к. е. н.  Литовченко О.Ю., Грач М.Г.

 

Харківський національний економічний університет, Україна

 

ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ

 

На фоні загострення конкурентної боротьби, поширення промислового шпіонажу, а також об'єктивної потреби суб`єктів господарювання у зменшенні комерційних ризиків, стає очевидною необхідність забезпечення економічної безпеки підприємства.

В ринкових умовах, яким характерні підприємницький ризик та невизначеність саме організація фінансової безпеки як  головної складової економічної безпеки підприємства має забезпечити внутрішню гармонію та досягнення фінансових інтересів, а також стійкість суб’єкта господарювання до впливу зовнішніх негативних чинників.

Дослідженням проблеми забезпечення фінансової безпеки на рівні підприємства займалися такі вітчизняні вчені, як О.В. Ареф’єва, І.А. Бланк , К.С. Горячева, Т. Б. Кузенко, С. М. Ілляшенко, Г. В. Задорожний, Г. В. Козаченко, Л. А. Костирко, В. П. Пономарьов, О. О. Терещенко, В. В. Шликов та ін. Проте є цілий ряд невирішених проблем у цій сфері, зокрема, залишаються невирішеними питання організаційної побудови системи фінансової безпеки підприємства. Отже, метою дослідження є процес організації фінансової безпеки на підприємстві, його етапи, функції та принципи.

Фінансова безпека є універсальною категорією, що відбиває захище­ність суб'єктів соціально-економічних відносин на всіх рівнях, починаючи з держави і закінчуючи кожним її громадянином. Зміст даного поняття містить у собі систему заходів, що забезпечують конкурентостійкість і фінансову стабільність підприємства, а також сприяють підвищенню рівня добробуту його власників та робітників.

Під фінансовою безпекою підприємства, на думку Горячевої К.С., слід розуміти фінансовий стан, який  характеризується, по-перше, збалансованістю  і  якістю  сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, котрі використовуються підприємством, по-друге, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх   загроз,  по-третє,  здатністю   фінансової   системи  підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів, місії і завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів, по-четверте, забезпечувати ефективний і сталий розвиток цієї фінансової системи[1].

Головна мета фінансової безпеки підприємства полягає в тім, щоб гарантувати його стабільне та максимально ефективне функціонування тепер і високий потенціал розвитку в майбутньому. До основних функціональних цілей фінансової безпеки належать:

забезпечення високої фінансової ефективності роботи;

підтримка фінансової стійкості та незалежності підприємства;

досягнення високої конкурентноздатності;

забезпечення високої ліквідності активів;

підтримка належного рівня ділової активності;

забезпечення захисту інформаційного поля і комерційної таємниці;

ефективна організація безпеки капіталу та майна підприємства, а також його комерційних інтересів.

  Головна та функціональні цілі зумовлюють формування необхідних структуроутворюючих елементів і загальної схеми організації фінансової безпеки[4].

Організація – це свідомий процес, спрямований на об`єднання та впорядковану взаємодію елементів або частин (людей, ідей, ресурсів) у ціле, у результаті чого утворюється життєздатна, продуктивна, стійка система. Загальні питання об'єктивної необхідності організації будь-якої системи як взаємодії частин, що утворюють органічне ціле, розкриті А.А. Богдановим у його працях про тектологію як про загальну організаційну науку. Організаційний підхід до дослідження будь-якої економічної системи означає вивчення її з погляду її внутрішньої структури і відношень з усіма зовнішніми системами [5].

Система організаційного забезпечення повинна враховувати альтернативні шляхи забезпечення безпеки підприємства, при чому вибір конкретного проекту повинен відповідати фінансовій стратегії і конкретній фінансовій політиці підприємства. Цілями системи організації фінансової безпеки є, по-перше, захист фінансових інтересів підприємства, його структурних підрозділів та працівників; по-друге, відновлення та забезпечення фінансової рівноваги підприємства у довгостроковому періоді; і, по-третє, збереження та ефективне використання не лише фінансових, але й матеріальних та інформаційних ресурсів.

Процес організації повинен бути послідовним та логічним і передбачає розподіл ролей, задач, інформації та інших ресурсів, процесів, методів та технологій, комунікації, відповідальності та повноважень. Організаторська функція також означає розподіл та впровадження заходів щодо виконання основних цілей підприємства.

Організація  фінансової безпеки завжди здійснюється в просторі (структурність) та часі (процес), а отже передбачає ряд дій щодо її забезпечення [4].

Особливого значення набуває питання державного регулювання правового становища даних структур та їх відповідальності за результати своєї діяльності. Місцеві органи виконавчої влади зацікавлені не тільки у правових обмеженнях діяльності підприємств, а і у підтриманні фінансової безпеки регіону в цілому.

Інформаційне забезпечення включає в себе отримання даних, необхідних для вирішення завдань, що забезпечують функціонування всієї системи.

Кадрове забезпечення включає в себе: підбір кадрів відповідної кваліфікації, підвищення кваліфікації персоналу організації, забезпечення системи стимулювання менеджменту.

