Левчук О. В., Овсяннікова О. В.

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Інвестиційне співробітництво українсько-польського прикордоння

 

Прикордонні території мають специфічний статус та відіграють важливу роль у процесі міждержавного співробітництва. Розширення інвестиційних відносин України з Польщею на рівні прикордонних територій відповідає не лише регіональним інтересам, а й інтересам усієї країни. Адже такі зв’язки можуть бути додатковим джерелом покращення рівня соціально-економічного розвитку України. Слід зазначити також, що інвестиційна співпраця відіграє в цьому процесі важливу роль, особливо для української сторони, яка відчуває набагато більший дефіцит іноземних інвестицій.

Питання розвитку транскордонного співробітництва України з Польщею досліджували такі українські вчені, як І. Афанасьєв, О. Гребельник, В. Колодяжна, О. Лютак, Н. Ісакова.

Динамічному та взаємовигідному розвитку транскордонних українсько-польських торговельних відносин та інвестиційних зокрема,  сприяють вигідне геополітичне, геоекономічне розташування прикордонних територій України та Польщі, особливо Волинської області та Люблінського воєводства.

Після отримання Україною незалежності почала активно зміцнюватись нормативна база щодо співробітництва прикордонних територій. Зокрема, протягом 1991–1995 років було підписані основні угоди щодо співпраці з прикордонними територіями Польщі. Серед них: Угода між урядами України та Польщі про торгівлю та економічне співробітництво (1 жовтня 1991 р.), Протокол намірів про співробітництво прикордонних воєводств – областей Польщі й України (18 грудня 1992 р.), Угода про створення транскордонного об’єднання єврорегіон “Буг” (29 вересня 1995 р.), які стали початком відновлення традиційних прикордонних зв’язків і міжрегіонального співробітництва України та Польщі [4].

Слід відзначити, що найбільші закордонні інвестиції Польща має саме в Україні – 730 млн. доларів. Українські інвестиції в Польщі також є найбільшими за кордоном і становлять 1,2 млрд. доларів. В Україні понад 1 тис. польських фірм з польським або змішаним капіталом [2].

На сході Польщі тривають роботи з будівництва пунктів перетину кордонів. Інвестиції на суму понад 800 млн. злотих від польських воєводств та ЄС повинні відкрити східний кордон Польщі для підприємців.

Наразі важливим завданням є коригування характеру економічних взаємин, тобто зміщення акцентів з суто торговельних відносин до інвестиційної і промислової кооперації. І передумови для цього існують: на сьогодні Польща є основним з джерел іноземних капіталовкладень в економіку прикордонних областей. Із загальної суми іноземних капіталовкладень у 327,6 млн. дол. США, що надійшли в економіку регіону протягом 1993–2010 років (на 01.07.2010), 28,5 % – польського походження (державна реєстрація іноземних інвестицій здійснена згідно Закону України “Про режим іноземного інвестування”) [1].

В Україні працює близько тисячі польських і польсько-українських фірм, що в загальному обсязі польських капіталовкладень становить близько 200 млн. дол.; наша країна посідає сьоме місце серед іноземних інвесторів на берегах Дніпра. Найбільш значною польською інвестицією протягом багатьох років була покупка польським "Кредитом-Банком" Західноукраїнського комерційного банку. Останнім часом в Україну почали надходити інвестиції найбільшого польського страховика ПЗУ. Але найбільше грошей польські підприємці вкладали в Україні в розвиток малого і середнього  бізнесу. Слід зазначити той факт, що обсяг польських інвестицій за останні два роки майже подвоївся [2].

Польські інвестори вкладали валютні та матеріальні цінності здебільшого у розвиток виробничої сфери, зокрема деревообробної та харчової галузей, банківської справи. Капіталовкладення з Польщі зосереджені також у підприємствах, що займаються торговельно-посередницькою діяльністю та надають різноманітні послуги, зокрема транспортні. Як приклад ефективного співробітництва варто навести діяльність спільного підприємства “БРВ–Україна” (виробництво меблевої фурнітури), ТзОВ “Модерн-Експо” (виробництво та реалізація торгівельного обладнання і устаткування), ТзОВ “Аркус-Ромет” (виробництво велосипедів), ТзОВ “Агрофрукт” (оптова торгівля товарами), функціонування банківської установи “Унікредит Банк ТзОВ (Україна)”.

Аналіз стану українсько-польського інвестиційного співробітництва дозволяє зробити висновок про те, що основними бар’єрами, котрі негативно впливають на нарощування взаємного капіталообороту, є наступні:

1) нестабільність українського законодавства у сфері зовнішньоекономічної та інвестиційної політики, його невідповідність вимогам і нормам світових стандартів;

2) труднощі в проведенні розрахунків по контрактах, спричинені недостатнім розвитком міжбанківських зв’язків, а також проблеми, пов’язані з нестабільною фінансовою ситуацією підприємств;

3) повільність у впровадженні в життя установами стандартизації обох країн угоди про взаємне визнання результатів випробовувань товарів (взаємна акредитація випробувальних центрів, лабораторій тощо);

4) низька маркетингова активність українських підприємств на польському ринку (мається на увазі участь в ярмарках і виставках, практична відсутність представництв українських підприємств в Польщі);

5) недостатнє використання українською стороною загальноприйнятого інструментарію господарювання в ринкових умовах (наприклад, маркетингу, міжнародного менеджменту і т.п.);

6) труднощі, пов’язані з організацією двосторонніх робочих зустрічей представників українських міністерств і відомств у Польщі та Україні, які з приводу ініційованих українською стороною багаторазових змін і перенесення термінів візитів та складу делегацій, часто зриваються або втрачають свою актуальність.

Аналіз інвестиційних відносин між українськими прикордонними областями та прикордонням Польщі показує, що цей напрям співпраці для обох країн є досить перспективним. Інвестиції між прикордонними територіями мають помітну тенденцію до зростання, подальша економічна співпраця між країнами відзначається відсутністю істотних проблем у двосторонніх відносинах, які б перешкоджали їх розвитку. Україна та Польща зацікавлені в поглибленні й подальшому розвитку інвестиційного співробітництва.

 

Література:

 

1.                 Закон України «Про режим іноземного інвестування» // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 19.

2.                 Гребельник О. П. Сучасні тенденції транскордонного торговельно-економічного співробітництва України та Польщі / О. П. Гребельник // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2011. – № 1. – С. 167–172.

3.                 Колодяжна В. Українсько-польське транскордонне співробітництво: правова регламентація торговельно-економічних проектів співпраці / В. Колодяжна // Юридична Україна. – 2008. – № 5. – С. 13–17.

4.                 Лютак О. Організаційно-правове забезпечення співпраці прикордонних територій у євроінтеграційній стратегії України / О. Лютак // Наука молода. – 2010. – № 6. – С. 131–134.