Кравчук Ю.Б.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет

ПРОФЕСІЙНА ОРІЄНТАЦІЯ - ОСНОВА

ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ

Одним із важливих напрямів реалізації кадрової політики і формування трудових ресурсів є державне управління вибором професії через систему заходів професійної орієнтації та адаптації населення. Це особливо важливо у період формування ринкової економіки. Структурні зміни в економіці вимагають від людей більш високої професійної підготовки на всіх її рівнях (як на загальноосвітньому, так і професійному).

Згідно з «Концепцією державної системи професійної орієнтації населення» (1994 р.), поняття профорієнтації визначено як комплексна науково обгрунтована система форм, методів та засобів впливу на особу з метою оптимізації її професійного самовизначення на основі врахування особистісних характеристик кожного індивідуума та потреб ринку праці.

Сукупність способів, спрямованих на допомогу людині, у виборі професії, яка найкращим чином, по-перше, задовольняла потреби, по-друге, відповідала її здібностям, психофізіологічним можливостям, називають профорієнтація.

Головною метою профорієнтаційної роботи є формування конкурентоспроможного працівника на ринку праці та досягнення повної продуктивної «вільно обраної» зайнятості; збалансованість інтересів, бажань і можливостей людини та потреб ринку і інтересів суспільства.

Професійна орієнтація дає можливість людині зорієнтуватись у величезному розмаїтті сучасних професій і спеціальностей, об'єктивно визначити свої професійні здібності та обрати саме ту сферу діяльності, в якій максимально реалізується її потенціал. У даний час існує близько 40 тис. професій, ВНЗ готують спеціалістів з 340 професій, технікуми - з 450, ПТУ - з 1100 професій [3].

Основою ефективного та якісного забезпечення підприємств та організацій кадрами потрібних професій і кваліфікації є профорієнтаційна робота серед учнів середніх загальноосвітніх шкіл, які є основним джерелом поповнення народного господарства трудовими ресурсами.

З розвитком НТП відмирають одні професії і з'являються інші, формуються робітничі професії широкого профілю, відбувається їх поєднання.

Щорічно з'являється більше 500 нових професій, причому природне відмирання старих професій проходить повільніше, ніж виникають нові. В той же час, продуктивність праці на 20 % вища у працівників, які за своїми якостями відповідають вимогам професії, а ті, що змінюють місце роботи, це ті, що обрали професію не за здібностями, складають близько 50 % працівників.

Тому організація професійної орієнтації молоді виступає важливою умовою підвищення ефективності діяльності підприємств і організацій, що відповідно підвищить рівень розитку регіону та держави загалом. Правильний вибір професії має важливе значення як для особистості, так і для суспільства.

Профорієнтація має економічне (економії коштів на професійну підготовку, зменшенні плинності кадрів, покращанні якості робочої сили) та соціальне (задоволенні потреб молоді в одержанні професії, яка відповідає бажанням і здібностям) значення.

Конкурентоспроможною на ринку праці є та людина, яка може швидко адаптуватись і готова до набуття нової професії.

Згідно з «Концепцією державної системи професійної орієнтації населення» професійна орієнтація проводиться за такими напрямами: