Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

к.т.н., доцент Магар Н.Г., Гузенко О.П.

Відокремлений підрозділ у м. Кривий Ріг ЗІЕІТ

КЕІ ДВНЗ «Криворізький національний університет»

Сучасний стан ринку праці України: проблеми та перспективи

 

Оцінюючи ситуацію в Україні з позиції впровадження соціально-економічних реформ стає зрозумілим, що існують достатньо вагомі проблеми функціонування ринку праці. Ринок праці є ринком попиту і пропозиції робочої сили, а, як наслідок віддзеркалює існуючі проблеми як економічно активного населення, так і безробітного населення працездатного віку.

Чисельні наукові розробки свідчать про сучасність та актуальність проблематики ринку праці з огляду на існуючі реформаторські дії з боку країни. Серед науковців, які достатньо змістовно та обґрунтовано розкривають теоретичні та прикладні аспекти функціонування ринку праці можна відзначити: П.П. Мазурок, О.П. Гузенко [1], А.М. Колот [2], Е.М. Лібанова, Є.В. Мартякова, О.В. Рєвнівцева, І.М. Новак [3], А.А. Чухно, П.М. Леоненко, П.І. Юхименко [4] та інші. Науковці у своїх працях відзначають необхідність вирішення проблем на ринку попиту і пропозиції робочої сили, які негативно впливають на соціально-економічні реформи в країні.

З метою більш предметного дослідження сучасного стану ринку праці в Україні вважаємо за доцільне звернутися до статистичних даних, які висвітлюють динаміку змін економічно активного населення та безробітного населення працездатного віку. При цьому, на нашу думку, дослідження варто проводити за останні п’ять років розвитку країни, що надасть можливість більш предметно визначити сучасний стан ринку праці.

Залучаючи комп’ютерну програму Microsoft Excel проведемо обробку інформаційної ніші Державного комітету статистики України [5] з позиції проблеми, що розглядається (рис. 1).

Рис. 1. Графічний образ динаміки економічно активного населення працездатного віку за 2007-2011 роки (авторське представлення на основі статистичного джерела [5])

 

Як показують дослідження, в Україні економічно активне населення працездатного віку станом на 01.01.2008 року складала 20606,2 тис. осіб, а на 01.01.2012 року становить 20247,9 тис. осіб. Така ситуація вказує на наявні проблеми ринку праці. Кількість економічно активне населення працездатного віку скоротилася за остання п’ять років на 1,74% (358,3 тис. осіб). Безумовно, чинниками впливу, які викликали такий стан є диспропорції між попитом і пропозицією на ринку праці, наявні проблеми працевлаштування молоді відповідної кваліфікації, значний рівень невідповідності підготовки спеціалістів і магістрів правового та економічного спрямування існуючим потребам на ринку праці. Цю низку проблем можна продовжити враховуючи практичну недоступність окремого малозабезпеченого прошарку населення до вищої освіти для отримання кваліфікаційного рівня, а також недостатньо виважена політика держави щодо зниження рівня безробітного населення працездатного віку. Так, за даними Державного комітету статистики України [5] безробітне населення працездатного віку на 01.01.2012 року склало 1731,7 тис. осіб, що становить 8,6% до економічно активного населення відповідної вікової групи. У порівнянні з 2007 роком життєдіяльності країни кількість безробітного населення працездатного віку збільшилася на 315 тис. осіб, тобто відмічається практична тотожність зниження рівня економічно активного населення працездатного віку за остання п’ять років розвитку країни.

Окреслюючи вищевикладені результати дослідження можна зробити висновок, що сучасний стан ринку праці в Україні знаходиться перед критичною межею так, як наяву зріст безробітного населення працездатного віку, що призводить до відсутності повної віддачі людського капіталу на вкладену бюджетну інвестицію для розвитку країни. Ситуація потребує не лише змін, а й кардинального виправлення з огляду на запропоновані соціально-економічні ініціативи уряду.

 

Література

1. Мазурок П.П. Державні інвестиції в стратегії формування людського капіталу: [монографія] / П.П. Мазурок, О.П. Гузенко. – Кривий Ріг: Видавець ФОП Чернявський Д.О., 2011. – 358 с.

2. Колот А.М. Соціально-трудова сфера: стан відносин, нові виклики, тенденції розвитку: [монографія] / А.М. Колот. – К.: КНЕУ, 2010. – 251 с.

3. Лібанова Е.М. Людський розвиток в Україні: інноваційний вимір: [монографія] / Е.М. Лібанова, А.М. Колот, Є.В. Мартякова, О.В. Рєвнівцева, І.М. Новак. – [за ред. Е. Лібанової]. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень НАН України, 2008. – 316 с.

4. Чухно А.А. Інституціонально-інформаційна економіка: [підручник] / А.А. Чухно, П.М. Леоненко, П.І. Юхименко. – [за ред. А.А. Чухна]. – К.: Знання, 2010. –  687 с.

5. Основні показники ринку праці (річні дані) // Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.ukrstat.ua. – Назва з екрану.