Боднарюк Є.О.

Пілігрім Г.С.

ДонНУЕТ ім. М. Туган – Барановського

 

Кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки складу розкрадань наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів.

 

Аналіз кваліфікуючих ознак дозволяє виявити подібність деяких з них якому не будь з елементів складу злочину. Ці характеристики, на мій погляд, створять підстави кваліфікації й дозволять виділити групи кваліфікуючих ознак складу розкрадань наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів.

При визначені великого розміру наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів виникають деякі труднощі при кваліфікації їх розкрадання. Так, розкрадання зазначених засобів або речовин у великому розмірі можуть бути зв’язані як з однією дією, так з декількома, у сумі утворюючи цей розмір. Необхідно встановлення факту продовження злочину, тобто складеного з декілька злочинних дій, спрямованих до загальної мети і охоплюваних єдиним наміром винного.

Для правильної кваліфікації дій винного при застосуванні ними насильства, небезпечного для життя або здоров’я, з метою заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами ступінь інтенсивності насильства необхідно оцінювати не тільки за наслідками, що настали, а й за способом дії. Вчинення розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів у формі насильницького грабежу або вимагання може виражатися у погрозі застосування насильства, небезпечного для життя чи здоров’я особи. Погроза є впливом на психічну сферу людини й визнається, таким чином, психічним насильством. Реалізація погрози при вимаганні передбачається неодмінно в майбутньому, у випадку, якщо потерпілий не виконує вимог винного про передачу йому готових наркотиковмісних або психотропних препаратів чи оформленні документів, які дають право на їх одержання.

Відповідальність за дії, спрямовані на розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, скоєні особою шляхом зловживання своїм службовим становищем, передбачені ч. 2 ст. 308 КК. Згідно з п.4 Правил допуску осіб до роботи з наркотичними засобами й психотропними речовинами особи, що не мають 18 років, до роботи із зазначеними засобами й речовинами не допускаються.

Для визначення розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і перекурсорів, скоєних групою осіб за попередньою змовою, необхідна наявність, по – перше, участі у здійсненні розкрадання не менше двох співучасників, котрі виступають спів виконавцями, і кожний з яких має всі ознаки загального суб’єкта злочину, по – друге, змови між ціми особами, що досягнута до початку вчинення об’єктивної сторони даного злочину, а також наміру кожного зі співучасників на спільне здійснення посягання.

Основним критерієм, що відрізняє організовану групу від групи осіб за попередньою змовою, є стійкість першої. Про це може свідчити не тільки великий часовий проміжок її існування, неодноразовість скоєння злочинів членами групи і тривалість підготовки, навіть, одного злочину.

На підставі проведеного дослідження кваліфікуючих і особливо кваліфікуючих ознак розглядуваного складу злочину можна зробити наступні висновки:

- для правильної кваліфікації дій винного при застосуванні ним різних видів насильства з метою заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами, їх аналогами та перекурсорами ступінь інтенсивності оцінюється не тільки за наслідками, що настали, а й за способом дії у момент застосування насильства;

- розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і перекурсорів із застосуванням насильства, небезпечного для життя і здоров’я, чи з погрозою такого застосування здійснюється у формі розбою і є закінченими з моменту нападу з метою заволодіння зазначеними засобами або речовинами;

- розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і перекурсорів з використанням особою службового становища здійснюється у формі присвоєння, розтрати або шахрайства;

- розмежування організованої групи від групи осіб за попередньою змовою при здійсненні розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсовів має важливе значення для кваліфікації злочинних дій співучасників.

 

Література

1.  Владимиров В.А. Квалификация хищений частного имущества. – М., 2001. – С.76.

2.  Гаухман Л.Д. Квалификация  преступлений: закон, теория, практика. – 2 изд., перераб. и доп. – М., 2003. – С.133.

3. Закалюк А.П. Наркозлочинність: криміннологічна характеристика та запобігання їй. – К., 2006. – С.296.

4. Мирошниченко Н.А., Козаченко О.В. Кримінально – правові проблеми з розповсюдження наркоманії: Навч. посіб. – Одеса, 2004. – С. 100.