Економічні науки/3.Фінансови відносини

 

Сімбірцева А.О.

студент ОКР «бакалавр», з напряму підготовки «Менеджмент виробництва»,

Вецепура Н.В.

науковий керівник, к.е.н., доц. кафедри «Оподаткування»

Донецький державний університет управління, Україна

 

ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВОЇ ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ

 

Головною передумовою формування соціально орієнтованої економічної системи є чітке, динамічне функціонування фінансової системи, потужність якої визначається обсягом фінансових ресурсів, що розміщуються в реальному та фінансовому секторах економіки. Разом з тим, результативність фінансової системи, її трансформація у контексті поглиблення ринкових засад функціонування економіки нашої держави, потребує формування ефективної фінансової політики [1]. Про необхідність формування ефективної фінансової політики свідчать як відсутність належної законодавчої регуляції бюджетних правовідносин та механізму відповідальності за порушення бюджетного законодавства так і деякі макроекономічні показники.

Реальний ВВП зріс на 5,3% протягом 1кв. 2011 року і, як очікувалось, споживання домогосподарств стало основним рушієм цього приросту, в той час як показник росту інвестицій розчаровує. Інвестиції в основний капітал збільшились лише на 4,5%, але значна частка яких забезпечена завдяки інвестиціями уряду в чемпіонат з футболу «Євро 2012». Домогосподарства збільшили свої витрати у реальному виразі на вражаючі 12,7%, переважно завдяки збільшенню витрат на продукти харчування та товари тривалого використання. У свою чергу це збільшило реальний імпорт на 39%, що вдвічі вище темпів росту реального експорту [2].

Слід зауважити, що нинішній рівень капітальних видатків бюджету є низьким. Фінансування капітальних вкладень обмежується головним чином об'єктами соціальної інфраструктури.

Формування фінансової політики яка визначає базові принципи й механізми організації та регулювання руху фінансових ресурсів як на державному рівні, так і на рівні регіону, галузі чи окремого економічного суб'єкту відбувається в умовах посилення відкритості національної економіки.

Відповідно, проблеми формування фінансової політики та її ефективності для поліпшення фінансового стану реального сектора економіки України знайшли відображення в працях вчених-економістів В. М. Опаріна [3], І. Ф. Родіонова [4], В.М. Федосова [5]та ін.

Метою дослідження є теоретичне узагальнення питань відносно формування фінансової політики та визначення заходів щодо підвищення її ефективності.

Фінансова політика держави являє собою сукупність заходів щодо формування і розподілу фінансових ресурсів. Фінансову політику розглядають і як спеціальну діяльність державних органів, за допомогою якої регулюються фінансові відносини для виконання державою своїх функцій.

В умовах стратегічної орієнтації розвитку національної економіки метою державної фінансової політики є поліпшення соціального і матеріального благополуччя в суспільстві. Щоб досягти поставленої мети держава повинна забезпечити збалансований ріст фінансових ресурсів в усіх ланках фінансової системи. Відповідно, державна фінансова політика повинна, по-перше, виступати засобом вирішення соціально-економічних задач у державі. По-друге, фінансова політика держави повинна враховувати інтереси всіх суб'єктів фінансової системи, а не тільки органів державної влади або, ті чи інші особисті інтереси.

Фінансова політика як самостійна сфера діяльності держави в галузі фінансових відносин повинна бути спрямована на підвищення обсягу й ефективності використання фінансових ресурсів, що є матеріальною основою соціально-економічних і науково-технічних перетворень у суспільстві.

Таким чином, фінансова політика це багатогранна і складна економічна категорія, найважливішими напрямками якої є:

фіскальна або податково-бюджетна політика (у складі якої, у свою чергу, виділяють соціальну, податкову, амортизаційну, інвестиційну та політику управління державним боргом (боргову), фінансову політику державних підприємств);

грошово-кредитна політика або монетарна (у складі якої виділяються грошова (емісійна), валютна, валютно-курсова (політика обмінного курсу), політика валютних обмежень, процентна (облікова, дисконтна), кредитна та міжнародна кредитна політика; митна політика.

При цьому слід зазначити, що всі напрямки реалізації фінансової політики знаходяться в тісному взаємозв’язку та взаємовпливу, а отже дієздатність фінансової політики значною мірою визначається узгодженістю її окремих складових. Разом з тим слід зазначити, що будь-який напрям фінансової політики у своєму взаємозв’язку та взаємозалежності має як внутрішню, так і зовнішню спрямованість.

