СУЧАСНИЙ СТАН ТА ЗАВДАННЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ РАЙОННОГО ПАРКУ М. ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА

І.О. Зайцева, к.б.н, доцент, О. В. Гусак, магістр

Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара,

пр. Гагаріна 72,  м. Дніпропетровськ

Парк культури і відпочинку Баглійського району м. Дніпродзержинська, призначений для жителів району, на сьогоднішній день не виконує своєї функції і потребує реконструкції. Територія парку характеризується бідним видовим складом (11 порід дерев, 2 - чагарників, хвойні рослини відсутні). Складність проблеми реконструкції парку полягає у несприятливих умовах кліматичних умовах степної зони та розміщенні у промисловій частині міста. Планувальна структура парку виражена слабо, відсутня доріжко-стежкова мережа та елементи благоустрою. Можна виділити спортивну зону зі спортивним ядром. Існує фрагмент дитячої зони, решта території не диференційована на функціональні зони і являє собою лісопарковий ландшафт. Площа парку складає 105 га, що цілком достатньо для повноцінного подання всіх видів рекреації.

За результатами передпроектної оцінки були виділені композиційні елементи, які збереглися не повністю: галявина, гай, солітери, групові посадки, алея. Їх планується далі використати в проекті реконструкції, з певними доповненнями і оновленням рослин. Біля центрального входу в парк Дніпродзержинським «Цивільбудпроектом» передбачається створення меморіальної зони, у зв’язку з цим в загальний проект реконструкції парку включена така зона, до неї розроблене детальне планування і озеленення території.

Так як основним недоліком існуючого стану парку являється відсутність функціональних зон, проект реконструкції передбачає облаштування ігрових майданчиків для дитячого відпочинку; зони тихого відпочинку (вона буде займати  більшу частину парку), яку передбачається розділити на окремі ділянки. Оформлення кожної буде мати індивідуальні риси і підпорядковане провідній ідеї садово-паркового мистецтва з підбором відповідного асортименту, це -  ділянки, на яких будуть демонструватись прийоми садово-паркового мистецтва. Пізнавальний характер буде нести вся територія парку, цьому допоможуть засоби візуальної інформації (таблички, щити).  

Так, велика територія для тихого відпочинку перетворюється на ботанічний парк, його пропонується оформити високодекоративними видами рослин, які являються перевіреними в умовах даної природно-кліматичної зони, а також рідко зустрічаються в озелененні населених міст. Це такі екзоти, як тріскуни амурський і пекінський, роза хугоніс, магнолія кобус,  бобовник «золотий дощ»,  кельрейтерія, ліріодендрон, бархат амурський, скумпія, ліщина «Contorta», мигдаль степовий. Поряд з цим планується доповнити їх традиційними для нашого району парковим породами (ясен, в’яз, клен, липа) для створення ділянок лісового садово-паркового ландшафту.   Пізнавальна зона парку буде домінуючою, таким чином одночасно з відпочинком відвідувачі будуть отримувати знання, які в свою чергу розвиватимуть бережливе ставлення до природи, а це вже являється просвітницько-екологічним аспектом суспільного життя.