Рансевич Я. С., студентка

Челишева Т.  В., асистент

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

СВІТОВА ФІНАНСОВА КРИЗА ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

 

Світова фінансова криза, що зародилась у США як криза ринку нерухомості і похідних фінансових інструментів, згідно з логікою глобалізації поширилася по всьому світу, вдаривши і по українському фінансовому ринку. Основними її причинами експерти називають надмірно експансивну грошову політику Федеральної резервної системи (ФРС) США, наявність величезного дисбалансу у світовій економіці, зокрема великий профіцит у зовнішній торгівлі Китаю, значний торговельний дефіцит у США, недоліки системи управління ризиками в інвестиційних банках, недосконалість регулювання фінансових ринків на національному і міжнародному рівнях [2].

Регулювання фінансової кризи досліджувалося західними економістами, зокрема  Г. Мінські, М. Фрідменом, М. Бордо, С. Фішером, а також вітчизняними науковцями О. Василиком, С. Мочерним і  К. Рудим.

Мета статті  - аналіз причин виникнення  світової фінансової кризи, її вплив на українську економіку, формування шляхів вирішення проблем на українському фінансовому ринку.

Фінансовий ринок – поняття всеосяжне, яке включає в себе ринки акцій і облігацій, похідних фінансових інструментів, банківську систему тощо. У цій статті дослідження обмежене ринками акцій і похідних інструментів, оскільки це саме той критичний сегмент, який є каталізатором кризи [1].

Причинами сьогоднішньої фінансової кризи і рецесії економіки є те, що США і деякі інші розвинуті країни перенесли свої промислові підприємства в інші країни – в основному до Азії, а самі, в особі США, перетворилися на центр емісії грошей і осередок споживання [2].

В Україні причини фінансової кризи полягають у залежності фондового ринку від коштів нерезидентів, надмірній зовнішній заборгованості суб’єктів економіки, нестачі ліквідності в банківській системі. На сьогодні сформувалося чотири напрями, за якими світова криза здійснює вплив на економіку України:

-  циклічне уповільнення світової економіки, що в цілому може скоротити попит на експортну продукцію, а отже, експортну виручку і далі за ланцюжком призвести до зменшення надходжень до державного бюджету, девальвації гривні і зниження заробітної плати;

- висока волатильність цін на світових товарних ринках, коли спостерігаються різкі стрибки цін на біржові товари. У разі їх значного падіння ефект буде такий самий, але ще може додатися проблема скорочення торговельного балансу, що у свою чергу, здатне негативно позначитися на поточному рахунку, тобто ослабити міжнародну позицію України;

- обвал котирувань на світових фондових ринках, який призвів до різкого падіння вартості акцій українських компаній;

- паніка на фінансових ринках, банкрутство великих інвестиційних банків практично перекриває зовнішні ринки фінансової ліквідності, що загрожує труднощами у рефінансуванні зовнішнього боргу вітчизняними банками і корпораціями.

Наслідки впливу світової кризи на українську економіку є цілком очевидними [2]:

- зниження на товарних ринках попиту на сталь призвело до тимчасового скорочення обсягів виробництва;

- банки мають у своєму розпорядженні достатньо коштів для погашення зовнішніх запозичень, але для деяких з них можуть виникнути проблеми з рефінансуванням боргу на світових фінансових ринках.

Спостерігається погіршення ситуації з кредитуванням економіки і депозитів також. За цих умов банки схильні надавати кредитні ресурси на короткі терміни, орієнтуючись  на зниження ризику і втрат через падіння платоспроможності позичальників.

Зростання або падіння того чи іншого цінного паперу або ринку для більшості громадян є явищем, відокремленим від реалій життя. Проте при аналізі перспектив розвитку економіки виявляється, що фінансовий ринок  має певну особливість: якщо річний темп зростання доходу деякого інвестора вищий, ніж зростання ВВП, продуктивності праці та грошової маси разом узятих, то таке зростання оплачують ті, у кого він збільшується не настільки швидко. А глобалізація фінансового ринку робить цей процес глобальним.

Державі необхідно виштовхувати гравців  фінансового ринку зі сфери спекулятивних операцій у сектор реальної економіки  жорсткими заходами фіскальної політики. Наприклад, запровадити податок на доходи від реалізації цінних паперів, заборонити непокриті короткі продажі, кредитування цінними паперами та офшорну систему володіння підприємствами, посилити пруденційний конроль за професійними учасниками фондового ринку [2].

Немає сумнівів, що світова спільнота подолає глобальну фінансову кризу, результатом якої стане повна зміна співвідношення сил. Враховуючи сучасний стан, а також економічні та політичні потрясіння, спрогнозувати результати цих змін дуже складно. Для України важливо не лише мінімізувати негативний вплив світової фінансової кризи, а й знайти відповідне місце в новій розстановці сил [3].

ЛІТЕРАТУРА

 

1. Василик О. Д. Державні фінанси України. Підруч. – К.: НІОС, 2002. – 594 с.

2. Бобров Є. Аналіз причин виникнення світової фінансової кризи та її вплив на економіку України. К.: //  Фінанси України.  №12, 2008. - 33-43 с.

3. Гринберг Р. Мировой финансовый кризис затронет реальную экономику в разных странах по-разному. // RosInvest. Com. – 2008.  – 9 нояб. – http:// www.rosinvest.com/news/452814.