Економічні науки/9. Економіка промисловості

 

Шапкіна Г.І.

Одеська національна академія харчових технологій

Методичні підходи до визначення структури виробничого потенціалу підприємств харчової промисловості

 

Фундаментальним принципом економіки є безперечна істина, яку називають законом обмеженості ресурсів. Цей закон стверджує, що блага є обмеженими, бо немає достатньо ресурсів, аби виробляти всі блага, що їх люди потребують для споживання. Оскільки ресурси обмежені, то необхідно дослідити: як суспільство вибирає для виробництва набір матеріальних благ і послуг; як різні продукти виробляються; хто має споживати продукти, які суспільство виробляє.

Факт обмеженості ресурсів лежить у самій серцевині виробничого потенціалу. Якщо ресурси землі, робочої сили і капіталу обмежені, то це означає, що в усякій даний момент існує межа виробничих можливостей, виробничого потенціалу суспільства.

У вітчизняній науковій літературі одним з перших поняття виробничого потенціалу використав А. І. Анчишкін, включивши в нього набір ресурсів, що у процесі виробництва приймають форму факторів виробництва.

Цей ресурсний підхід до концепції виробничого потенціалу одержав досить широке поширення серед дослідників. Сьогодні найбільше чітко виділяються дві «ресурсні» позиції. Перша виробничий потенціал являє собою сукупність ресурсів без урахування їхніх взаємозв'язків і участі в процесі виробництва. Особливість другої ресурсної позиції полягає в трактуванні виробничого потенціалу як сукупності ресурсів здатних робити визначену кількість матеріальних благ.

Поряд з ресурсним підходом до визначення сутності виробничого потенціалу в нашій літературі зустрічаються й інші його деференціації. Так, Ю. Ю Донець вважає виробничий потенціал синонімом виробничої потужності підприємства, об'єднання і тому вважає можливим визначити його як «максимально можливий річний, добовий, чи вартовий віднесений до іншої тимчасової одиниці обсяг випуску продукції».

В економічній літературі крім виробничого потенціалу вводяться поняття "економічний потенціал". Економічний потенціал доцільно використовувати для характеристики можливостей народного господарства країни в цілому, включаючи матеріальне виробництво і невиробничу сферу, виробничий потенціал як для характеристики народного господарства в цілому, так і окремих його галузей і підприємств. У рамках області, району охоплюється тільки сфера матеріального виробництва, а в галузях – виробнича діяльність.

Базою економічного потенціалу, його основою, служить виробничий потенціал, що поєднує можливості всіх галузей сфери матеріального виробництва, здатність їх створювати сукупність матеріальних благ, необхідних для забезпечення повного добробуту, вільного і всебічного розвитку всіх членів суспільства. Але виробничий потенціал не є одиничної складової економічного потенціалу.

Виходячи з цих концепцій, у виробничий потенціал включаються різні ресурси. Наприклад, Е. А. Іванов і В. К. Фальцман до них відносять тільки основні виробничі фонди і потужності. Т. С. Хачатуров у виробничий потенціал включає виробничі фонди і кваліфіковані кадри тру­дящих. На думку Е. Б. Фігурнова, до елементів виробничого по­тенціалу варто віднести ресурси робочої сили, засобів і предметів праці, створені людиною, і утягнені у виробництво запаси корисних копалин. У той же час С. А. Хейнман вважає, що виробничий потенціал повинний містити в собі виробничий апарат і рівень технології, природні ресурси і матеріально-сировинний баланс, та існуючу систему комунікації, техніку, організацію і систему одержання, переробки і переміщення інформації. Невід'ємними складовими виробничого потенціалу, на його думку, є також науково-технічний потенціал і кадри сфери виробництва, їхня кваліфікація і загальна підготовка. В. М. Архіпов до складу виробничого потенціалу вводить виробничі фонди, кадри, ресурси керування і організації виробництва, а також науково-технічну інформацію (результати (НДДКР). В.Н. Авдєєнко до складу виробничого потенціалу включає: основні фонди, промислово-виробничий потенціал, енергетичні ресурси, використання досягнень науково-технічного прогресу й інформацію. Л.М. Смишляева відносить до виробничого потенціалу трудові ресурси, виробничі фонди і виробничу потужність.

З'єднання трьох елементів виробництва основних і оборотних виробничих фондів, а також персоналу формує виробничий потенціал підприємства, що є дійсністю і виявляє себе поза залежністю від волі і бажання людей, що експлуатують економічний об'єкт.

У даний час харчова промисловість являє собою дуже складну сис­тему, що включає в себе більш ніж 40 галузей і виробництв, що виготовляють продукти харчування. Поєднує їх у першу чергу спільність господарського призначення задоволення потреб суспільства в продуктах харчу­вання, структура ж виробничого потенціалу харчової промисловості залежить від постійно зростаючих потреб населення, що змінюються, у їжі. Такий взаємозв'язок обумовлений тим, що усе більш повне задово­лення потреб населення в продовольчих товарах визначається рівнем і техніко-технологічної зрілістю даного виробництва, а виходить, і його структурою. У зв'язку з цим важливо структуру виробничого потенціалу харчової промисловості максимально наближати до структури потреб насе­лення в продуктах харчування, передбачати в планах соціально-економічного розвитку перманентну зміну структури виробничого потенціалу відповідно до динамічного характеру потреб населення в їжі.