ас. Олексіч Ж. А.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ», Україна

 

Аналіз інформаційного забезпечення реалізації цільових програм розвитку держави

 

Сьогодні стає все більш актуальною проблема підвищення ефективності управління та використання державних ресурсів. Даний етап розвитку пов'язаний з необхідністю модернізації української економіки до рівня розвинених країн світу, а саме: перетворення економіки та орієнтація на вирішення соціальних та організаційних проблем; створення відповідного ринкового простору на території країни; забезпечення національних інтересів; збереження територіальної цілісності країни тощо. Вирішення зазначених проблем вимагає формування цілісної ефективної системи контролю державних фінансів, яка повинна забезпечити соціально-економічну та організаційну трансформацію суспільних, економічних та фінансових відносин, а також пошуку нових форм і методів державного та громадського управління і, відповідно, перегляду усталених наукових теорій, концепцій, методологій.

Істотною вимогою на шляху становлення ефективного інституту державного аудиту (зовнішнього незалежного фінансового контролю) є належне ресурсне забезпечення. В якості вхідних ресурсів для системи державного аудиту розглядаються не лише фінансові кошти, належне кількісне і якісне кадрове забезпечення тощо, але і, можливо, найбільш значуще, – інформаційне забезпечення. Для системи зовнішнього незалежного фінансового контролю інформаційне забезпечення може бути представлене як в якості належного методичного апарату – повного спектру консультаційних послуг від провідних фахівців різних сфер економічної діяльності, так і, істотно залежить, від інформації про об’єкт аудиту.

Згідно ЗУ «Про державні цільові програми» під державними цільовими програмами розуміється «комплекс взаємопов'язаних завдань і заходів, які спрямовані на розв'язання найважливіших проблем розвитку держави, окремих галузей економіки або адміністративно-територіальних одиниць, здійснюються з використанням коштів Державного бюджету України та узгоджені за строками виконання, складом виконавців, ресурсним забезпеченням» [1]. Із визначення цілком очевидно, що саме державні цільові програми є основним об’єктом зовнішнього незалежного фінансового контролю. Більшість державних цільових програми за поданням Кабінету Міністрів України затверджуються законом, хоча окремі державні цільові програми за поданням замовників можуть бути затверджені Кабінетом Міністрів України [1].

Недостатнє представлення інформації про об’єкт державного аудиту може істотно нашкодити ефективності проведення контролю державних фінансів. Відповідно, вимагати якісних рекомендацій та висновків за результатами проведеного аудиту в умовах нестачі вхідної інформації самонадіяно і необґрунтовано, адже в такому випадку державний аудит діє в умовах невизначеності. Для виявлення стану розкриття інформації про основні соціально-економічні реформи порівняємо задокументованість основних показників реалізації цільових програм розвитку Росії та України. Результати порівняння за основними критеріями представлені у таблиці 1.

Таблиця 1

Порівняння інформаційної прозорості цільових програм розвитку держави та ступеня їх реалізації

Критерії

Країни

Росія

Україна

Доступність інформації про програми

Федеральні цільові програми відкриті для загального доступу через окремий сайт у мережі Інтернет

Державні цільові програми оформлюються окремим законом і представлені на сайті ВРУ у розділі «Законодавство України». Частина державних цільових програм, затверджених КМУ на його сайті не представлена.

Визначення виконавців

Чітко визначені виконавці, замовник та відповідальні особи

Чітко визначені виконавці, замовник та відповідальні особи

Джерела фінансування

Чітко визначені джерела фінансування за бюджетами різних рівнів та статтями бюджету з одночасним наведенням інформації щодо фактичного стану виконання програми

Визначені джерела фінансування за бюджетами різних рівнів

Строки реалізації програм

Чітко визначені

Чітко визначені

Основні критерії та етапи

Наведені в повному обсязі із прогнозними фінансовими показниками

Представлені основні етапи з прогнозними фінансовими показниками

 

Загальним висновком до проведеного аналізу є визначення істотної кількості спільних рис, що об’єднують розробку та реалізації цільових програм розвитку країн-сусідів. В той же час, істотною відмінністю при реалізації федеральних цільових програм Росії є велика роль місцевих бюджетів, адже левова частка фінансування для більшості програм надходить з бюджетів суб’єктів Російської федерації. В Україні ситуація є діаметрально протилежною, адже цільові проекти фінансуються в основному за рахунок річного бюджету України. Якісне ж удосконалення процесу розробки та інформаційного наповнення необхідне як з позиції підвищення відповідальності ініціаторів, замовників та виконавців цільових програм державного розвитку, так і з позиції контролю державних фінансів, здатного забезпечити належне представлення результатів використання державних коштів.

 

Список використаної літератури

1.                 Про державні цільові програми : Закон України від 18.03.2004 № 1621-IV / [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1621-15

2.                 Федеральные целевые программы России / [Электронный ресурс]. –Режим доступа : http://fcp.economy.gov.ru/cgi-bin/cis/fcp.cgi/Fcp/Title/1/2012