Закалінська К. О., студентка групи ОА-05-В Мельник Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Імені М. Туган -  Барановського

Особливості проведення внутрішнього аудиту акціонерних товариств

Для подальшого розвитку ринкової економіки України, її інтеграцією в систему міжнародних економічних відносин, виникненням акціонерних компаній, товариств, різних фондів. До розвитку економіки залучаються зовнішні й внутрішні інвестиції, кредити, проводяться емісії цінних паперів, приватизація майна та ін. учасники цих процесів потребують достовірної і неупередженої інформації про фінансово-майновий стан, перспективи розвитку й фінансову стабільність суб’єктів господарювання, нарахування дивідендів. Саме ця інформація відображається у фінансовій звітності підприємств. А подання достовірної та неупередженої інформації зацікавленим особам забезпечується через аудиторську перевірку.

     Дослідженню теоретичних і практичних проблем розвитку аудиту присвячені праці багатьох фахівців, зокрема Р. Адамса, Е. Аренса, Дж. Лоббека, М. Кужельного, Ф. Бутинця та багатьох інших фахівців.

     Метою статті є визначення основних підходів до організації та методики проведення внутрішнього аудита акціонерних товариств в умовах ринкових перетворень.

    Метою проведення аудита акціонерних товариств є:

v    Підтвердження повноти і достовірності фінансової звітності;

v    Захист прав власності акціонерів шляхом розкриття об’єктивної фінансово-економічної інформації про діяльність товариства;

v    Визначення реального фінансового стану товариства незалежним експертом;

     При проведенні аудиту акціонерних товариств необхідно, з одного боку, дотримуватися загальноприйнятих методів та методичних прийомів, а з іншого – врахувати особливості створення та функціонування товариств.

     Необхідно врахувати особливості використання прибутку та формування резервного капіталу та виплаті дивідендів, а також особливості виплат відсотків по облігаціям, їх емісії та погашення. Крім того, проведення аналізу фінансового стану товариств з використання методу коефіцієнтів поряд із підтвердженням достовірності показників фінансової звітності.

     Потреба у внутрішньому контролі виникла із зростанням розмірів організацій разом с ускладненням завдань керівників і необхідністю делегувати повноваження. Для будь-якого підприємства важливо, щоб усі його складові частини функціонували безперебійно.

    До органів акціонерного товариства, які здійснюють внутрішній контроль, належать:

Ø    Наглядова рада;

Ø    Ревізійна комісія;

Ø    Служба внутрішнього аудиту;

     І якщо діяльність перших двох органів більш-менш чітко регламентується українським законодавством, то налагодження роботи останнього з них є внутрішньою справою кожного кожного товариства. Можливо, для товариств, які мають невеликі обсяги діяльності чи просту організаційну структуру, недоцільно запроваджувати додаткову контрольно-ревізійну службу, але для великих організацій це є просто необхідним.

    Служба внутрішнього аудиту – постійно діючий структурний підрозділ товариства, який здійснює функції поточного контролю за його фінансово-господарською діяльністю.

    До компетенції служби внутрішнього аудиту належать повноваження щодо:

1.     Контролю за відповідністю даних бухгалтерського обліку фактичній наявності активів, їх належним збереженням;

2.     Експертизі фінансової та операційної діяльності;

3.     Підготовки оглядів діяльності товариства та розробки рекомендацій щодо підвищення ії ефективності;

       В основному на внутрішній аудит покладаються функції перевірки і оцінки ефективності механізмів системи внутрішнього контролю підприємства, складовою частиною якої він і є.  У процесі виконання своїх функцій і реалізації наданих повноважень внутрішні аудитори можуть здійснювати різноманітні типи аудиту: Фінансовий аудит. Традиційно фінансові перевірки здійснюються зовнішнім аудитором, оскільки вони призначені для підтвердження фінансової звітності. Проте це сфера контролю і внутрішнього аудитора, який свої контрольні процедури буде спрямовувати на перевірку та ефективність механізмів і систем підприємства. Системний аудит передбачає огляд та оцінку механічних і комп’ютерних систем, за допомогою яких підприємство регулює і контролює свою діяльність. Аудит управління. При здійсненні цього типу внутрішнього аудиту досліджуються такі аспекти контролю управління: організація і структура; планування розподілу і використання ресурсів; ефективність використання інформації в процесі управління; здійснення поточного контролю ефективності; комунікаційні взаємозв’язки в процесі управління; планування та узгодження дій;

     Отже, внутрішнього аудиту полягає у визначенні надійності, своєчасності й об’єктивності інформації про діяльність підприємства, окремих його підрозділів.

     Література:

1.     Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2007 року. / пер. З англ.. мови О. В. Селезньов, С. О. Куліков. – К.: ТОВ «Статус», 2007. – 1028с.

2.     Фінансова звітність акціонерних товариств - www.istock.com.ua