Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Корчак А.С., наук.кер., к.е.н. Ворошан А.Д.

Буковинський державний фінансово-економічний університет, Україна

Інвестиційний клімат в Україні: проблеми та шляхи забезпечення

 

Забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні залишається питанням стратегічної важливості, від реалізації якого залежать динаміка соціально – економічного розвитку та можливість модернізації на цій основі національної економіки.

На сьогодні для економічного розвитку нашої  держави обсяг внутрішніх фінансових ресурсів є недостатнім.  У зв’язку з чим привабливими стають кошти іноземних інвесторів.

Потенційно Україна може бути однією з провідних країн Європи, де вкладають прямі та портфельні іноземні інвестиції. Цьому сприяє її великий внутрішній ринок, значний промисловий і сільськогосподарський потенціал, а також вигідність геополітичного розташування України на перехресті торговельних шляхів Європи та Азії [1].

Інвестиційний клімат безпосеред­ньо впливає на основні показники соціально – економіч­ного розвитку країни. Позитивний інвестиційний клімат сприяє вирішенню соціальних проблем, забезпечує високий рівень зайнятості населення, дозволяє онов­лювати виробництво, проводити модернізацію й наро­щування основних фондів підприємств, впроваджува­ти новітні технології тощо. Отже, в даний час стабілізація інвестиц­ійного клімату є найважливішим завданням для України [4].

      В сучасних умовах досягти сталого економічного розвитку можна лише здійснивши структурні зрушен­ня у господарському комплексі України. Враховуючи, що інвестиції виступають дієвим важелем здійснення структурної перебудови економіки, розв'язання соціальних і економічних проблем, то ключовими завданнями державного управління є покращення інвестиційного клімату, активізація інвестиційної активності, накопичен­ня інвестиційних ресурсів та їх концентрація на пріоритетних напрямах розвитку економіки [2].

 За даними Держкомстату України за січень – жовтень 2011 р. обсяг інвестицій в основний капітал зменшився порівняно з аналогічним періодом 2010 р. на 2,9% - до 83 млрд. 852,3 млн. грн.

За вказаний період освоєно 103 млрд 294 млн грн. Інвестиції в матеріальні активи склали 99 млрд 151,8 млн. грн., нематеріальні активи - 4 млрд. 142,9 млн.грн.
        За рахунок держбюджету інвестиції склали 4 млрд. 644,9 млн. грн.
Більш всього інвестували в переробну промисловість - 21 млрд. 141,3 млн. грн., що складає 22,2% від загальної кількості інвестицій
. У будівництво за вказаний період було інвестовано лише 3 млрд. 472,6 млн. грн., що складає 3,6% від загальної кількості [3].

Україна в першому кварталі 2011 року направила в економіку інших країн світу $587,8 млн. прямих інвестицій, що в 8,4 рази перевищує показник за весь 2010 рік.

        Обсяг прямих українських інвестицій в економіку країн світу, з врахуванням курсової різниці, на 1 жовтня 2011 року досяг $6793,2 млн., у тому числі до країн ЄС - $6475,7 млн. (95,3% загального обсягу), країн СНД - $222,4 млн., інші країни світу - $95,1 млн. (1,4%).

Прямі інвестиції з України здійснювалися в 47 країн світу, переважна їх частина направлена на Кіпр (93,4%) [5].

Згідно з підрахунками Державного комітету статистики станом на 1 січня 2011 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в Україну (кумулятивно), з урахуванням його переоцінки, втрат, курсової різниці, склав 44,7 млрд. дол. США (в розрахунку на одну особу становить 978,5 дол. США).      Інвестиції надійшли із 124 країн світу. До найбільших країн – інвесторів входять: Кіпр - $9579,1 млн., Німеччина - $7005,7 млн., Нідерланди - $4082,7 млн., Російська Федерація - $2956,3 млн. На основі цих даних побудуємо кругову діаграму часток іноземних інвестицій в Україну на 1 жовтня 2011 р. (рис. 1).

Рис. 1. Структура надходжень іноземних інвестицій в Україну [5]

            Отже, можна зробити висновки, що за даний період найбільший обсяг інвестицій в Україну надійшов з Кіпру, що свідчить про тісну економічну співпрацю цих двох країн.

