну оцінку діяльності підприємства, визначення його платоспроможності та запобігання банкрутству. Міжнародний інститут внутрішніх аудиторів дає таке тлумачення: “Внутрішній аудит – це незалежна діяльність з перевірки і оцінки роботи організації в її інтересах”.

Слід зазначити, що в умовах сьогодення в Україні не надається належного значення внутрішньому аудиту, його цілям і завданням. Про це свідчить Закон України від 14.09.2006 року № 140-V “Про аудиторську діяльність”, в якому не передбачено такий вид аудиту.

На сьогоднішній  день успішне вповадження системи внутрішнього аудиту відбувається у банківській сфері. Національний банк України своїм рішенням зобов’язав комерційні банки запровадити внутрішній аудит. Організаційно внутрішній аудит банку представлений як структурний підрозділ банку, який підпорядковується безпосередньо його керівнику (Голові правління банку), тобто служба внутрішнього аудиту повністю незалежна від проведення всіх операцій банку та його структурних підрозділів. На нашу думку було б доцільно запровадити внутрішній аудит в інших комерційних організаціях України. Але  більшість їх керівників поки що не приділяють особливої уваги впровадженню системи внутрішнього аудиту.

У випадку,  якщо в невеликих організаціях з простою організаційною структурою управління, служба головного бухгалтера в змозі виконувати наряду з обліковою та інформаційною і функцію внутрішньогосподарського контролю, то в крупних  ідприємствах, які мають філії, дочірні організації – це неможливо через великий обсяг облікових робіт, і в даному випадку є об’єктивна необхідність в запровадженні  рофесіональної служби внутрішнього аудиту.

Саме цей підрозділ буде виконувати функції контрольної служби підприємства, крім того така реорганізація дозволить зовнішньому аудитору змінити характер і термін виконання, та скорочення обсягів аудиторських процедур, що зменшить аудиторський ризик, а отже і витрати підприємства. Асигнування на утримання такої аудиторської служби можна здійснювати за рахунок виявлених внутрішнім аудитом резервів підвищення ефективності роботи, зниження собівартості й збільшення прибутків.

На наш погляд, для вирішення даної проблеми необхідні конкретні заходи, а саме правова регламентація внутрішнього аудиту з боку держави. Наприклад, розробка та прийняття відповідного Закону України про внутрішній аудит, який вже давно назрів.

Визначальною умовою ефективної контрольної системи підприємства повинна бути об’єктивність. Без неї втрачається суть контролю як функції керування. Об’єктивність перевірок має забезпечуватися постановою в Законі відповідних кваліфікаційних вимог до осіб, які призначені на відповідні посади. Оскільки вірний підбір кадрів для системи внутрішнього аудиту, їх відповідальність за доручену справу, їх компетентність та професіоналізм є передумовою прийняття об’єктивних рішень за результатами перевірок. Наприклад, відповідальність за організацію внутрішнього аудиту повинен нести лише сертифікований керівник цієї служби.

Тому таким аудиторам мають бути притаманні високі людські та професійні якості: чесність, здатність не піддаватися ніяким впливам, зберігати в таємниці отриману інформацію і т.п. Все це повинно бути обумовлено у Законі.

Поряд з цим необхідно розробляти стандарти впровадження та організації внутрішнього аудиту з урахуванням розвитку галузевої специфіки господарських суб’єктів (наприклад, підприємства в аграрному секторі економіки; виробничі підприємства; підприємства, що працюють у сфері послуг). До цих стандартів слід включити весь комплекс заходів внутрішнього аудиту, тобто: від збору інформації аналізу, економічних показників діяльності господарського суб’єкта в даній галузі, виявлення причин та джерел відхилення реальних показників від стандартів та нормативів до розробки альтернативних заходів щодо оптимізації цих показників, порівняльного аналізу альтернатив та вибору найбільш відповідного до суб’єкта в даній галузі.

Звичайно, служба внутрішнього аудиту на підприємстві не зможе чітко дотримуватися таких стандартів через обставин, що трапляються як всередині самого підприємства (зміни організації та структури підприємства, зміни ринків збуту продукції), так і через події, що трапляються в нашій країні (конкуренція, інфляція). Але дані стандарти стануть поштовхом для успішного впровадження та ефективної роботи служби внутрішнього аудиту на підприємстві, що дуже важливо для підприємства взагалі.

Внаслідок цього необхідно розробляти внутрішні правила організації та діяльності служби внутрішнього аудиту з боку підприємств, тому що вони будуть забезпечувати певний рівень гарантії ефективності та пріоритети його функціонування на підприємстві. Лише завдяки таким встановленим правилам контрольна служба підприємства матиме безперервний процес ефективності контролю в усіх підрозділах підприємства.

Таким чином, у сучасних умовах господарювання, коли зростає непередбачуваність результатів операцій підприємства та рівень їх ризикованості, саме правове регулювання внутрішнього аудиту, охоплюючи найважливіші елементи даної системи контролю, допоможе помістити внутрішній аудит на належне місце в системі фінансово-економічного контролю.

Література:

1.     Пляскіна, А.І.  Місце внутрішнього аудиту В системі фінансово-економічного контролю/ А.І. Пляскіна//  Вестник ХГТУ. – 2004. -  №2 (20). – С. 35-38.

2.     Скулінець, І. П. Роль внутрішнього контролю в діяльності підприємства/       І.П. Скупець // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Майбутнє – аудит”. – 2008. – С. 232-233.

3.     Сонин, А. Зачем компании внутренний аудит?/ А. Сонін // Менеджмент и менеджер. – 2006. - № 7-8. – С. 21-26.