Экономические науки/7. Учет и аудит

К.е.н. Ганін В.І., Сарай Л.В.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Деякі аспекти обліку доходу від реалізації товарів
 
В умовах фінансово-економічної кризи облік доходів набуває стратегічного значення для підприємства. На перше місце в діяльності б будь-якого підприємства ставиться саме фінансовий результат його діяльності у вигляді прибутку чи збитку. Достовірність оцінки результатів діяльності підприємства залежить від якості інформації, отриманої за даними бухгалтерського обліку. У зв’язку з цим керівництво підприємства висуває жорсткі вимоги щодо ведення обліку доходів, фінансових результатів та факторів, що впливають на їх зміни. 
В обліку доходів існує багато спірних питань, що насамперед стосується, доходів від реалізації товарів. Незважаючи на те, що Положення (стандарти) бухгалтерського обліку України розроблені на базі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, вони мають свої особливості, обумовленні вітчизняною економікою.
Проблеми та перспективи удосконалення обліку доходів від реалізації товарів в Україні на основі МСБО досліджували такі науковці, як: Бутинець, С. Голов, О. Губачова,  В. Костюченко, Ю. Кузьмінський, В. Пархоменко, В. Сопко, В. Швець та інші. Однак ряд важливих питань методології бухгалтерського обліку в сучасних умовах залишаються не вирішеними повною мірою.
Облік надходження повернених покупцями товарів інструктивними документами з бухгалтерського обліку не регламентується. Відповідно до п. 14 Податкового кодексу України «постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування таких товарів, а також постачання товарів за рішенням суду». 
Реалізація товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Відповідно до П(с)БО 15 «дохід (виручка) від реалізації товарів визнається в разі наявності всіх наведених умов: покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на товари; підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізовані товари; сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена; є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені».
Згідно МСБО 18 як критерій визнання доходу від реалізації товарів встановлює передачу покупцеві не всіх, а лише суттєвих ризиків і вигод, пов’язаних з правом власності на товари. Наприклад, звичайні гарантійні зобов’язання продавця, будучи ризиком, пов’язаним із правом власності який несе після продажу продавець, водночас не розглядається як суттєвий ризик. Такі незначні ризики не заважають продавцю визнавати дохід. Міністерство фінансів України, офіційно не роз’яснивши змісту категорії «ризики й вигоди, пов’язані з правом власності» і не запровадивши в національні стандарти ознаки суттєвості ризиків і вигод, дав українським підприємствам можливість довільних трактувань цих понять.
Безпосередньо організація процесу повернення товарів знайшло своє відображення в Цивільному кодексі, згідно якого покупець, якому передано товар неналежної якості, має право, протягом 14 днів не рахуючи дня купівлі непродовольчої продукції належної якості, вимагати від продавця за своїм вибором: пропорційного зменшення ціни; безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк; відшкодування витрат на усунення недоліків товару. 

Згідно з Інструкцією з бухгалтерського обліку податку на додану вартість при поверненні покупцем - платником податку на додану вартість раніше поставлених йому товарів, при  зменшенні після поставки покупцю - платнику податку на додану вартість суми компенсації за поставку товарів продавець суму надмірно нарахованого податкового зобов'язання з податку на додану вартість відображає способом сторно за дебетом рахунків обліку доходів і кредитом субрахунку 641 "Розрахунки за податками", аналітичний рахунок "Розрахунки за податком на додану вартість".

Згідно з п. 18 Наказу Міністерства фінансів України Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної від 01.11.2011 р. № 1379 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до ст. 192 Податкового кодексу, постачальник товарів виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Номер розрахунку коригування присвоюється відповідно до  його номера в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.
Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації її вартості, у тому числі при  перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних  товарів відповідно до  закону або договору.

Якщо покупцю надано право на повернення товару протягом певного терміну, то дохід від реалізації згідно з МСБО 18 повинен визнаватися тільки після закінчення терміну повернення.

Отже, слід зазначити, що право повернення звужує різноманіття способів визнання доходу від реалізації товарів в бухгалтерському обліку. Доцільно в П(с)БО 15 розкрити значення понять передачі ризиків та вигод, пов’язаних з правом власності, визначити порядок визнання доходів з врахуванням вірогідності повернення товару.

Література:

1. Податковий кодекс України № 2755-VI вiд 02.12.2010 р.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 р. № 290.

3. Інструкції з бухгалтерського  обліку податку на додану вартість, затверджена Міністерством фінансів України № 141 від 01.07.1997 р.

4. Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» від 01.11.2011 р. № 1379.

5. Признание и измерение выручки от продажи товаров: МСФО (IAS) 18 [Електронний ресурс] / Интернет-ресурс для бухгалтеров – Режим доступу: http://www.buh.ru/document-1859.