Приріст іноземного капіталу у 2010 році спостерігався на підприємствах, що здійснюють фінансову діяльність, у сумі 2,6 млрд. дол. США, промисловості – 0,8 млрд. дол. США, операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг і надання послуг підприємцям, - 0,5 млрд. дол. США, а також на підприємствах торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, –  0,4 млрд. дол. США. Загальний обсяг інвестицій до України за станом на 1 жовтня 2011 року досяг $42,512 млрд., що на 6,4% перевищує їх значення на початок року.

        Дана тенденція сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних підприємств, оскільки інвестиції спрямовуються на оновлення основних фондів та започаткування нових технологій виробництва[5].

Щодо загальної оцінки інвестиційного клімату в Україні на макроекономічному рівні, то тут слід відзначити, що в економіці продовжується спад виробництва, зменшується частка надходжень від податків, накопичуються неплатежі, знижується частка банківського кредитування у ВВП, зростає сума внутрішнього і зовнішнього боргу, зростає рівень тіньової економіки, знижується частка державних капіталовкладень (щороку в цілому на 5 – 10 %). Крім цього, на інвестиційний клімат держави суттєвий вплив мають:
- приховане  безробіття;
- неможливість виконання державою своїх обов’язків щодо соціального захисту громадян;
- відсутність ефективних процедур банкрутства, захисту прав власників;
-  високий рівень злочинності;

-  слабка дисципліна виконання законодавчих актів [4].

         Недостатній обсяг інвестицій в українську економі­ку позначається технологічним відставанням виробницт­ва, зростаючою зношеністю основних фондів. В умо­вах збиткової діяльності і низької рентабельності про­мислової сфери, значного податкового тиску та відсутності впродовж багатьох років дієвої підтримки реаль­ного виробництва, підприємства не здатні здійснити модернізацію та інноваційне оновлення основних фондів.

        Основним завданням регулювання інвестиційної діяльності має стати:

1) створення сприят­ливого інвестиційного середовища, шляхом стимулювання національних інвесторів здійснювати інвестиції;

2) концентрація грошових потоків на пріоритетних напря­мах розвитку економіки;

3) акумуляція достатнього обся­гу фінансових ресурсів у провідних банках країни;

4) забезпечення доступності кредитів для позичальників шляхом зниження їх вартості;

5) забезпечення пріоритет­ного виділення кредитних ресурсів на пільгових умо­вах рефінансування банкам, які кредитують високое­фективні інвестиційні проекти тощо[6].

Отже, не зважаючи на незначне пожвавлення інвестиційної діяльності, інвестиційний клімат залишається неспри­ятливим через політичну та економічну нестабільність, криміногенну ситуацію в державі, недосконалу податкову систему, відсутність належних гарантій інвесторам, корупцію, низький рівень використання новітніх технологій та конкурентоспроможності вітчизняних товарів, який відвертає увагу іноземних інвесторів і значно перевищує значимість багатих природних ресурсів, науково – технологічного потенціалу, кваліфікованої і відносно дешевої робочої сили та інших факторів в очах іноземних інвесторів, які, перш за все, керуються власними інтересами і ставлять собі за мету отримати максимальний прибуток. Тому Україна має зробити все можливе для того, щоб покращити своє загальне становище і зайняти гідне місце розвиненої європейської держави на ряду з провідними країнами світу.

 

Література:

1.                  Шабліна Я.В. Інвестиції ТНК - запорука розвитку економіки України / Я.В. Шабліна // Формування ринкових відносин в Україні. - 2011. - № 1. - С. 47-53.

2.                  Матвієнко П.В. Покращення інвестиційного клімату - пріоритетне завдання державного управління / П.В. Матвієнко // Інвестиції: практика та досвід. – 2010. - №10. - С. 9 – 12.

3.                  Державна підтримка українського експорту [Електронний ресурс]. -  Режим доступу : http://ukrexport.gov.ua

4.                  Абрамович Г.В. Напрями активізації державної політики щодо залучення іноземних інвестицій в економіку України / Г.В. Абрамович // Інвестиції: практика та досвід. - 2010. - №1. - С. 16.

5.                  Сайт Державного комітету статистики України [eлектронний ресурс]. -  Режим доступу : http://ukrstat.gov.ua.

6.                  Романюк Т.Ф. Економічна сутність інвестицій / Т.Ф. Романюк // Формування ринкових відносин в Україні. - 2009. - №8. - С. 25.