Право / 7. Экологическое, земельное и аграрное  право

Голуб Г.С.

Науковий керівник к. ю. н., доц. Багай Н.О.

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, Україна

Правове забезпечення аграрної реформи в Україні

 

Аграрна реформа розпочалася в Україні майже 20 років тому. Загалом, можна відзначити, що за цей час була створена необхідна правова база для проведення аграрної реформи, хоч і своєчасно не було розроблено належної державної концепції самої реформи [1, с.19]. Крім того, аграрна і земельна реформи не стали підґрунтям соціального відродження села і підвищення добробуту населення країни в цілому.

Як справедливо зазначають вчені, для аграрної реформи потрібна була не лише законодавча база, а й реальна і послідовна державна підтримка, спрямована на відродження села, підвищення ефективності АПК і покращення життєвого рівня селян [1, с.31].

Тому 18 жовтня 2005 року Верховною Радою було прийнято Закон України «Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року» [2], де в преамбулі зазначено, що пріоритетність розвитку агропромислового комплексу та соціального розвитку села в національній економіці зумовлюється винятковою значущістю та незамінністю вироблюваної продукції сільського господарства в життєдіяльності людини і суспільства. У ч.3 ст.1 цього закону вказано, що основними складовими державної аграрної політики є комплекс правових, організаційних і економічних заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування аграрного сектору економіки, розв’язання соціальних проблем сільського населення та забезпечення комплексного і сталого розвитку сільських територій. Законом також визначено мету державної аграрної політики (ст. 2), її основні пріоритети (ст. 3) і шляхи їх реалізації (ст. 4), методи комплексного розвитку сільських територій, підвищення соціального захисту і життєвого рівня сільських жителів (ст.5) тощо.

Законом визначено шляхи реалізації основних пріоритетів державної аграрної політики: розвиток земельних відносин; формування сприятливого економічного середовища для ефективної діяльності суб’єктів аграрного ринку; розвиток ринків продукції сільського господарства і продовольства; удосконалення системи державного регулювання, ефективне поєднання загальнодержавної і регіональної політики в аграрному секторі; комплексний розвиток сільських територій, підвищення соціального захисту і життєвого рівня сільських жителів [2].

Вагоме значення для правового забезпечення аграрної реформи має також Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» [3], прийнятий 24 червня 2004 року, яким визначено основні засади державного регулювання цін на окремі види сільськогосподарської продукції (розділ 2), державного регулювання ринку страхування сільськогосподарської продукції (розділ 3), інші види підтримки виробників сільськогосподарської продукції та аграрного ринку (розділ 4), визначено заходи щодо державної підтримки виробників продукції тваринництва (розділ 5) тощо.

Законом України «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві» від 17 грудня 1990 року [4] визначено заходи, спрямовані на забезпечення подальшого розвитку села, його пріоритетність у державних інвестиціях, соціальну захищеність селян і сільськогосподарських підприємств, еквівалентність товарообміну між сільським господарством і промисловістю, поліпшення наукового і кадрового забезпечення села та агропромислового комплексу в цілому.

Для виконання завдань та досягнення мети аграрної реформи в Україні, поряд із створенням необхідної законодавчої бази, не менш важливе значення має неухильна реалізація усіма правозастосовними органами вимог нормативно-правових актів щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників, розвитку соціальної інфраструктури села, державного фінансування основних заходів, спрямованих на реформування аграрних відносин.

Тому для реалізації аграрної реформи, її впливу на подолання економічної кризи в країні в цілому потрібна не тільки відновлена законодавча база, а й реальна і послідовна державна підтримка економічно вигідних галузей сільського господарства, спрямована на підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва і агропромислового комплексу, соціальне відродження села і покращення життєвого рівня селян.

 

Література:

1.     Організаційно-правові питання аграрної реформи в Україні: Монографія / [П.Ф. Кулинич, О.О.Погрібний, Т.П.Проценко та ін.]; за редакцією В.І.Семчика. – К.: Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2003. – 280 с.

2.     Закон України «Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року» від 18.10.2005 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2006. - № 1. - Ст.17.

3.     Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 26.04.2004р. // Відомості Верховної Ради України. - 2004. - № 49. - Ст.527.

4.     Закон України «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві» від 17.10.1990 р. в редакції від 03.03.2005 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 32. - Ст.453.