Секція «Економічні науки»

Гресь Н.Л., Лубенець Г.В.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

ОСОБЛИВОСТІ ОПЛАТИ ПРАЦІ ЛОКОМОТИВНОЇ БРИГАДИ

Питання державного i договiрного регулювання оплати працi, прав працiвникiв на оплату працi та їх захисту визначаються Кодексом законів про працю України [1], Законом України «Про оплату працi» [2] та iншими нормативно-правовими актами.

Заробітна плата - це винагорода,  обчислена,  як  правило,  у грошовому   виразі,   яку   за   трудовим  договором  власник  або уповноважений ним орган  виплачує  працівникові  за  виконану  ним роботу [1, ст. 94; 2 ст.1].

Розмір заробітної  плати  залежить  від  складності  та  умов виконуваної   роботи,   професійно-ділових   якостей   працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Структура оплати праці робітників локомотивних бригад має свої особливості (рис.).

Наразі, працівникам локомотивних бригад  виплачуються основна та додаткова заробітні плати, а також  інші компенсаційні та заохочувальні виплати [2; 3]. До основної заробітної плати належать  почасові та (або) відрядні виплати у межах нормового виконання плану, оплата за прямування пасажиром в межах норми робочого часу, оплата праці при роботі на локомотиві, що слідує поодиноко,  почасова оплата праці робітників локомотивних бригад за участь в комісійному огляді та оплата роботи дублером. Додаткову заробітну плату складають: виплати за роботу у святкові та неробочі дні, доплата працівникам за суміщення професій (посад), доплата за нічні (з 22 до 6 години) та вечірні (з 18 до 22) години,  доплата за роботу в надурочний час (перевиконання норми), доплата за роздроблений день, премії за нагін запізнень пасажирських поїздів, оплата машиністам-інструкторам за поїздки в якості машиніста локомотива, виплата надбавки за клас кваліфікації та за вислугу років, оплата простоїв та доплата за роботу у забрудненій зоні, оплата перевідпочинку локомотивних бригад у пунктах обороту.

Рис. Структура заробітної плати локомотивних бригад

 

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати працівникам локомотивних бригад складають премії за роботу із довгосоставними та великоваговими поїздами, надбавки за роз’їздний характер роботи.

Окрім цього, працівники локомотивних бригад мають повне право на премії:

-                   із фонду оплати праці – поточну та (або) одноразову, а також винагороду за підсумками року.

-                   із інших джерел – за окремі досягнення (наприклад, премія за економію палива та електроенергії).

Питання заробітної плати займає особливе місце у роботі бухгалтерії кожного підприємства. Суворе дотримання роботодавцем чинного законодавства, що регулює  оплату праці, неформальний підхід до розробки внутрішніх нормативних документів  є  гарантією соціальної захиценості найманих працівників та дієвим засобом підвищення продуктивності праці.

Використана література

1. Кодекс законів про працю України [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.

2. Про оплату праці: Закон України № 108/95-ВР [Електронний ресурс] – Режим доступа: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/108/95-%D0%B2%D1%80

3. Інструкція  зі статистики заробітної плати: Наказ Державного комітету статистики України  від 13.01.2004 р. № 5 [Електронний ресурс] – Режим доступа: http://document.ua/instrukcija-zi-statistiki-zarobitnoyi-plati-nor7499.html