Акаєв Ш.М., Коцуашвілі І.І., Подгребельна Г.В.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

 

Критична оцінка підходів щодо гармонізації бухгалтерського та податкового обліку основних засобів

 

Якщо порівняти податковий та фінансовий облік щодо основних засобів, можна визначити багато розбіжностей, які зумовили зростання обсягів облікової роботи на підприємствах України. Це пов’язано насамперед із потребою в окремому накопиченні облікової інформації по основним засобам у бухгалтерському та податковому обліку.

Тому проблема висвітлення відмінностей фінансового та податкового обліку основних засобів є актуальною, тим більш, що досвід економічно розвинутих країн переконує в доцільності існування обох підсистем бухгалтерського обліку, оскільки кожна з них забезпечує вимогу окремих видів звітності – фінансової та податкової.

Принципові відмінності у бухгалтерському та податковому обліку в цілому значно ускладнюють роботу підприємств усіх галузей національної економіки. Велика кількість публікації на цю тему свідчать про те, що серед науковців і бухгалтерів існує єдина думка щодо потреби в узгодженні бухгалтерського і податкового обліку. Цією проблемою займалися такі науковці, як С. Голов, В. Пархоменко, В. Хомін, А. Білоусов та інші. Зокрема П. Хомін приділив увагу відмінностям фінансового та податкового обліку в області основних засобів у наслідок неузгодженості звітності [2]. У свою чергу А. Білоусов розглядав шляхи гармонізації бухгалтерського та податкового обліку основних засобів і також виявив чимало розбіжностей в обліках [1].

Мета статті постає у тому, щоб проаналізувати наявні теоретичні розробки підходів щодо гармонізації бухгалтерського та податкового обліку.

Слід зазначити, що досконале поєднання методик бухгалтерського та податкового обліку взагалі неможливе, оскільки вони мають різні цілі. Мета бухгалтерського обліку – надання достовірної інформації про фінансовий стан підприємства. Податковий облік виконує фіскальні та регуляторні функції в інтересах держави. Тому певні розбіжності між цими видами обліку існуватимуть завжди.

Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Тому, незалежно від призначення двох видів обліку, завжди існує потреба в зіставленні їхніх показників та виявленні причин та виявленні причин істотних розбіжностей у їхніх показниках. У зв’язку з цим виникає необхідність спрощення податкового обліку, максимального наближення його показників до системи бухгалтерського обліку, що є надзвичайно важливим моментом щодо підвищення контролю господарських операцій та запобігання ухиленням від оподаткування.

Декілька науковців, зокрема П. Хомін, зійшлися на думці, що потрібно вдосконалити План рахунків у відповідності з вимогами податкової звітності, а саме ввести субрахунки, які відповідатимуть встановленим групам основних фондів у Законі України «Про оподаткування прибутку підприємств».

А. Білоусов підійшов до вирішення цієї проблематики з іншого боку. Він пропонує використовувати інформацію бухгалтерського обліку як основу для визначення балансової вартості об’єктів основних засобів у податковому обліку. Тобто пропонується використовувати готові масиви інформації щодо основних засобів з бухгалтерського обліку з подальшим коригуванням їх відповідно до вимог податкового обліку.

Розглянемо найсуттєвіші розбіжності бухгалтерського і податкового обліку, а також можливі підходи гармонізації на запропонованій нами схемі (рис.1).

Розглянувши цю схему можна визначити, що порядок податкового та бухгалтерського обліку має багато принципових розбіжностей. По-перше, це відсутність пооб’єктного обліку основних фондів 2, 3 і 4, відмінності щодо амортизації, у порядку відображення вибуття та проведення переоцінки основних засобів.

А. Білоусов: Прийняття на законодавчому рівні даних бухгалтерського обліку за основу під час формування показників податкового обліку

 

Порівняльна характеристика бухгалтерського і податкового обліку

 

Рис. 1. Порівняльна характеристика бухгалтерського і податкового обліку

Використання у бухгалтерському обліку податкових норм і методу нарахування амортизації не приводить до очікуваної ідентичності даних бухгалтерського та податкового обліку основних засобів і скорочення облікової роботи. Це підтверджується змістом основних вимог бухгалтерського та податкового обліку основних засобів, також досвідом підприємств, які практикували таким чином поєднати ці види обліку.

Також слід обернути увагу на те, що П(С)БО 7 значно обмежує можливість застосування податкових норм нарахування амортизації. Цьому свідчить п.24 та п. 28 цього Положення. П. 24 свідчить, що при визначенні строку корисного використання потрібно враховувати:

-                     очікуване використання об’єкта підприємством, ураховуючи його потужність чи продуктивність;

-                     фізичний і моральний знос, який передбачається;

-                     правові чи інші обмеження щодо строків використання об’єкта.

У п. 28 зазначається, що метод амортизації обирається з урахуванням  очікуваного способу отримання економічних вигод від його використання. Ці пункти фактично надають можливість застосовувати податковий метод нарахування амортизації  та норми, що передбачені цим методом, лише для окремих об’єктів чи груп основних засобів.

Отже, на нашу думку, найбільш вдалим підходом щодо гармонізації бухгалтерського та податкового обліку є пропозиція А. Білоусова, який вважав за потрібне метод поєднання бухгалтерського та податкового обліку основних засобів шляхом використання інформації бухгалтерського обліку як основи для визначення балансової вартості об'єктів основних засобів у податковому обліку. Тобто використання певних масивів інформації щодо основних засобів з бухгалтерського обліку з подальшим коригуванням їх відповідно до вимог податкового обліку, тим більш, що застосування такого способу не суперечить чинному законодавству з питань податкового обліку. Що стосується пропозиції П. Хоміна щодо вдосконалення Плану рахунків ми можемо зауважити, що це не дуже ефективний спосіб, тому що, на наш погляд, наявність великої кількості субрахунків у відповідності до груп податкового обліку навпаки  буде ускладнювати бухгалтерський облік.

Отже, реальне спрощення обліку основних засобів можливе лише за умови прийняття на законодавчому рівні даних бухгалтерського обліку за основу під час формування  показників податкового обліку.

 

Література:

1. Білоусов А. Бухгалтерський облік і аудит. Шляхи гармонізації бухгалтерського та податкового обліку основних засобів : / А. Білоусов. -  №11, 2005. -  с. 11 - 15.

2. Хомін П. Відмінності фінансового і податкового обліку основних засобів у наслідок неузгодження звітності : / П. Хомін. -  №9, 2003. -  с. 24 - 31.