Бабіч Олена

Науковий керівник:

Закалінська К.О., к.е.н., доцент кафедри контролю і АГД

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Необхідність системи внутрішнього аудиту та форми створення служби внутрішнього аудиту на підприємствах України

Правильна побудова і чітке функціонування системи обліку на підприємстві багато в чому залежать від наявності налагодженого внутрішньогосподарського контролю. Однак, внаслідок різних причин організована на підприємстві система внутрішньогосподарського контролю не завжди досить ефективна.

Метою даної роботи є визначення ролі та місця системи внутрішнього аудиту в управлінні підприємством, а також огляд основних форм організації служби внутрішнього аудиту на підприємствах України.

Актуальність даного питання полягає в тому, що організація внутрішнього аудиту є одним з найбільш надійних способів контролю за станом обліку й ефективністю функціонування системи внутрішньогосподарського контролю на підприємстві.

Проблемами організації системи внутрішнього аудиту займалась ціла низка вітчизняних та зарубіжних вчених, серед яких Р. Адамс, І. Дмитренко, А. Демб, М. Шухман, А. Сонін, О. Сидюк, О. Редько, Н. Дорош та інші.

На жаль, у даний час в Україні недооцінюється значення внутрішнього аудита як самостійного виду. Так, у Законі України "Про аудиторську діяльність" внутрішній аудит взагалі не згадується. Проте, значним кроком уперед на шляху розвитку внутрішнього аудита в Україні є Положення про організації внутрішнього аудита в комерційних банках. Хоча дане Положення враховує різні аспекти організації внутрішнього аудита конкретно в банках, воно деякою мірою може бути використане при розробці аналогічного положення для підприємств.

Що ж являє собою внутрішній аудит? На підставі аналізу його основних ознак можна зробити висновок, що під внутрішнім аудитом необхідно розуміти організовану на підприємстві, що діє в інтересах його  керівництва або власників, регламентовану внутрішніми документами систему контролю за дотриманням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку і надійністю функціонування системи внутрішнього контролю [1, 54].

При виборі форми організації системи внутрішнього аудиту закордонні практики в залежності від потреб керівництва й інших факторів рекомендують використовувати наступні варіанти:

1. Створення відділу внутрішнього аудита як невід'ємного елемента організаційної структури підприємства. Тут внутрішні аудитори є співробітниками компанії. Компанія наймає керівника служби внутрішнього аудита і досвідчених фахівців, здатних забезпечити ефективне виконання роботи. Однак практика функціонування таких підрозділів за кордоном свідчить, що в багатьох випадках їхній персонал не володіє тими навичками і знаннями, що необхідні для надання послуг, передбачених внутрішнім аудитом [2, 61].

2. Укладання угоди на здійснення послуг з внутрішнього аудиту з незалежними компаніями (аутсорсинг). Така форма організації діяльності служби внутрішнього аудита забезпечує підприємству визначені переваги:

> компанія одержує послуги високого рівня, оскільки наймає висококваліфікованих фахівців для виконання визначених задач (як правило, вузького кола);

> забезпечується гнучкість щодо кількості фахівців, необхідних для виконання специфічних задач (наприклад, оцінка інформаційних систем), при цьому можуть залучатися фахівці на короткий термін [2, 61.

3. Стратегічне партнерство. Організація функції внутрішнього аудита відповідно до зазначеного підходу передбачає добір найманих робітників "з боку" для виконання задач, що внутрішня служба не в змозі виконати, наприклад, через відсутність фахівців вузького профілю. Вони співпрацюють із внутрішніми аудиторами підприємства. Закордонні практики відзначають, що така форма організації роботи внутрішніх аудиторів забезпечує велику вигоду для підприємства, ніж аутсорсинг. Тісне співробітництво аудиторів дає можливість "штатним" аудиторам одержувати від них додаткові знання [2, 61].

Такі форми організації внутрішнього аудиту можуть застосовуватися і на підприємствах України.

Отже, система внутрішнього аудиту є досить ефективною системою контролю за порядком ведення бухгалтерського обліку та за системою внутрішнього контролю. Крім того, з точки зору менеджменту, така система створю постійно діючий механізм зворотного зв’язку, що регулярно постачає вище керівництво об’єктивну інформацію про стан та ефективність робочих процесів, а також про слабкі місця, що потребують підвищеної уваги з боку керівництва.

Література:

1.     Белоусов А. Внутренний аудит: перспективы развития и методика организации на предприятиях Украины. //Бухгалтерский учет и аудит. – 2001. - №2. – с. 54-57.

2.     Нетыкша О. Организация службы внутреннего аудита и ее работы на предприятии. //Бухгалтерский учет и аудит. – 2004. - №7. – с. 61-65.

3.     Коновченко О. С. Внутрішній аудит в Україні. //Аудитор України. -2007.- №1. – с. 24-25.