Мартиненко Д.О.

Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини ВМУРЛ Україна

Економічна сутність капіталу та його роль у комерційній діяльності підприємства

З погляду на підприємство як на незалежний суб’єкт гос­подарювання, капітал представляє собою абстрактну суму фінан­сових коштів в грошовій формі, що надані їх власником або кре­дитором господарюючому суб’єкту з метою інвестування, і ха­рактеризуються юридичним і часовим аспектами.

Як сума фінансових зобов’язань підприємства перед влас­никами і кредиторами капітал відображається в пасиві балансу підприємства і утворює фінансово-економічний сегмент госпо­дарства. За джерелами виникнення розрізняють власний (акціонерний капітал) і позиковий капітал (кредити, позики), які відрізняються правовим статусом капіталодавців. Уречевленням (еквівалентом) капіталу виступає майно підприємства, що пред­ставляє собою потенціал підприємства або конкретну форму ви­користання капіталу.

Активи і капітал підприємства - це лише різні аспекти од­ного і того ж явища, оскільки про майно говорять як про капітал необхідний для виробництва. З фінансової точки зору запаси майна (активи) означають очікування майбутніх надходжень коштів або використання фінансових ресурсів в минулому. Засо­би підприємства - це обов’язкові майбутні витрати або джерела фінансових коштів у минулому.

Виробничо-господарський сегмент окремого підприємства представляє собою його актив, тоб­то сукупність основних та оборотних засобів. Тільки платіжні засоби, розміщені в активі балансу, вилу­чаються з виробничо-господарської сфери. Вони - зв’язуючий елемент між двома складовими господарства підприємства. Гроші використовуються для придбання факторів виробництва та залишаються в матеріальній формі у виробничій сфері доти, доки внаслідок надходження виручки від продажу готових ви­робів знову не перетворюються на грошову форму. Тому майно підприємства можна представити у вигляді «області інвестицій» та «області платежів» (рис.1). Перша належить до виробничо-господарського, друга - до фінансово-економічного обороту підприємства. Елементи виробничого процесу втілюються в капіталі, а капітал фінансує майно підприємства. Тому фінансово-економічна область підприємства відображає виробничо-господарський оборот та процеси підприємства у вартісній формі.

Рис. 1  Області капіталу, інвестицій та платежів

Як бачимо, сучасне трактування активу і пасиву з об’єктивних причин відрізняється від традиційного радянського, коли перший був «сукупністю речей», а другий показував «групування коштів підприємства за джерелами утворення і призначен­ням в залежності від ступеня закріплення за даним підприємством». В зв’язку з тим, що «характер джерел коштів відображав форму соціалістичної власності», мова фактично йшла не про джерела надходження коштів від власників, оскільки останні бу­ли представлені одним суб’єктом - державою, а інформували: від якої «ланки» чи складової народного господарства надійшли ко­шти і на який термін.

При проведенні аналізу капіталу слід мати на увазі, що:

1.     Капітал підприємства є основним фактором виробництва.

2.     Капітал характеризує фінансові ресурси, які забезпечують йому доход.

3.     Капітал є основним джерелом заможності його власників.

4.     Капітал підприємства є головним вимірником його ринко­вої вартості.

5.     Динаміка капіталу підприємства є головним індикатором рівня.

6.     Капітал підприємства є основним фактором виробництва.

7.     Капітал характеризує фінансові ресурси, які забезпечують йому доход.

8.     Капітал є основним джерелом заможності його власників.

9.     Капітал підприємства є головним вимірником його ринко­вої вартості.

10. Динаміка капіталу підприємства є головним індикатором рівня ефективності його господарської діяльності.

Саме тому керівництво підприємства повинно володіти об’єк­тивною інформацією щодо того:

­         яким капіталом воно володіє?

­         чи є оптимальною його структура?

­         у які сфери діяльності він буде вкладений?

Так, якщо перший крок бізнесу - це залучення капіталу, то виникає питання про джерела цього капіталу. Підприємство може отримати фінансові кошти або від зовнішніх кредиторів, або в результаті своєї виробничої і збутової діяльності. Тому розрізняють два способи фінансування: зовнішнє і внутрішнє.