Економіка/10. Економіка підприємства

 

Бриль Ірина Василівна

МНС Інституту економіки промисловості НАН України, м. Донецьк                                                                     

Теорія розвитку інтелектуального капіталу підприємств

 

 

1. Аналіз наукових публікацій свідчить, що теорія інтелектуального капіталу виникла достатньо недавно і перебуває у фазі свого становлення. На підставі їх узагальнення можна стверджувати, що інтелектуальний капітал є сукупністю здібностей та знань, які мають економічну цінність і використовуються у виробничій системі, орієнтованій на задоволення потреб суспільства з метою підвищення економічного потенціалу, його використання та одержання доходу.

2. Уперше розглянули та проаналізували дані щодо використання інтелектуального капіталу представники компанії Skandia, Canadian Imperial Bank of Commerce та Dow Chemical (перший звіт опублікований у 1994 р.). Л.  Едвінсон та М. Мелоун (Скандія Навігатор) розподіляють інтелектуальний капітал на три складові: людський (НС – human capital), організаційний (або структурний) (SC – structural capital) та клієнтський (СС – capital client). Кожний із них може бути власним чи запозиченим.

3. Для виявлення суті інтелектуального капіталу підприємства досліджено категорію інтелектуального потенціалу. Визначено, що інтелектуальний потенціал підприємства – це можливості, надані інтелектуальними ресурсами на даний час і в майбутньому, що можуть бути використані для досягнення певної мети, розв’язання будь-якого завдання. Доведено, що інтелектуальний капітал – це засіб (ресурси) досягнення мети, інтелектуальний потенціал – можливості її досягнення.

4. За результатами дослідження співставлено інтелектуальний, людський та соціальний потенціали, на основі доповнення складових нематеріального капіталу виявлено взаємозв’язки інтелектуального, людського та соціального капіталу підприємства (рис. 1) [1, с. 55].

Складові нематеріального капіталу

Розроблені формалізовані та зафіксовані результати праці: патенти, торгові марки, програмне забезпечення, організаційна структура

Неформалізовані (нефіксовані) знання, уміння, навички, здібності, таланти, креативне мислення, корпоративна культура

Фізичне та психічне здоров’я

Соціально-психологічні характеристики людини: мотивація, моральні цінності, етичні принципи,  соціальні норми, загальна культура, мобільність

Соціальні відносини: соціальна взаємодія, довіра, соціальна справедливість

Соціальна відповідальність перед

сучасними та наступними поколіннями

                           Інтелектуальний капітал                                                            Соціальний капітал

                                                  

Людський капітал

 
                                                

 

 


Рис. 1. Взаємозв’язки інтелектуального, людського та соціального
капіталу підприємства

* Доповнення автора виділено курсивом.

 

  5. У ході проведення дослідження автором визначено, що інтелектуальний капітал підприємства – це обсяг усіх знань і вмінь його працівників та результат практичного застосування цих навичок, розумової праці на користь підприємства, що проявляється у формі блага для підприємства. Інтелектуальний капітал формують матеріальні та нематеріальні складові. Він складається з досвіду та знань працівників, організаційної культури, документації та інформаційної бази даних, форм роботи з персоналом та клієнтами [2, с. 38].

 

Література.

1.                Антонюк В. П. Формування та використання людського капіталу в Україні: соціально-економічна оцінка та забезпечення розвитку: монографія / В. П. Антонюк. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2007. – 348 с.

2. Бриль І. В. Деякі підходи до визначення сутності інтелектуального капіталу підприємств / І. В. Бриль // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії:  зб. наук. праць. – Краматорськ: ДДМА, 2007. –  №2(8). – С. 36-39.