Богатчук Д.В.

Студент Вінницького державного аграрного університету

 

Облік витрат на виробництво в сучасних умовах

 

В умовах ринкової економіки бухгалтерський облік є особливо важливою функцією ефективного управління виробничими і комерційними структурами, знаряддям контролю за раціональним і економічним використанням ресурсів з метою досягнення комерційного успіху і виконання фінансових обов’язків перед державою.

Чітка побудова бухгалтерського обліку підвищує роль його як основного засобу контролю за додержанням режиму економії і комерційного успіху в усіх підприємствах.

Перехід виробництва на ініціативний шлях розвитку передбачає прискорення темпів економічного росту, посилення режиму економії і ресурсозбереження.

Важливе значення відіграє науково-обґрунтований бухгалтерський облік витрат виробництва, що формує інформацію про використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, собівартості виробництва і реалізації, а в кінцевому результаті показники ефективності роботи підприємств і об’єднань. Ще в ХІХ ст., коли виникла теорія обліку витрат, проблемам класифікації витрат приділялася значна увага.

Облік затрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції має найбільшу специфіку в зв’язку з особливостями технології виробництва на підприємствах різних галузей і підгалузей промисловості.

Поряд з необхідністю вивчення загальних завдань організації і методології обліку і калькулювання собівартості в промисловості виникає суттєва необхідність засвоєння тих особливостей формування затрат, розподілу комплексних витрат, прийомів і способів калькулювання собівартості виробів, які визначаються галузевими факторами.

Мета обліку затрат і калькулювання собівартості продукції заключається в своєчасному, повному і достовірному визначенні фактичних затрат, зв’язаних з виробництвом і збутом продукції, визначенні фактичної собівартості окремих видів і всієї продукції, контролі за використанням ресурсів і грошових коштів. Поточний облік витрат в місцях виникнення затрат, виявлення можливих відхилень від встановлених норм, причин, винуватців цих відхилень повинен задовольнити потреби оперативного управління виробництвом.

В основі організації обліку витрат на виробництво лежать наступні принципи:

—документування витрат і повне їх відображення на рахунках обліку виробництва;

—групування витрат по об’єктам обліку і місцям їх виникнення;

—відповідність об’єктів обліку витрат з об’єктами калькулювання собівартості продукції, показників обліку фактичних витрат з нормативними, плановими;

—розширення кола витрат, які відносяться на об’єкти обліку за прямим призначенням;

—здійснення оперативного контролю за витратами виробництва і формуванням собівартості продукції.

Управління підприємством неможливе без аналізу затрат, тому що цей аналіз висвітлює усі економічні закономірності і механізми, які відбуваються на підприємстві.

Затрати - це головний фактор, що впливає на пропозицію товарів. Тому, перед тим, як прийняти рішення про те, скільки товарів виробляти, фірма повинна проаналізувати свої витрати.

Зменшення затрат на підприємстві можна прослідити у взаємозв`язку між всіма процесами , що відбуваються на підприємстві. Підприємство - це система, в якій всі процеси взаємозв`язані.

Управління затратами - важливий елемент управління господарством. А управління затратами неможливе без їх аналізу. Аналіз дозволяє з`ясувати тенденції змін затрат, рівень виконання плану, виявити вплив факторів на зменшення та збільшення затрат, і на цій основі дати оцінку роботи підприємства по використанню можливостей та встановити резерви зменшення собівартості продукції.

На основі аналізу затрат роблять обґрунтовані рішення про зняття з виробництва застарілих виробів, визначають ціну продукції, рентабельність, будують внутрішньогосподарські відносини, обґрунтовують доцільність організаційно-технічних заходів тощо .

Основними завданнями аудиту реалізації продукції (робіт, послуг) є встановлення правильності:

-     відображення в обліку фактичної виручки від реалізації робіт (послуг);

-     відображення в обліку фактичних витрат на виробництво та реалізацію продукції;

-     визначення валового доходу від реалізації готової продукції (робіт, послуг);

-     документального оформлення реалізації готової продукції.

Як показує практика багато теоретичних і практичних проблем на підприємствах залишаються невирішеними.

Облік і аудит виробництва і калькулювання собівартості потребує комп’ютеризації.

Облік витрат на виробництво необхідно розглядати як сукупність взаємопов'язаних послідовних, організаційних, логічних, розрахункових операцій і процедур формування інформації про витрати. В цьому обліковому процесі здійснюється первинний облік, групування, систематизація інформації, а також калькулювання собівартості продукції.

На побудову обліку виробничих витрат впливає безліч факторів, які доцільно об'єднати в групи: загально-організаційні, обліково-організаційні та технологічні.

До загально-організаційних факторів відносяться: вид підприємницької діяльності, галузь та підгалузь виду діяльності, форма спеціалізації, організаційна побудова, тип виробництва.

До обліково-організаційних факторів відносяться: методи оцінки об'єктів обліку, організація внутрішньогосподарських відносин, методи формування виробничої собівартості продукції, склад і структура окремих калькуляційних статей, можливість організації їх аналітичних розрізів, прийнятий варіант методу калькулювання за ознаками повноти (повних або неповних витрат) та періодичності (позамовний або попроцесний).

Важливим і обов'язковим моментом організації нормативного обліку є систематичний облік в процесі виробництва відхилень від норм витрат, встановлених на початок місяця, па матеріалах (по кожному найменуванню), заробітній платі робітників та нормативних витратах.

Література

1.     Закон України “Про підприємництва в України” від 26.03.91р.

2.     П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати”, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999р. №87 (із змінами і доповненнями).

3. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – Житомир: ЖІТІ, 2001.- 100с.

4. Голов С.Ф., Єфіменко В.І, Фінансовий та управлінський облік: - К.: TOB Автоінтерсервіс, 1996.– 554 с.

5. Стоян В.І. Методологічні аспекти обліку витрат виробництва // Фінанси України. 1997. -№10. – С.57-64.