Лихачева Г.О., Шершньова Г.В

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Інформаційне забезпечення управління ризиковою ситуацією на малому підприємстві

 

Особливістю здійснення підприємницької діяльності у малому бізнесі є виконання функцій управління власником малого підприємства, який одночасно є менеджером, економістом, маркетологом, юристом, фінансистом і приймає відповідні рішення в усіх сферах діяльності. Це обумовлює необхідність швидкого прийняття управлінських рішень, визначає основні особливості малих підприємств - гнучкість, мобільність, здатність швидко пристосовуватись до змін ринкового попиту. З іншого боку, керівник-власник малого підприємства несе персональну майнову відповідальність щодо можливих негативних результатів прийнятого управлінського рішення. Слід зазначити, що специфікою функціонування сектору малого бізнесу є значна частка банкрутств: лише 15% малих підприємств є успішними, близько 50% припиняють діяльність протягом перших двох років існування [3]. У звязку з цим важливого значення набуває проблема врахування ризику під час здійснення господарської діяльності підприємств.

Теоретичні та практичні аспекти проблеми управління ризиком досліджено в працях багатьох зарубіжних і вітчизняних учених, таких як І.Т. Балабанов, В.В. Вітлінський, В.М. Гранатуров, Г.Б. Клейнер, Л.М.Тепман [1-5].

Метою дослідження є розкриття різних аспектів діяльності малого підприємства для визначення чинників ризику та інформаційної підтримки управління ризиком.

Структурно інформаційне забезпечення управління ризиковою ситуацією підприємства має складатися з двох основних підсистем: у першій формується інформація про внутрішнє середовище підприємства та надається інформаційна підтримка для прийняття управлінських рішень; у другій підсистемі досліджується зовнішнє середовище та налагоджуються контакти із зовнішніми групами впливу. При цьому основними принципами взаємодії цих двох підсистем є сумісність та взаємодоповнюваність [4]. Для цього необхідно опрацьовувати інформацію щодо попиту, поведінки конкурентів, діяльності посередників і постачальників. Основою прийняття рішень є власні дані щодо обсягів реалізації продукції та ціни на неї. З іншого боку, діяльність малого підприємства характеризується більш тісними зв’язками у своєму безпосередньому бізнес-оточенні, зокрема із споживачами та постачальниками, що дозволяє певною мірою спрогнозувати їхню поведінку. Для малого підприємства важливого значення набуває оцінка загроз, пов’язаних з діловим середовищем – частиною зовнішнього середовища, та інфраструктурою бізнесу – частиною ділового середовища, що забезпечую організацію необхідними для її діяльності фінансовими, трудовими, інформаційними ресурсами, транспортними, аудиторськими та іншими послугами [5].

Аналіз зовнішнього та внутрішнього середовищ передбачає виявлення сукупності чинників, які впливають на діяльність підприємства.

Побудова інформаційної системи залежить також від таких двох основних елементів системи управління ризиковою ситуацією на малому підприємстві: прогнозування і моніторинг фінансових показників підприємства та управління економічними ризиками.

Для того, щоб інформаційне забезпечення було своєчасним та ефективним, на підприємстві розробляють комп’ютерну інформаційну систему. Ефективну інформаційну систему доцільно формувати з можливістю використання прогнозних моделей та підходів моделювання ситуацій. Такі інформаційні системи дають можливість прогнозувати розвиток негативних тенденцій як всередині підприємства, так і ззовні та мають назву системи управління базами даних (СУБД). Крім цього використовується комп’ютерна техніка та сучасні інформаційні технології обробки даних. Від підприємства вимагається не тільки зберігання і виводу даних, але й формування трендів та прогнозів на майбутнє. Для цього за оцінками фахівців найкраще підходить технологія OLAP (On-Line Analytical Processing – аналітичні розрахунки в онлайновому режимі). Використання цієї технології робить дані доступними в багатовимірному форматі подібно до типової електронної таблиці, яка має більше двох вимірів. Технологія OLAP також дає  змогу отримувати трендові показники і прогнози за допомогою статистичних розрахунків.

За умов функціонування локальної інформаційної мережі підприємства використання таких інформаційних технологій відкриває більше можливостей, оскільки немає необхідності зберігати всю інформацію на комп’ютері користувача, бо у разі необхідності її можна просто завантажувати із серверу або відкривати через Web-браузери з допомогою технологій Java. Основна перевага використання Internet полягає в тому, що він надає область та мову спілкування, які легко сприймаються користувачами [5].

Таким чином, система інформаційного забезпечення на підприємстві залежить від чинників внутрішнього та зовнішнього середовищ, які впливають на його діяльність.  Щоб інформаційне забезпечення було своєчасним та ефективним, необхідно використовувати сучасні комп’ютерні технології побудови механізму інформаційної системи, що дає змогу випередити виникнення ризикових ситуацій на підприємстві.

 

Література:

1.     Балабанов И.Т. Риск-менеджмент.-М.: Финансі и статистика, 1996.-187с.

2.     Бланк И.А. Управление денежніми потоками.- К.: Эльга: Ника-Центр, 2007.-752с.

3.     Мазоль С.И. Экономика малого бизнеса: Учеб. пособие для студентов  экон. спец. Вузов.-М: Книжный дом, 2004.-270с.

4.     Тэпман Л.Н. Риски в экономике: Учеб. пособие для вузов/Под ред. В.А. Швандара.-М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002.-380с.

5.     Черняк О.І., Крехівський О.В., Монаков О.В. Виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та можливого його банкрутства.-2003.-194с.