Технічне забезпечення, включає в себе широке використання технічних засобів різного призначення, що забезпечують реалізацію заходів щодо забезпечення фінансової безпеки та забезпечення контролю за їх виконанням[5].

В цілому організаційна модель фінансової безпеки підприємств, на наш погляд, повинна містити основні принципи і напрями реалізації заходів на різних рівнях виробничої та комерційної діяльності, які представлені на рис. 1.

        

Організація фінансової безпеки повинна бути проведена на основі комплексної програми забезпечення безпеки підприємства та розроблених для виконання планів роботи кожного працівника і підрозділів

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Принципи організації фінансової безпеки [1,2]

 

Організація має місце в межах будь-якого підприємства чи установи. Зафіксований чи формально закріплений розподіл праці по управлінню оформлюється у вигляді організаційної структури.

Організаційна структура являє собою внутрішньосистемний порядок, форму організаційних відносин і елементів і створюється суб'єктом управління для оптимізації зв'язків і відносин, завжди формальна і закріплена правовими нормами. В них відображаються всі її основні характеристики й елементи, а саме:

поділ (спеціалізація) праці за посадами (директор, начальник відділу, менеджер);

групування посад за підрозділами (відділ, бюро); склад посад і підрозділів (інженер, економіст);

компетенція та ієрархія посад (директор, головний інженер, головний конструктор, конструктор та ін.);

порядок зв'язків між посадами, підрозділами[2].

Організаційна структура підприємства залежить в першу чергу від загальної виробничої структури, що,в свою чергу, залежить від спеціалізації та масштабів виробництва та його технології, об`ємів використовуваної техніки, форми організації праці та ступеню розвитку комерційних відносин.

Організаційне забезпечення фінансової безпеки на рівні підприємства передбачає створення окремої структури, що здійснює аналіз стану фінансової безпеки підприємства як складової економічної безпеки та розробку заходів із забезпечення економічної безпеки на підприємстві в цілому. При цьому форма організації залежить від особливостей бізнесу та може бути створена у вигляді як власного підрозділу, так і залученими фахівцями на договірній основі. В основному служба безпеки існує на великих підприємствах, але за наявності можливості може мати місце і на середніх. У всіх інших випадках безпеку малим і середнім підприємствам забезпечують місцеві органи внутрішніх справ або при державній службі безпеки. Отже, для забезпечення належного рівня фінансової безпеки на підприємстві повинні функціонувати спеціальні органи.

Функції забезпечення фінансової безпеки покладено на відділи фінансової розвідки і фінансового аудиту.

Служба фінансової безпеки на підприємстві в ході реалізації своєї діяльності має наступні повноваження та функції:

виявляє і надає керівництву інформацію, ігнорування якої може стати потенційною загрозою втрати активів, з метою попередження правопорушень, що зачіпають економічні інтереси підприємства;

здійснює внутрішній аудит підприємства, тобто оцінку балансу щомісяця стосовно фінансової стабільності шляхом співставлення облікових даних з фактичними, проводить інвентаризацію зобов’язань і майна;

займається вивченням негативних і кримінальних аспектів тіньової економіки і ринку, моніторингом законодавства з фінансових питань;

здійснює контроль за виконанням показників фінансового плану підрозділами і підприємством загалом,  а також контролює використання фінансових ресурсів на непродуктивні витрати;

займається розробкою облікової політики підприємства, запровадженням форм бухгалтерського обліку порядку і способів реєстрації інформації;

організовує оперативний контроль за надходженням грошових коштів від реалізації продукції  (робіт, послуг), за своєчасним розв'язанням претензій у сфері розрахунків з постачальниками і споживачами;

забезпечує страхування від фінансових ризиків;

здійснює перевірку контрагентів та клієнтів на предмет платоспроможності та фактичного існування [3].

Отже, процес організації фінансової безпеки на підприємстві,  як вид діяльності щодо узгодження та упорядкування зусиль, об`єднаних загальною метою та сумісної діяльності учасників того чи іншого завдання є однією з найважливіших умов забезпечення стійкого зростання підприємства та формування позитивних результатів його фінансової діяльності.

 

Література:

1. Горячева,  К.  С.  Оцінка   рівня   фінансової   безпеки   підприємства [Текст] / К. С. Горячева // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. пр. - Суми : Мрія ; УАБС, 2004. - Т. 10. - С. 66.

2.Мартюшева,  Л. С.  Фінансова  безпека  підприємств  [Текст]  :  конспект  лекцій  /  Л. С. Мартюшева, Т. Б. Кузенко, О. Ю. Литовченко. - Харків : Вид-во ХНЕУ, 2008. - 140 с.

3. Фінансова робота на підприємствах: співвідношення посадових обов`язків працівників фінансового сектора підприємства / Збірник науково-технічних праць Науковий вісник, 2008, вип. 18.2 — с. 84-87

4.   Вікторова Т.С. Процес організації [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http://www.viktorova-ts.ru/page97/page122/index.html