Красовська О.Ю., к.е.н., доцент,

Сліпчук Ю.О.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

 

ОРГАНІЗАЦІЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Маркетингова діяльність є об'єктивною необхідністю орієнтації науково-технічної, виробничої і збутової діяльності підприємства на врахування ринкового попиту, потреб і вимог споживачів. Вона спрямована на визначення конкретних цілей та шляхів їх досягнення. У сучасному світі виробник повинен випускати продукцію, що знайде збут і принесе прибуток. Для цього необхідно вивчати суспільні та індивідуальні потреби, запити ринку як умову і передумову виробництва. Концепція "виробництво починається зі споживання, а не з обміну" знайшла своє втілення в маркетингу. Для того, щоб система управління могла адаптуватися до запитів споживачів, нововведень, кон'юнктури ринку, необхідне створення служби маркетингу,тому що доскональне знання ринку — головна передумова створення ефективної маркетингової організаційної структури на підприємстві.

Функції маркетингу виконує служба маркетингу, яка може мати різну організаційну структуру: функціональну, регіональну, товарну, ринкову та різноманітні їх комбінації.

На рис. 1.1 представлена функціональна організація служби маркетингу, яка передбачає розподіл обов'язків між структурними підрозділами за окремими функціями маркетингової діяльності. Функціональна організація служби маркетингу є найпоширенішою та найпростішою, проте її ефективність знижується із зростанням товарного асортименту та розширенням кількості ринків збуту. При такій організації маркетингу відсутня особа, яка відповідає за маркетинг окремих товарів загалом чи маркетингову діяльність на окремих ринках.

Регіональну організацію служби маркетингу застосовують у компаніях, які працюють на широких географічних ринках. Вона надана на рис. 1.2. та передбачає створення підрозділів, що займаються маркетингом продукції підприємства в окремих регіонах.

 

Рис. 1.1 Функціональна модель побудови відділу маркетингу

Така організація дає змогу збутовому персоналу жити в межах території, яку вони обслуговують, досконало знати своїх споживачів, працювати з мінімальними витратами часу і коштів на реалізацію продукції.

Рис. 1.2 Модель відділу маркетингу, орієнтованого на групу споживачів

На підприємствах із широким товарним асортиментом застосовують товарну (продуктову) організацію, яка представлена на рис. 1.3. Це така структура управління маркетингом, в якій за розроблення і реалізацію стратегій та планів маркетингу для певного товару чи групи товарів відповідає керівник по товару.

Рис. 1.3 Товарна модель побудови відділу маркетингу

Ринкова організація служби маркетингу, яка представлена на рис. 1.4., дає можливість урахувати специфіку роботи на різних за своїм характером ринках: на споживчому ринку, ринку промислових підприємств, ринку державних установ тощо.

Рис. 1.4 Модель відділу маркетингу, орієнтованого на ринки

Найбільшпоширена форма побудови відділу маркетингу в Україні – це функціональна організація, коли на чолі різних напрямів маркетинговій діяльності стоять фахівці з цього виду діяльності – менеджери по продажах, менеджери по рекламі, менеджери по маркетингових дослідженнях, сервіс-менеджери і менеджери по нових товарах.

Узагальнено говорячи про ефективне функціонування маркетингової діяльності, її основна ціль - максимальна зміна керованих чинників і максимальне пристосування до чинників некерованих відповідно до поставлених цілей. До керованих чинників належать: стратегія і цілі фірми, загальний клімат усередині фірми (готовність ризикувати, новаторство, міжлюдські стосунки), елементи ділової активності (виробництво, фінанси, тощо). Некеровані чинники - політика конкурентів, урядові розпорядження, економічні, соціальні й інші катаклізми.

В Україні маркетинг має недостатній розвиток, що негативно впливає на розвитку бізнесу. Ця наука повинна розвиватися, адже це має величезне значення для економіки нашої країни, тому що маркетинг є основою для економічного життя кожного підприємства, і держави в цілому.