Яцкевич І.В., Ковтун А. В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С.Попова

ВІРТУАЛЬНІ ПІДПРИЄМСТВА В ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНІЙ СФЕРІ ЯК ІНТЕГРАЦІЙНИЙ ПРОЦЕС

 

Телекомунікаційна сфера є однією з найважливіших складових господарського комплексу України, яка сприяє суттєвий вплив на розвиток суспільства і відбиває рівень його економічного розвитку. У телекомунікаційній сфері спостерігається бурхливий розвиток, що приводить до появи конкуренції. Одним з перспективним напрямком розвитку інтегрованих структур бізнесу, який передбачає інтеграційний процес в телекомунікаційній сфері через віртуальні підприємства.

Традиційні системи управління логістичними процесами не забезпечують адекватної реакції на потреби ринку телекомунікаційній сфері, які часто вима­гають певних новацій під час свого задоволення. При цьому великі підприємства не здатні на такі інновації через специфічність проблем, наявність витрат на перебудову виробничо­го процесу, вади системи управління тощо. Отже, у разі неможливості задоволення споживчого попиту за допомогою поліпшення існую­чих продуктів і технологій потрібне впровадження новітніх підходів, одним з яких може стати орієнтація на віртуальні підприємства.

Віртуальні підприємства це підприємство, яке складається з товариства географічно роз’єднаних робітників, які в процесі праці спілкуються, взаємодіють, користуючись електронними засобами комунікацій при мінімальному або повністю відсутньому особистому, безпосередньому контакті.

Основу ідеї віртуалізації діяльності переважно складає не потреба забезпечення логістичної під­тримки та взаємодії окремих операторів. Головним підґрунтям є орга­нізація взаємозв'язку бізнес-процесів, спрямована на формування конкретного механізму надання телекомунікаційних послуг на територіально розподілених підприємствах, при якій максимально проявляються ключові компетенції організацій, колективів і людей. Саме така організаційна форма дозволяє сформувати гнучку, розподілену в просторі сукупність компаній, найбільш пристосовану для якнайшвидшого надання нової послуги (обладнання) та підвищення конкурентоспроможності.

Відповідно причиною й метою створення віртуальних партнерств постає взаємна вигода замовників і виконавців, яка ґрунту­ється на кращому з потенційних конкурентів задоволенні взаємних потреб і спільному розподілі створюваної цінності. Саме спільне творення цінності приносити вигоди як замовникам, так і виконавцям замовлень. Цілі ж взаємодії можуть формуватися на підґрунті спонукальних мотивів самої віртуалізації (економія часу, витрат, збільшення гнуч­кості, підвищення інноваційної активності тощо).

З погляду інтегрованої структури розгляд фізичних осіб як пов'язані у менш актуальний, але в той же час необхідний, оскільки вони також можуть входити до складу ін­тегрованої цілісності. Щодо юридичних осіб під час формування складу інтегрованої структури варто брати до уваги, що під категорію пов'язаних осіб можуть потрапити особи, які як мають, так і не мають статутно-засновницьких відносин.

В доповіді досліджується переваги віртуального підприємства з податкового та економічного боку, наведено переліку ознак віртуаль­ного підприємства, що дозволяють визначити на яки класи відбивають форми органі­зації віртуального підприємства (організаційні ролі):

-       тимчасова мо­дульна мережа;

-       характеризується асиметрією залежності партнерів, мережа для виконання окремих замовлень;

-       обме­ження строків виконання замовлень, цільове мережне об'єднання;

-       інтеграційні параметри, централізова­но керовані мережі, довгострокові мережні пули;

-       си­метрична побудова «рою» агентів, міждисциплінарні мережі знань, мережі для великих проектів.

Будь-яка з означених форм утворення віртуального підприєм­ства дозволяє представляти його як поле регулярної взаємодії між учасниками ВП і стабільну систему відносин між ними. При цьому завжди існує досить постійне ядро взаємодій між учасниками, най­більш міцно включеними в дану структуру. Саме навколо цього ядра й структурується поле в цілому.

Окремо слід звернути увагу, що, не дивлячись на ефективність віртуальних підприємств в телекомунікаційній сфері, слід враховувати такі її недоліки як: надмірна економічна залежність від партнерів; прак­тична відсутність соціальної й матеріальної підтримки через від­мову від класичних довгострокових договірних форм; небезпека надмірного ускладнення внаслідок різнорідності членів віртуаль­ного підприємства, також слід враховувати неможливість утворен­ня повністю віртуальних підприємств. Відповідно й стратегічно інтегровані підприємства слід орієнтувати на гармонійне поєднання фізичного (систем діяльно­сті) та нематеріального (консолідовані знання) капіталу.