При чому більшість вчених-економістів виділяючи у складі фінансової політики фіскальну та монетарну політику, вважають їх основними напрямками впливу на перерозподіл фінансових ресурсів між державою, галузями, регіонами та суб’єктами підприємницької діяльності. Маючи як внутрішню так і зовнішню спрямованість, будь-який напрям фінансової політики забезпечує національні фінансово-економічні інтереси, впливає на соціально-економічний розвиток в країні та зростання суспільного добробуту

Проведенню ефективної фінансової політики значною мірою шкодить непослідовність у реформуванні податкової системи, її нестабільність. Перші кроки реформування податкової системи зроблені. Але назвати їх вдалими навряд чи можна. Робота з формування податкової політики ще попереду, її необхідно завершити якомога швидше. Податкова політика має спрямовуватися на розв’язання таких двох взаємопов’язаних завдань, як забезпечення збалансованості бюджету і пожвавлення ділової активності, підтримки виробництва [6].

Так, однією із головних проблем фінансової політики для України можна назвати проблему зростання державного боргу та видатків з його обслуговування. Державний борг виникає зазвичай в результаті фінансування дефіциту державного бюджету за рахунок запозичень, здійснюваних на зовнішньому і внутрішньому фінансових ринках. Як показують статистичні дані, темпи збільшення витрат з обслуговування і погашення державного боргу значно випереджають темпи зростання економіки країни. Така ситуація свідчить про системні прорахунки урядової фінансової політики щодо продовження фінансування дефіциту державного бюджету за рахунок досить дорогих зовнішніх і внутрішніх джерел коштів. Особливо негативні наслідки може викликати загрозлива динаміка зовнішніх боргових платежів та їх значна питома вага, яка перебільшує частку платежів із внутрішніх боргових зобов'язань [7].

Зараз основною метою соціально-економічного розвитку більшості країн світу є поліпшення якості життя населення. Йдеться про практичну реалізацію завдань довгострокової стратегії, яка передбачає економічно обґрунтоване підвищення базових соціальних стандартів і гарантій та буде сприяти інтегруванню України у світовий економічний процес як країни з конкурентоспроможною економікою, здатною вирішувати найскладніші завдання свого соціально-економічного розвитку.

Таким чином, головне завдання фінансової політики, тобто забезпечення відповідними фінансовими ресурсами реалізації тої чи іншої державної програми економічного і соціального розвитку, повинно також забезпечувати захист національних інтересів та національної безпеки України в політичній, економічній, соціальній, екологічній та інших сферах. З метою підвищення ефективності фінансової політики треба здійснити наступні заходи:

адаптація законодавства України до законодавства Європейського Союзу;

підвищення ефективності адміністрування податків та зменшення обсягу податкової звітності;

відновлення кредитування реального сектору економіки та сприяння зменшенню вартості кредитних ресурсів;

створення сприятливих умов для залучення інвестицій та впровадження інновацій у пріоритетні сектори (агропромисловий, оборонно-промисловий та гірничо-металургійний комплекси, хімічну промисловість, машинобудування) та реалізація місцевими органами виконавчої влади узгодженої регіональної інвестиційної політики в реальному секторі економіки шляхом реорганізації регіональних центрів з інвестицій та розвитку;

проведення активної міжнародної політики України та ін.

Література:

1. Смагін В.Л. Фінансова політика держави і розвиток фінансового ринку в Україні [Електронний ресурс] / Смагін В.Л. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/knp/154/knp154_65-68.pdf.

2. Дехтяр Н.А. Розвиток фінансової політики України та напрямки підвищення її ефективності [Електронний ресурс] / Дехтяр Н.А., Школьник І.О., Крайніков І.М. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://dspace.uabs.edu.ua/bitstream/123456789/7247/1/The%20development%20of%20financial%20policies.pdf.

3. Опарін В.М. Фінансова система України (теоретико-методологічні системи) – К.: КНЕУ, 2005.

4. Родіонова І.Ф. Макроекономіка: теорія та політика. – К.: Таксон, 2004.

5. Федосов В., Опарін В., Льовочкін С. Фінансова реструктуризація в Україні: проблеми і напрямки. – К.:КНЕУ, 2002.

6. Ковальчук А. Ефективність законодавчого забезпечення фінансової політики в Україні // Право України. - 2006. - № 4. - С.44-48.

7. Запатріна І. Фінансова політика та її вплив на економічне зростання// Економіст. - 2006. - № 3. - C. 27-31.